durere genunchi

16-07-2011
ita81
Nu este medic/terapeut
ita81
buna.de cateva luni(6-7) lucrand aproape mereu in genunchi m-am trezit intr-o dimineata cu genunchi-ul stang umflat(nu exacerat)si cu o durere destul de mare.nu i-am dat prea mare importanta si am continuat sa lucrez asa o buna perioada(2 luni si ceva)acum 2 saptamani iar aceeasi durere dar fara umflatura si imi amurte genunchiul des si simt mereu furnicaturi de la genunchi in jos.am ramas in medical si m-am programatt sa fac o radiografie.as dori inainte sa imi zica medicul ceva la care nu ma astept, sa stiu cam ce ar putea sa fie.am si mici probleme cu tensiunea dar zicea doctorul ca nu trebuie sa imi fac griji pt ca e normal. multumesc anticipat tuturor persoanelor care imi vor raspunde
11 comentarii
0
16-07-2011, ora 22:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ce munca aveti la servicu, de, trebuie sa stati in genunchi?!? chiar este f.greu, poate ar trebui sa va schimbati locul de munca...poate precizati si varsta...pt. medici. va doresc sanatate.
0
16-07-2011, ora 22:23
ita81
Nu este medic/terapeut
ita81
lucrez ca sudor in italia.poduri, structuri mari si normal ca se lucreaza in genunchi pt ca un pod este facut pe bucati iar consecintele sunt astea.nu se poate suda decat in genunchi pt ca 1 BUCATA cantareste 12-13-14-16 tone iar macaralele nu le pot sustine.am 30 de ani
0
17-07-2011, ora 12:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
am inteles acum, asta n-o poti schimba.Esti tanar si ar trebui sa-ti urmaresti putin "problema, adica: dupa ce ajungi acasa, sa te stergi putin cu spirt, sa-ti pui un antiinflamator si mai ales sa incerci- cat ai timp- sa stai cu picioarele putin mai sus, decat restul corpului. Zici ca ai mici probleme cu tensiunea, sa inteleg ca ai si tratament?
sanatate.
0
17-07-2011, ora 12:37
ita81
Nu este medic/terapeut
ita81
tratament pt tensiune nu am pt ca spunea doctorul de familie ca e normal sa creasca putin 1 zi 2 apoi coboara la normal.de la stres, caldura, umiditatea de aici..sunt multi factori care influenteaza asta.ultima data am controlat tensiunea in 6 luna asta si era un pic mai mare dar in limitele admise zicea doctorul.ma gandeam sa nu fie si asta cauza furnicaturilor la picior datorita circulatiei sangelui.habar nu am de chestii deastea pt ca nu am prea fost la doctor decat pt raceala.acum m-am panicat un pic datorita genunchiului pt ca alte probleme de genul asta nu am avut pina acum.numai bine
0
19-07-2011, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi o problema a genunchiului (de tip articular sau extraarticular, cum e bursita), dar poate fi si o problema a coloanei lombare, resimtita la nivelul membrului pelvin (de tip sindrom compresiv lombar).
Ambele situatii sunt determinate de suprasolicitarea fizica si au un singur tratament: reducerea drastica a efortului fizic pentru cateva luni, pana la normalizarea situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-07-2011, ora 13:51
Popovici stefan-Vlad
Nu este medic/terapeut
Popovici stefan-Vlad
Se pare k si eu am problee cu genunghii, adica cu articulatiile si cu tendoanele...parctic Karate-ul sportiv de 3 ani...iar in ultimul timp nu pod dormi noaptea din cauza durerilor...iar la sala nu pot lucra cuma r trebui adika cu genunghiu indoit nici macar jumate din cat trebuie, deoarece am dureri foarte mari ! !
poate fi din cauza unei operatii? am avut o bacatica de 5 cm de muschi rupta de pe genunchi..si acolo sunt cusut, daca nu aceea e problema alta nus tiu care ar putea fi :|
0
19-07-2011, ora 19:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca durerea se datoreaza stress-ului mecanic la care va supuneti articulatiile prin sportul mentionat.
Doar evitarea traumatizarii articulatiilor va permite calmarea suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-07-2011, ora 20:22
ita81
Nu este medic/terapeut
ita81
pe data de 26 (sapt.viitoare)am prenotata vizita si o sa va tin la curent.sper ca domnul dr.Marius Uscatu sa aibe dreptate si sa nu fie nimic grav.numai bine
0
31-07-2011, ora 14:08
ita81
Nu este medic/terapeut
ita81
buna ziua.cum am promis, va spun rezultatul vizitei ce am facut-o in 26.07 la genunchi-ul stang.:Subţiat cu semne de corn posterior meniscal de gradul mediu de fibro-în interiorul cartilajului meniscal...toate rezultatele sunt ok in afara de ce am scris mai sus.ce inseamna asta..e ceva grav cu consecinte pe viitor?.de ce ma doare cateodata rau? ce tratament as putea face?va repet ca eu habar nu am de medicina asa ca va rog sa ma intelegeti.numai bine si sanatate
0
31-07-2011, ora 14:12
ita81
Nu este medic/terapeut
ita81
subţiat cu semne de corn posterior meniscal de gradul mediu de fibro-în interiorul cartilajului meniscal
FRAZA ASTA AM TRADUS-O DIN ITAL IN RO...SPER CA E BINE, SAU SE INTELEGE CEVA.ma scuzati dar chiar nu stiu cu se zice in romaneste.nu am uitat limba mea sau tara dar in termeni medicali sunt LA PAMANT
0
31-07-2011, ora 21:33
Razvan20
Nu este medic/terapeut
Razvan20
Buna seara!
Joc fotbal in liga a 3-a, ceea ce inseamna ca am antrenamente zilnic, tocmai ce am iesit din cantonamentul de 9 zile cu 3 antrenamente pe zi. In ultimele doua zile ale cantonamentului nu am mai putut sa particip, din cauza genunchiului stang. Pe tot parcursul celor 9 zile am simtit o usoara durere(intepatura) chiar sub genunchi, dar am continuat. Insa in cele din urma durerea s-a accentuat si nu am mai putut sa ma pregatesc.
Nu am suferit nici un fel de lovitura, cu toate acestea intepatura aceea exista, repet in timpul antrenamentuluim altfel nu am nici o durere, doar imi simt putin genunchiul greoi.
De aceea, as vrea sa va intreb ce problema credeti ca am si ce tratament as putea urma? Sa fie oare o ciupitura de menisc, sau doar ligamentele obosite?
Va multumesc anticipat si va doresc o seara placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.