Durere genunchi

05-01-2013
Alex_s78
Nu este medic/terapeut
Alex_s78
Domnule Doctor,

De cateva luni studiez forumurile medicale in ideea de a gasi o solutie la problema mea. Acum m-am hotarat sa intreb, pentru ca nu mai stiu ce sa fac.

Am 35ani, 1, 73 cm, 70-80 kg (stabil 72Kg)
Fac sport de 15 ani (bodybuilding - nu de performanta) fara intrerupere. De 3 ori/saptamana. Cu pauze in concedii.
Alimentatia este extrem de variata (cantaresc ce mananc, deci stiu exact cantitatea de proteine, carbohidrati, fibre, grasimi introduse in organism). Nu fumez, nu beau alcool, cafea, doar apa plata.
Pentru picioare de obicei lucram mai lejer, cardio sau cateva exercitii simple. Am mers mult pe bicicleta in copilarie si nu am de ce sa le dezvolt.
Acum 1-2 ani am inceput un program de antrenament progresiv si foarte strict (peste 2 ore o sedinta) numai pentru grupe muscular mari, care include genuflexiuni de 2 ori/saptamana, indreptari, piept, spate.. Program gandit pentru crestere in forta, astfel ca la fiecare antrenament cresteam cu 2, 5kg greutatea. Am inceput cu 40Kg pe bara si m-am oprit la 120Kg (5 serii x 3 repetari fara ajutor). Nu am neglijat niciodata cele 15 minute de incalzire si stretching.
Din pacate, spre finalul ciclului (acum 6 luni) a inceput sa ma doara usor genunchiul stang. Am trecut peste dureri (am presupus ca sunt trecatoare, am mai avut si la spate, umeri, etc - dar erau dureri musculare). Apoi durerea s-a amplificat si era clar ca nu e de natura musculara. Am intrerupt programul dur si am trecut la unul "light" de 45-60 minute. Picioare am facut ceva simplu si lejer. De cateva luni am redus la 0 antrenamentul pentru picioare.
Cand durerea a ajuns la un anumit punct am decis sa vizitez un medic, mai ales ca nu am folosit niciodata spitalele de stat pentru care platesc de atatia ani. Am si un abonament la o clinica privata, unde consultatiile si radiografiile sunt incluse, iar rezultatul este mai jos:

Rx Genunchi stang F+P
Spatiu articular femuro-tibial pastrat, cu dimensiuni in limite normale. Usoare efilare a spinelor platoului tibial, fina osteoscleroza subcondrala la nivelul condililor tibiali. Usoara bombare cortical ape contutul extern diafiza proximala tibilala evidentiata pe incidenta de fata.
DAP: 67, 69 microGy/m3
Se recomanda completarea investigatiilor imagistice cu examinare IRM genunchi pentru eventuale leziuni tendino-musculare cu prinderea extremitatii proximale tibiale.

Si acum sa va spun exact ce simt.
Exact in genunchiul stang o durere ca un ac/cutit. De cand am fost la ortoped, care mi-a intors piciorul pe toate fetele si m-a durut destul de tare, s-au amplificat durerile. Daca inainte erau pe la nivelul 5/10 acum sunt pe la 7-8/10. Merg greu si ma doare inclusiv gamba, muschii. Deci se lasa durerea in jos. Au fost si zile cand nu m-a durut deloc (1-2 zile/luna), fara nici o legatura cu efortul. Durerea apare si dimineata la trezire, total aleatoriu. In ultima vreme persista, este continua si nu o mai suport.

Inainte de consult, am luat Scitec Joint - X (cu care m-am simtit mult mai bine 2 caps/zi)
Doza capsule: 620 mg
Glucozamină 350 mg
Condrotoină 100 mg
Jelatină 125 mg
MSM (metil-sulfonilmetană) 50 mg

Dupa consult am incercat fastum gel, diclofenac gel si Doctor's Best, Glucosamine Chondroitin MSM (iau de 2 luni 4 caps/zi si nu simt nici o ameliorare)
Serving Size: 2 capsules
Servings Per Container: 120 servings
Amount per serving
Chloride (from glucosamine sulfate 2KCl) 84 mg
Sodium (from chondroitin sulfate sodium) 28 mg
Potassium (from glucosamine sulfate 2KCl) 91 mg
Glucosamine sulfate 2KCl 750 mg
Chondroitin sulfate (from chondroitin sulfate sodium) 600 mg
Methylsulfonylmethane OptiMSM 500 mg

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sa fac un RMN (nu l-am facut pentru ca este scump)? Sa vin la un consult la dvs?
Ma bate gandul sa incerc ceva cu acid hialuronic, de genul Doctor's Best, Best Hyaluronic Acid, with Chondroitin Sulfate
BioCell Collagen II1000 mg
Hyaluronic Acid100 mg
Chondroitin Sulfate200 mg
Hydrolyzed Collagen Type II 600 mg

Multumesc pentru timpul acordat lecturarii - am incercat sa detaliez.
1 comentarii
0
06-01-2013, ora 09:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un proces de distrugere progresiva a cartilajului articular (gonartroza), distrugere cauzata de suprasolicitarea de tip mecanic a articulatiilor (prin sporturile descrise).
Toate medicamentele descrise sunt inutile, deoarece cartilajul articular nu poate fi regenerat (refacut) prin nici o modalitate imaginabila.
Doar reducerea drastica a eforturilor fizice poate ameliora simptomele actuale.
Evident ca poate fi vorba si despre o leziune acuta (leziune meniscala, cartilaginoasa sau ligamentara) care, pentru a fi cuantificata clinic, trebuie sa protejati de efort cel putin 2-3 luni genunchii
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.