Durere genunchi

05-04-2013
moraru adina
Nu este medic/terapeut
moraru adina
Am 65 ani si in urma unei viroze a aparut durere in genunchiul piciorului stang intre femur si rotula este umplat deasupra rotulei am tratat cu arcoxia si paracetamol si unguent gel puterea ursului dar degeaba.Nu stiu de untraumatism. Nu pot sa fac fizioterapie creste tensiunea. Port genunchiera altfel nu pot merge deloc. Starea reumatica este prezenta in tot sistemul osos (coloana, si incheeturile iliace)
3 comentarii
0
07-04-2013, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai detaliile esentiale: greutate/inaltime, antecedente traumatice, reumatologice etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-04-2013, ora 11:22
moraru adina
Nu este medic/terapeut
moraru adina
Buna ziua si multumesc!
pt. durere de genunchi completez. Am 67 kg. si 1, 61 m inaltime. Sunt operata de hernie disc L4-L5 in anul 1979 si recuperata pina acum nu pare sa fie durere de la coloana. M-am ferit de radiografie. Banuiesc ca am o artroza din cauza varstei. Am spondiloza cervicala, piciorul drept rupt ( tibia direct in glezna si peroneul mai mult cu operatie cu tija acum scoasa in anul 2007-2008) am mai avut durere de genunchi dar a trecut. Unde as putea si cum veni la consultatie la dumneavoastra daca nu sunt inoportuna?
0
14-04-2013, ora 16:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Artroza nu se datoreaza varstei, ci greutatii inadecvate, care distruge cartilajul articular prin suprasolicitare de ordin mecanic.
Prin urmare, in cazul genunchiului exista doar doua solutii: cea chirurgicala (protezarea articulatiei) si cea conservatoare (scadere ponderala semnificatica+ reducerea drastica a efortului fizic).
Eu personal m-am dedicat 100% Chirurgiei ante-piciorului, deci nu va pot ajuta pentru o problema legata de genunchi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: