durere genunchi in special cand trebuie sa imi vina menstruatia

29-04-2011
totyos
Nu este medic/terapeut
totyos
De ceva timp ma doare genunchiul drept mai ales cand trebuie sa imi vina menstruatia.Atunci durerea este mai tare.Imi ia piciorul si ma simt slabita..Ce imi puteti recomanda?
5 comentarii
0
29-04-2011, ora 13:06
totyos
Nu este medic/terapeut
totyos
Am omis sa spun ca am 23 ani si 46 kg.
0
01-05-2011, ora 08:31
Laurasol
Nu este medic/terapeut
Laurasol
Buna ziua
am 35 ani, 1, 80 cm inaltime si 83 kg. am un copil de 3 ani pe care il mai tin in brate. De ceva vreme am o durere in partea interiioara a piciorelor de la genunchi in jos. Durerea o simt in momentul in care incerc sa masez zona in jos spre glezna sau daca intind mai tare piciorul, sau daca stau in pat pe o parte si pun picior peste picior. Poate fi vorba de vreo intindere musculara avand in vedere ca ma mai aplec cu copilul in brate si poate fortez muschii mai mult? Mentionez ca la servici stau foarte mult pe scaun la birou si seara mi se umfla si gleznele. La ce medic ar trebui sa ma adresez?
Multumesc frumos.
0
01-05-2011, ora 22:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca se impune un consult clinic la neurochirurg, datorita suspiciunii de sindrom compresiv vertebral.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-05-2011, ora 19:25
piciorus
Nu este medic/terapeut
piciorus
Buna seara, am 35 ani, 1, 73 cm., 78kg si nu am facut nici un sport de performanta, doar ce am jucat fotbal si tenis cand eram copil, dar de pe la 21 de ani de cand erm in armata am simtit o durere sub rotula la piciorul drept pe care nu a-m luat-o in seama.Cu timpul aceasta durere a revenit din ce in ce mai des, adica (1 data pe saptamana, dupa un timp de2, 3 ori pe saptamana si din ce in ce mai des), dar am uitat sa va spun ca aceste dureri erau suportabile dar problema mare este ca aveam si un tremurat de picior.Acum a devenit si de 2-3ori pe zi tot cu acelasi tremur de rotula si de picior. Am observat ca se accentueaza cand fac efort cu piciorul.Intrebarea mea este daca puteti sa im-i dati un sfat sau sa ma indrumati unde pot apela(ce doctor).Va multumesc si sper sa nu o ocoliti.
0
10-05-2011, ora 23:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles deloc localizarea anatomica a durerii: in compartimentul femuro-patelar, in cel femuro-tilibial intern sau extern? Este o durere de tip mecanic sau inflamator?? Ce legatura are cu efortul, cu genuflexiunile??
Trebuie sa consultati un ortoped cu buna specializare in patologia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.