durere genunchi + picior scobit

14-06-2017
diannee21
Nu este medic/terapeut
diannee21
Buna seara!

Am 31 de ani, 170 cm, 63 kg si acum 2 ani am fost diagnosticata cu picior scobit bilateral si os aditional la baza metatarsianul 5 pe piciorul drept. Dorinta mea a fost sa ma operez pentru osul respectiv este destul de vizibil si imi gasesc cu dificultate incaltaminte eleganta (nu zic tocuri). Doctorul respectiv mi a recomandat purtarea de talonete pentru ca operatia prezenta riscul ca piciorul sa se deformeze si mai mult.

De 3 luni, am inceput sa resimt dureri la genunchi, cand pe dreptul cand pe stangul. Aceste dureri se resimt doar la mers si uneori imi simt genunchi blocati. In urma radiografiilor efectuate, medicul a punctat urmatoarele aspecte:
- Genunchi: hipertrofie spinelor tibiale bilaterale, aplatizare platouri tibiale bilaterale si pensare spatiu articular tibial intern bilateral
-Antepicior bilateral: hallus valgus bilateral, pensare spatiu articular interfalangian distal II-V bilateral, veche fractura consolidata vicios metatarsian V drept.

Intrebarea mea este daca se poate face ceva pentru laba piciorului, poate o operatie, eventual daca puteti recomanda un ortoped un Iasi.

Multumesc,
Diana
1 comentarii
0
14-06-2017, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Textul trimis de D-voastra (interpretarea radiografiilor) nu are nici o relevanta in absenta examinarii clinice directe.
Exista solutii pentru orice problema.
In orice caz, daca este vorba cu adevarat de un pes cavus (picior scobit) si nu este vorba despre metatarsalgia secundara monturilor (hallux valgus), tratamentul este infinit mai dificil (din cauza potentialului pes cavus).
Din experienta mea in domeniul deformatiilor antepiciorului, afectarea genunchilor nu este datorata deformatiei piciorului (hallux valgus), ci solicitarii mecanice excesive (greutate si efort excesive).
In orice caz, este evident ca situatia trebuie analizata prin examen clinic direct.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.