Durere genunchi, RMN

17-11-2016
StefanTranca
Nu este medic/terapeut
StefanTranca
Totul a inceput acum 10 luni, cand a aparut o durere permanenta la nivelul genunchiului, care diminua decat in timpul somnului. Timp de 2 3 nu am luat nici o masura decat am incercat sa nu folosesc foarte mult piciorul, genunchiul, mergand in acelasi timp la munca, Schiopatand. Am mers la medic si dupa un simplu control a concluzionat ca as avea apa la genunchi si mi-a prescris pastile si un bandaj pentru genunchi. Durerea aproape a disparut in repaus, insa in mers NU. Au aparut pocnituri, cracmente si m-am hotarat sa fac un RMN. Rezultat RMN: Lama de lichid la nivelul articulatiei femuro-patelare si femuro tibiale. Menisc extern -zone punctiforme si liniare in hipersemnal PD FS, T2, STIR, localizate la nivelul cornului anterior si posterior ce nu intrerup continuitatea acestuia, cu aspect de leziuni gradul I, II (degenerative). Ligament incrucisat anterior, semnal neomogen, cu aspect de leziuni elongative +/- rupturi partiale de fibre. Tendonul cvadricepsului cu aspect sinuos, fara modificari de semnal patologice. Menisc intern, ligament incrucisat posterior, ligamente colaterale -fara modificari de semnal patologice. Varsta: 23 ani, Inaltime:1.80 m, Greutate: 75 kg
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: