durere gingivala

22-11-2012
andreicip94
Nu este medic/terapeut
andreicip94
buna, o sa va povestesc povestea mea cu speranta ca v-a fi citit de persoanele potrivite. De ceva timp, aproximativ un an, am o problema nu stiu daca este grava sau nu. Nu am mai avut probleme cu cavitatea bucala pana acum. Am fost fumator, consum dulciuri in exces...in fine. Sa trec direct la subiect, sincer nu stiu sa explic ceea ce am dar voi incerca. Dimineata cand ma trezesc si imping usor cu limba pe dinti simpt o durere (ca si cand ar iesi din gingie), dar dupa ce fac miscare cu maxilarul (mestec ceva) acea durere dispare. Mi se intampla si cand stau cu gura ferm (fara sa vorbesc sau sa mestec). E ceva ingrozitor si mi-e frica sa nu-mi pierd dintii. Am 18 ani, va rog sa ma ajutati!
3 comentarii
0
23-11-2012, ora 00:05
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Poate fi semn de boala parodontala sau bruxism.
O vizita la stomatolog pentru diagnostic (si tratament) ar fi bine venita.
0
23-11-2012, ora 13:11
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ai facut un tratament cu alte medicamente-in ultima perioada?!?
0
07-12-2012, ora 02:37
andreicip94
Nu este medic/terapeut
andreicip94
-nu am folosi deloc medicamente, doar in situatii serioase si asta a fost cu mult timp in urma
-sunt sportiv, deci consum suplimente alimentare...dupa cum m-am informat ar fi vorba de bruxism!
-numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Cum ar putea fi utilizate probioticele în tratamentul gingivitei și parodontozei?
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •