Durere groaznica de genunchi - am 15 ani

07-10-2008
Serban_Mihai
Nu este medic/terapeut
Serban_Mihai
Salut, am aflat de acest forum si m-am gandit sa pun acest topic sperand ca poate cineva stie ce problema am si cum o pot rezolva deoarece am doar 15 ani.Ei bine problema mea consta intr-o durere de genunchi cumplita insa nu tot timpul si doar uneori.de obicei cand flexez genunchiul intr-o anumita pozitie(nu stiu exact cum) parca se blocheaza si deodata am o durere groaznica de nu ma mai pot misca si cineva trebuie sa ma ajute, insa daca il sucesc cumva (nu stiu cum) si strang din dintii se aude o trositura si durerea dispare.Banuiesc ca trebuie sa mai mentioneza ca sunt si fotbalist adica portar si poate sa fie ceva de la socuri???? insa nu am mai jucat de mult fotbal datorita acestor dureri (aproximativ 1 an si 7 luni) si tot se intampla acest lucru.ma poate ajuta cineva va rog ca medici au spus ca sunt perfect din punct de veder osos (dupa o radiografie), am luat si calciu si tot degeaba.daca stie cineva ceva -
57 comentarii 12 Înainte ›
0
07-10-2008, ora 00:00
doar eu
Nu este medic/terapeut
doar eu
si eu am pr la genunchi.am facut radiografii peste radiografii si mi s-a sp ca nu am nimic din pct de vedere osos.iti recomand sa faci un RNM.
0
08-10-2008, ora 00:00
Serban_Mihai
Nu este medic/terapeut
Serban_Mihai
Salut mersi de sfat... insa unde pot face un RNM si cat costa???
0
10-10-2008, ora 00:00
enelvn
Nu este medic/terapeut
enelvn
Bună, astăzi am fost la doctor şi am făcut o radiografie la genunchiul stâng, diagnosticul nu a fost tocmai bun, am fost întrebat ce am păţit la genunchi, eu am rămas blocată, nu am făcut nimica, doar căzături în copilărie , diagnosticul a fost : modificări incipiente de gonartroză şi efilarea spinelor tibiale.
Vă rog frumos să-mi spuneţi ce înseamnă, ce pot face, cât este de grav ?????? AJUTOR !!!! nu-mi pot permite să măî înbolnăvesc. Vă mulţumesc !
0
17-11-2008, ora 12:41
monitort
Nu este medic/terapeut
monitort
Serban_Mihai, un RMN se poate face fie in spitalele care au asa ceva, fie in clinici private, care incep sa fie din ce in ce mai multe in toata tara. Un RMN la genunchi costa in jur de 3 milioane. Eu mi-am facut unul iarna trecuta.
0
15-02-2009, ora 14:37
stoica.rodica64@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stoica.rodica64@yahoo.com
sant bolnava de poliatrita reumatoida gr 4 din 2000 a anceput boala si a ajuns an stadiu 4 an 2008 sant atacate toate ancheieturile piciore maini am fost protejata la picioru drept si trebuie si la stangu si la genunchi sa fiu protejata din din lipsa de bani nu am mai putut face operatia prima proteza am cumparato acum nu mai am bani am facut toate tratamentele mecamentos nu au dat rezultate au fost schimbate an urma aparitiilor unor simtome grave transaminaje la nivel 180 alergi si tot asa am ramas cu sulfasalazin calmante tramal coclicina nu mi sa facut tratamentu cu flesimab din cauza infecti urinare repetate maformatie renala pielon dublu ureter dublu an forma de fisus vreau un raspuns daca pot avea complicati din cauza anfectiei urinare la tratamentu cu inflesimab--remicade va multumesc
0
28-02-2009, ora 19:36
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
iti recomand sa te duci neaparat la un consult de ortopedie si eventual facut si un rmn fiindca cu siguranta ai o problema la menisc si eventual si niste leziuni de ligamente, sunt f frecvente aceste leziuni la sportivi..dar nu trebuie lasata asa fiindca risti sa-ti ramana blocat de tot genunchiul.ti-l recomnad pe dr dragosloceanu calin de la spitalul foisor.e f bun!succes mult
0
28-02-2009, ora 19:36
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
pt serban_mihai este raspunsul!
0
01-03-2009, ora 17:04
Serban_Mihai
Nu este medic/terapeut
Serban_Mihai
Multumesc am sa iau legatura cu un doctor bun si sa vad ce parere are.
0
29-05-2010, ora 11:20
dragos_moisemd
Nu este medic/terapeut
dragos_moisemd
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o parere legata de dureri ale genunchiului, piciorului drept, al unei persoane femeie de 25 de ani, 1.62 inaltime, 58kg. Mentionez urmatoarele:
- nu face si nu a facut sport
- nu a solicitat genunchi prin miscari burste, purtat pantofi cu toc excesiv, decat minim
- nu are antecedente ereditare pentru afectiuni ortopedice
- acel genunchi a suferit mici lovituri (socuri mecanice) datorate unor cazaturi. Forta, locul afectat, modul de manifestare al loviturii asupra locului nu le cunosc.

Imi dau seama ca cel mai indicat este consult ortopedic, precedat de radiografie.
Nu cred ca este vorba de poliatrita reumatoida sau modificări incipiente de gonartroză şi efilarea spinelor tibiale. Cred ca indicat ar fi si un RMN, insa in acest moment nu cred ca este necesar in acest moment incipient.
Mentionez ca a incercat diclofenac unguent, fastumgel. Durerea nu este permanent, se manifesta la schimbari ale pozitiei articulatiilor, la miscari care impun sarcina pe tesuturi si cartilagii.
Va rog sa-mi spuneti care ar fi pasii urmatori pentru a investiga aceasta posibila afectiune.
0
29-05-2010, ora 18:15
vovo55
Nu este medic/terapeut
vovo55
Buna seara,
Va rog sa ma sfatuiti si pe mine pt a-mi usura suferinta.
Am 53 de ani, am munca de birou si am 20 kg in plus decat ar fi normal (la 1.70 m inaltime, am 91 kg)..
Am fost diagnosticata cu gonartroza la genunchiul drept, in luna februarie 2010 si mi s-a recomandat artroscopie, pe care am facut-o la sfarsitul lunii februarie.
Dupa o recuperare destul de lunga fata de ceea ce mi s-a spus initial, am inceput sa merg, sa ma simt mai bine, desi genunchiul a ramas putin umflat fata de normal.
In urma cu 2 saptamani au inceput iar durerile.Am facut 3 sedinte de ozonoterapie pt a nu mai lua antiinflamatoare, dar in loc sa se atenueze durerile, parca sunt si mai puternice.Am intrerupt ozonoterapia si am inceput sa iau Arcoxia.
Ce parere aveti?Ce ar trebui sa fac?Fizioterapia m-ar ajuta?
0
30-05-2010, ora 02:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Solutia cea mai simpla, logica, eficienta si de fapt singura posibila este normalizarea greutatii.
Fara aceasta orice tratament este absolut iluzoriu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2010, ora 20:13
vovo55
Nu este medic/terapeut
vovo55
Buna seara,
Dvs. aveti dreptate, desigur. Dar normalizarea greutatii dureaza un timp in care durerile vor continua. Ce este bine sa fac in aceasta perioada? Ce-mi puteti recomanda?
Va multumesc.
0
31-05-2010, ora 00:16
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui usor detailata durerea, cand apare? la primii pasi si dupa aceea scade intensitatea? sau invers? sunt anumite pozitii miscari la care se intensifica? ce vi s-a spus la artroscopie, care compartimente sunt afectate de artroza. in ce stare sunt meniscurile, ligamentele incrucisate? ca si prima masura scaderea greutatii corporale cu 20-30 de kilograme ar fi esential, pana atunci nu are rost sa vorbim despre orice interventie chirurgicala in afara de artroscopie. daca artroza se limiteaza la un singur compartiment, de exemplu medial si partea laterala este buna, se poate efectua o osteotomie tip "opening wedge" pe tibia mediala procximala pentru a coriga axa membrului (eu prefer aceasta metoda fata de protezele unicondilare) daca este uniforma, trebuie incercat sa pastrati cat mai mult starea cartilajului ramas: acesta se poate face cu diferite tablete, gen Proenzi3 (sau echivalentul acestuia), sau injectii intraartculare gen Synvisc de 3 ori (sunt si mai ieftine insa eu consider ca acesta este cel mai bun, poate asemanator este Sinochrome forte). si daca nu mai puteti de durere, atunci protezare, insa acesta ar trebui facut cat mai tarziu, dvs sunteti prea tanara, o proteza avand o perioada de utilizare de 10-20 de ani dupa care trebuie schimbat, deci la dvs de cel putin 2-3 ori
0
31-05-2010, ora 11:48
dragos_moisemd
Nu este medic/terapeut
dragos_moisemd
Va rog sa-mi raspundeti la intrebarea postata mai sus. Durerile acelea persista numai la solicitari ale articulatiilor genunchiului mai ales la rotatii si la stat in pozitie verticala mai mult timp.
0
31-05-2010, ora 19:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
dragos: nevazand pacienta nu ne putem da seama ce anume are, nefiind in antecedente un traumatism major, probabil nu este vorba de o fractura (insa nici acesta nu se poate exclude 100%), mai degraba pare a fi o leziune de cartilaj sau menisc, insa poate fi si o simpla contuzie, trebuie cautat un ortoped si facut o examinare, dupa acesta in functie de ce spune ortopedul se poate merge mai departe cu radiografii, RMN, artroscopie etc.
0
31-05-2010, ora 21:05
vovo55
Nu este medic/terapeut
vovo55
Buna seara,
Inainte de orice as vrea sa va multumesc pt dorinta dvs de a ma ajuta solicitnd-mi mai multe amanunte.
Durerile apar atat in repaus (m-am trezit in timpul noptii din cauza durerilor), dar si atunci cand prin miscari solicit articulatiile genunchiului si de asemenea si atunci cand stau in picioare mult timp. Sunt ca niste pulsatii. Dupa un timp dispar, ca sa apara din nou dupa un timp.
Am sa va redau in continuare precizarile din biletul de iesire din spital, cu observatia ca poate nu voi reda corect, scrisul fiind greu de inteles.
Deci :
"Bolnava se interneaza pt gonartroza bilaterala decompensata pe dreapta.
In urma examenului clinic si paraclinic, pe data de 11.02.2010, sub anestezie rahidiana se practica o artroscopie prin care se constata o leziune de gr II-III cartilaginoasa pe CFM si leziuni ale cornului post menisc medial.
De asemenea se constata o brida fibroasa in fundul subgrovicipital si leziuni cartilaginoase de gr III-IV pe versantul medial al rotulei.
Se practica menisctomia partiala a meniscului medial, sectiunea bridei si debridare artroscopica cu lavaj, showing, drenaj, sutura, pansament."
La internare am prezentat radiografii si RMN.
Durerile au inceput in octombrie 2009 si apoi, tot in aceeasi luna am cazut, genunchiul mi s-a umflat si mi s-a pus in gips (la Urgenta Floreasca desi, dupa ce mi s-au facut radiografii nu s-a constatat nicio fractura sau fisura, ci doar contuzie).
Dupa ce mi s-a scos gipsul, deoarece genunchiul ma durea si era tot umflat am mers si am solicitat si alte pareri si astfel am ajuns sa fac artroscopia.
Sper ca prin cele relatate mai sus am raspuns intrebarilor dvs, astfel incat sa ma puteti ajuta.
0
31-05-2010, ora 22:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in primul rand situatia ne este catastrofala (nici buna nu se poate zice, insa nu trebuie sa fii disperata). in primul rand cum am mai zis si colegul, o scadere a greutatii ar fi esentiala, stiu ca este greu, insa daca ati avea numai 60-70 de kilograme si cartilajele ar suferi mai putin. leziunea cartilajelor se limiteza pe compartimentul medial (presupun ca pe partea laterala starea cartilajului este relativ buna daca nu s-a amintit nimic despre ea in descrierea artroscopiei), asta poate fi cauzata si de greutatea mare si de faptul daca ai o deformitate varus (picioare in forma de O - normal este usor in X) - la acest tip de deformare presiunea pe partea interna a genunchiului este mult mai mare si cartilajul se uzeaza neuniform. uzarea cartilajului poate avea ca origine si leziunea de menisc, daca acesta a persistat timp indelungat.
in primul rand ar trebui facut ceva pentru scaderea durerii si pastrarea cartilajului ramas: eu despre ozonoterapie prea multe nu stiu (insa ce am citit despre asta nici nu cred in ea :)), insa cred ca pentru afectiunea acesta exista si alte metode mult mai bune: in afara de scaderea greutatii, eu as merge la kinetoterapie, iontoforeza, ceva tablete condroprotectoare (proenzi3, gool, dona,... de exemplu), eventual injectii intraarticulare (synvisc, synochrome forte, etc.). daca originea problemei este o deformitate varus, dupa scaderea greutatii poate fi facuta o corigare de axa: valgizare pe tibia proximala tip "opening wedge" cu tomofix. ultima varianta ar fi proteza, insa eu nu m-as grabi cu asta
0
02-06-2010, ora 11:53
dragos_moisemd
Nu este medic/terapeut
dragos_moisemd
In legatura cu ce am postat mai sus, adaug faptul ca genunchiul trosneste cand se initiaza o miscare din plan orizontalo-latera (piciorul este in pozitie orizontala si putin rotit) sau orizontal simplu dupa ce a stat in aceasta pozitie mult timp. Va rog sa-mi spuneti ce analize trebuie sa faca respectiva persoana (cu trimitere de la med de fam).

Stiti cumva prin Ploiesti sau Bucuresti la ce ortoped as putea sa apelez?

Multumesc.
0
11-08-2010, ora 18:03
marina_v
Nu este medic/terapeut
marina_v
Buna ziua,

Pentru cei care au nevoie de o proteza de sold sau genunchi va sfatuiesc sa mergeti la un spital privat din Brasov CLINICCO -*. Eu i-am gasit pe internet si cred ca am facut cea mai buna alegere. In momentul cand i-am descoperit eram hotarata sa merg in afara tarii. Mi-am rezolvat problema medicala in cele mai civilizate conditii.

Va doresc multa sanatate!

(*modificat de administrator)
0
12-08-2010, ora 17:02
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie ce tratament se poate lua pentru o durere groaznica de genunchi si de sold. Mentionez ca persoana are 56 de ani si diagnosticata cu oteoporoza si coxartroza.

multumesc anticipat!
0
12-08-2010, ora 21:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce greutate are pacienta?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-08-2010, ora 09:42
Serban_Mihai
Nu este medic/terapeut
Serban_Mihai
Salut am rezolvat problema si a fost exact ce a zis dianamaria adica ruptura de menisc. multumesc !
0
20-08-2010, ora 10:02
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Buna ziua!
Pacienta are in jur de 60 kg.
Multumesc mult!
0
20-08-2010, ora 10:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Osteoporoza se combate doar prin mentinerea normala a greutatii si a unui regim de miscare adecvat.
Coxartroza are un singur tratament, cel chirurgical: protezarea articulatiei. Din fericire puteti amana oricat interventia, cu conditia inexistentei durerilor de repaus sau nocturne si cu conditia mentinerii greutatii si a unui regim de miscare adecvat.
Un tratament balnear anual al putea face adevarate minuni in ameliorarea simptomelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-08-2010, ora 13:43
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Buna ziua!
Multumesc mult pentru raspuns!
Va doresc o zi buna!
0
21-08-2010, ora 12:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu evolutia situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-08-2010, ora 14:38
gabi7319@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gabi7319@yahoo.com
buna ziua,
va rog sa sfatuiti cumva;
De cateva luni simteam trosnind articulatia genunchiului stang in momentul genoflexiunilor si a miscarilor de rasucire din aceasta pozitie. este adevarat ca si pt genunchiul drept se intampla acelasi lucru dar mai rar si mai putin sesizabil. Cateodata apareau si mici dureri dar temporare. senzatia erea ca ar fi articulatiile mai slabe mai largi.
am fost la mare acum o luna si poate din cauza altor miscari pe care de obicei nu le faceam am simtit ca si cum s-ar bloca piciorul (genunciul ) in pozitia putin flexat. trebuia sa incerc prin mai multe directii sa_l indrept in rest nu aveam probleme. spre sfarsitul sezurului au aparut dureri in punctuale in zonele laterale ale genunciuliu stang. revenind acasa durerile au devenit permanente si mai ales la solicitare atunci cand ma lasam pe el. am fost la medic reumatolog mi-a recomandat flamexin, rmn-ul si fizioterapie diagnosticul ar fi fost gonartroza, genunchiul nu erea deloc umflat erea perfect simetric cu cel sanatos. inainte de a apuca sa fac RMN_ul s_a umflat rau genunciul (cu lichid dupa cum au zis medicii) am revenit la reumatolog si mi_a recomandat sa merg la un medic ortoped diagnostic nu mi_a mai zis. Am fost la medicul ortoped mi_a recomandat analizele (diagnosticul ar fi sinovita bilaterala)VSH - 24dublu fata de normalmaxim, hemoleucograma - buna, fibrinogen-bun, vitamina c reactiva -buna. revenint la consult genunchiul s_a mai dezumflat fara tratament, mi_recomandat diclotard 1/zi si midocalm si un reumatolog. diagnostic _ sinovita banala. genunchiul mai este foarte putin umflat si ma doare in lateral, punctual si sub rotula in partea interioara o durere surda permanenta, in anumite pozitii mai ales la condus destul de tare si violenta cand vreau sa ma rasucesc pe el sau sa-l indrept.
am revenit de la mare cu otita externa si faringita (4zile de temperatura peste 37). Am 36 de ani, inaltime178, 70Kg. Istoric: niciodata fracturi, luxatii, parasutism 30 salturi la 17 ani, in urma 10 ani intr_o noapte m_am pomenit cu toate articulatii maini picioare umflate pt 1 ora dupa care nu am mai avut nimic, articulatia umar dreapta ma doare de un an (la miscarea de aruncare).

multumesc frumos anticipat
0
31-08-2010, ora 14:43
gabi7319@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gabi7319@yahoo.com
revin cu o completare la cele scrise: de multi ani la flexarea genunchilor simt ca nu se misca uniform ceva ca o frecare, ca un "scartait".
multumesc
0
22-09-2010, ora 07:38
gabi7319@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gabi7319@yahoo.com
in continuarea celor de mai sus pe 1Sept am fost la un alt reumatolog care mi_a cerut completare la analize aslo-bun, fr -24 fata de referinta 12 si exudat faringian - bun. Diagnosticul pus este artrita reactiva genunchi stang fond artrozic. tratament - diclofenacum1/zi, 10 zile si proceduri pt care o sa revin dupa ce am sa inteleg ce scrie. in urma eforturilor genunchiul se unfla si apar dureri mai pronuntate. atunci cand il protejez raman totusi niste dureri.

Am fost la 3medici si am 3 diagnostice, va scriu dvs pt ca ma intereseaza sanatatea mea si pastrarea capacitatii de munca, daca aveti reticente privind diagnosticul si aveti nevoie de alte investigatii, v-as ruga sa_mi recomandati.

multumesc
0
23-09-2010, ora 01:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu sunt importante atat investigatiile, cat un consult clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
57 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.