durere imensa de cap, friguri, tremurat necontrolabil, limba grea si amortita si senzatia de lesin =

05-07-2011
max81
Nu este medic/terapeut
max81
Buna tuturor.
Azi dimineata in jurul orei 4 am avut un fel de criza nici nu stiu exact cum sa o numesc insa voi scrie aici simptomele pentru ca am tras o sperietura de nedescris si am decis sa scriu pe acest forum cu speranta ca cineva sa ma indrume ce sa fac pentru ca eu in momentul asta sunt foarte derutat.Inainte sa scriu simptomele trebuie sa precizez ca nu beau alcool nu beau cefea insa fumez cam un pachet de tigari la 2 zile si adorm foarte greu de obicei dupa ora 1 si stau foarte mult la calculator.In fine Simptomele au aparut dintr'o data si sau manifestat prin o durere imensa de cap in special la ceafa friguri tremurat necontrolabil limba grea si amortita si senzatia de lesin.
Binenteles ca am chemat salvarea pentru ca in clipele alea chiar simteam ca mi sfarsitul insa pana au venit a trecut cam o jumatate de ora si mi'am revenit cat de cat pana atunci.Am luat 4 pilule pana au ajuns si sincer sa fiu nu stiu care din ele m'au ajutat.Am luat un Diazepam un Algocamin o Aspirina si un Magneziu +B6.
Cei de la ambulanta mi'au zis ca probabil am lipsa de calciu si mi'au recomandat sa i'au cate o pastila de magneziu in fiecare zi timp de nu stiu cate luni insa sincer va spun am indoieli in ceea ce mi'au spus ei ca am pentru ca ce am simtit eu in clipele alea doar Dumnezeu stie si plus de asta azi in jurul orelor 12 am avut un o semi criza de asta
insa fara aceea durere de cap insuportabla si a tinut mult mai putin cam 5 minute dar lucru interesant este ca de data asta nu am luat numa o pastila de Diazepam.
Parerea mea dupa ce m'am uitat pe Google la tot felul de simtome de genul acesta cred ca am niste semne alarmante de AVC (Accident vascular cerebral) combinata cu un atac de panica frumos insa de asta sunt aici sa aud si parerile dumneavoastra.Multumesc numa bine tuturor
6 comentarii
0
05-07-2011, ora 22:54
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
poate fi si o criza de spasmofilie (lipsa de calciu), dar pot fi probleme legate de tensiune.asa ca mergeti la medicul de familie si solicitati un consult si dupa, vazand si facand.un AVC, nu cred, acum erati in spital.multa sanatate(ce varsta aveti?, daca nu va suparati)
0
05-07-2011, ora 23:48
max81
Nu este medic/terapeut
max81
Buna. E foarte probabil sa fie vorba si de spasmofilie acuma ca ati pomenit m'am uitat pe Google si acolo am
vazut ca am aproape acele simptome prin care se manifesta aceasta boala si sincer sa fiu m'as bucura f mult sa
fie vorba doar de atat si nimic mai mult.
Cand am scris de AVC si de atacul de panica am scris pt ca ori de cate ori dadeam sa caut pe Google cu aceste
simptome ori AVC imi aparea ori atac de panica insa acum ca m'am uitat si la ce ati spus dumneavoastra cred mai
mult ca e vb totusi de spasmofilie.Multumesc frumos pentru raspuns sa stiti ca ma'ti ajutat f mult pt ca aveam
asa o teama in mine sa nu fie ceva mai serios dar acum m'am linistit cat de cat. Bine asta nu inseamna ca nu ma
duc la doctor pt ca am sa merg saptamana aceasta insa oricum sunt mai increzator acum ca diagnosticul nu va fi
asa de grav precum credeam eu inainte.Si sa nu uit am sa va spun si varsta mea am 30 de ani.
Numa bine
0
06-07-2011, ora 13:18
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ma bucur, am putut face un bine, dar mergeti la un control mai amanuntit.sunteti tanar(a).multa bafta.
0
06-07-2011, ora 17:15
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Nu aveti nici spasmofilie, nici AVC. Aveti un atac de panica clasic. Il puteti cauta pe internet, gasiti nenumarate articole pe tema aceasta. Frecvent este diagnosticat ca fiind cadere de calciu, lipsa de calciu, spasmofilie. Senzatia de moarte iminenta este caracteristica si sunt convinsa ca ati resimtit-o din plin.
Nu este o problema grava, dar este terifianta. Nimeni care a avut un atac de panica nu vrea sa repete episodul. Aveti nevoie de un consult psihiatric si daca este nevoie (nu e obligatoriu intrucat ati avut doar un atac, dar poate fi necesar avand in vedere si insomniile) tratament pentru o durata de 3-6 luni.
0
06-07-2011, ora 17:15
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Odata tratat, aveti toate sansele sa se rezolve definitiv.
0
07-07-2011, ora 12:12
max81
Nu este medic/terapeut
max81
Buna ziua. Multumesc doamna doctor pentru indrumare insa trebuie sa va spun ca problema mea este undeva pe
la mijloc si am va spun de ce zic asta.Ieri am cumparat pe langa Magne B6 si Calciu+D3 efervescent si beau cate 2
pahare de calciu pe zi si spre surprinderea mea au disparut aproape in totalitate toate simptomele si atunci ma
gandesc ca totusi am si o lipsa de calciu de indata ce ma simt mult mai bine de cand beau acest calciu.
Problema este ca si dumneavoastra aveti dreptate pentru ca am fost mai de mult la un psihiatru si mi'a pus mai
multe diagnosticuri si una dintre ele fiind atac de panica dar niciodata nu am simtit inainte ce'am simtit acum
2 zile cand a fost salvarea la mine.Deci daca era un simplu atac de panica ca si inainte treceam peste foarte usor
insa de data asta pe langa aceasta frica iminenta prin care se carecterizeaza atacul de panica aveam si alte
simptome mult mai grele decat altadata.Deci nu stiu cum sa va spun destul de clar ce am simtit in momentele alea
chiar credeam ca am sa ajung la spital sau poate ceva si mai grav.Simptomele noi erau de data aceasta durerea
insuportabila de cap mai mult la ceafa ameteala tremuratul incontrolabil din tot corpul si amortirea sau ingrosarea limbii si a gatului deci va spun a fost dezastru pentru mine in clipele alea.In fine de asta ziceam ca poate problema
mea este undeva pe la mijloc insa acum cu ca i'au acest calciu efervescent plus magneziu si uneori un calmant natural toate aceste simptome dispar in proportie de 90 la suta.Mai am putine probleme cu dormitul insa in rest
totul e ok. Oricum om trai si om vedea se spune pe aici pe la noi si ce ne rezerva viitorul doar Dumnezeu stie dar
sunt optimist ca voi fi bine toate semnele asa arata :)
Numa bine si va multumesc pentru timpul acordat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dependenta de nicotina
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Lesinul - primul ajutor
  • Poziții de somn în sarcină
  • Somnul la vârsta a treia
  • Leșinul
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  •