Durere in gat de 3 luni

22-01-2015
Denis93
Nu este medic/terapeut
Denis93
Buna ziua! Am 21 de ani si de 3 luni a inceput sa ma doara in gat.In prima faza am luat timp de 2 zile 8 pastile de strepsils, nu mi'a trecut absolut deloc.Apoi am urmat un tratament cu Augmentin(10 pastile).Am luat augmentin pentru ca stiam din cazurile trecute ca imi trece.De data aceasta nu mi'a trecut, poate doar pentru o zi.Apoi am fost la medicul de familie si a zis ca am un punct de puroi in gat.Mi'a dat sa iau Klabax+decasept+olynth.Am urmat acest tratament si pentru vreo 3 zile dupa terminarea tratamentului am inceput sa simt iar dureri in gat.Am mai stat asa cateva zile, apoi am fost la ORL.S'a uitat in gat si a constatat ca nu am nimic si nu mai e cazul sa iau iarasi antibiotice.Mi'a recomandat un tratament cu Nurofen raceala si gripa+drajeuri Drill+Bioronil cu Nasonex(mentionez ca aveam si nasul infundat) si mi'a mai recomandat sa fac un Exudat faringian-Bact+Micotic(in urma caruia a rezultat ca nu am nimic).Am urmat tratamentul, mi'a trecut, dar dupa cateva zile iarasi a aparut durerea.Am mai luat, cred ca in 2 sapt 20 drajeuri Drill pentru ca am considerat ca sunt bune, dar nu mi'a trecut.A aparut si o raceala care a durat 5-7 zile, simteam o presiune in zona nasului sus intre ochi, ma durea si capul.Dupa ce mi'a trecut raceala am fost la alt medic caruia i'am zis si de durerea aceea de nas si a constatat ca am si sinuzita.De durerea in gat a zis ca e posibil sa am ciuperca.Mi'a recomandat si el sa fac exudat, am facut si din acesta a reiesit ca nu am nimic.Dupa Ce i'am zis ca rezultatul a iesit negativ a zis sa ma duc la farmacie sa imi prepare o solutie cu care sa dau in gat timp de 3 ori pe zi cu un betisor, timp de 2 saptamani, dupa care nu am voie sa beau sau sa mananc nimic timp de 2 ore jumatate.In ultimele 2 saptamani am baut de 2-3 ori pe zi aproape zilnic ceai de lamaie cu cimbru.De 3 zile urmez tratamentul cu acea solutie fara niciun rezultat deocamdata.Tin sa mentionez ca atunci cand mananc si inghit nu ma doare, doar atunci cand inghit sec si durerea ma ia cel mai rau in a doua parte a zilei.Simt si urechile infundate.Ce sfat imi puteti da? Va multumesc!
17 comentarii
0
22-01-2015, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o faringita iritativa ca urmare a problemelor gastro-intestonale, refluxului gastro intestinals i alimentatiei incorecte
ca exemplu.. si antibioticele si tab de supt cu lamaie si vit C au facut mai rau faringelui...
faci consult la gastrologie
si citesti pe forum tot ce am recomandat la asemenea probleme
0
22-01-2015, ora 19:33
Denis93
Nu este medic/terapeut
Denis93
Imi cer scuze, dar nu am reusit sa gasesc recomandarile dumneavoastra pentru astfel de probleme si as vrea sa stiu care sunt acestea, daca imi puteti spune. Multumesc!
0
22-01-2015, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu ai voie deloc... bauturi acidulate, fructe citrice, mancare cu lamaie si otet, prajeli, aluat proaspat, cafea pe stomacul gol..s.a
2 scrie pe google cuvantul chee care te intereseaza
de exemplu nod in gat, dureri in gat..si citesti tot ce apare de la Romedic.ro
0
30-01-2015, ora 12:43
Denis93
Nu este medic/terapeut
Denis93
Am fost la gastrologie si nu s-a descoperit nicio problema.Am facut analize de sange au iesit bine, am facut ecografie abdominala si endoscopie.Nu s-a gasit nici macar o problema.Nu stiu ce sa mai fac.Am aceeasi problema cu gatul.Daca mi-ati putea da un alt sfat ar fi bine venit.Multumesc!
0
30-01-2015, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. excluzi problemele dentare
2 cauti un medic ORL.care sa faca investigatii mai amanuntite a amigdalelor, rinofaringelui, hipofaringelui..si faci toate tratamentele recomandate de medicul ORL.. is mergi la el..pana nu rezolvi situatia
alimentatia o ajustezi conform sfatului de mai sus
1
15-04-2015, ora 11:59
Denis93
Nu este medic/terapeut
Denis93
Revin cu aceeasi problema! Am aceleasi simptome pe care le'am enumerat si mai sus.De data aceasta am un rezultat la exudatul faringian.( Stafilococ aureu hemolitic coagulazo(+) )
Antibiograma:
Sensibil: chloramphenicol, unasyn, cefuroxime, cefpirome, cefaclor.

Moderat sensibil: clarithromycin, cefadroxil, ceftriaxone, augmentin, ceftibuten

Rezistent: cefoperazona, azithromycin, cefoxitin, trimethoprim, erytromycin, ampicilin, penicilin, gentamicin, amikacin, oxacilin, amoxicilin, kanamicin.
Aceste exudat a fost facut la data de 04-03-2015.
Dupa acest rezultat am fost la medic si mi'a recomandat sa iau antibiotix Zinnat si pe langa acesta bioparox si betabioptal+pliculete de flamexin, timp de 7 zile.Dupa acest tratament mi'au trecut durerile, dar dupa 2 sapt mi'au reaparut.Am fost inca o data la acelasi medic si mi'a recomandat sa iau unasyn.7 zile.Acesta nu a avut niciun efect.
M'am documentat si am inteles ca existe niste antibiotice naturiste la care stafilococul auriu ar fi sensibil, cum ar fi:Cordyceps, Usnea stop aureus si biosept forte.As mentionat de aceste medicamente naturiste pentru ca nu as mai vrea sa iau iarasi nu stiu cate antiobiotice.
Acum v-as ruga ca dumneavoastra sa interveniti aici si sa imi spuneti ce ar fi mai bine sa fac, tinand cont de toate cele spuse. Va multumesc !
0
17-04-2015, ora 14:21
Denis93
Nu este medic/terapeut
Denis93
Astept un raspuns va rog mult
0
17-04-2015, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca un medic ORL.. care vede gatul si analizele.. nu poate sa te vindece
de ce crezi ca de la distanta, pe internet, este cineva in stare sa faca acesta minune???
0
18-04-2015, ora 21:55
Denis93
Nu este medic/terapeut
Denis93
In primul rand eu am apelat la dumneavoastra pentru ca am vrut sa mai aflu o parere de la un medic care se presupune a sti sa isi dea macar cu parerea la o problema cat de cat serioasa, asa cum fac toti cei care pun anumite intrebari pe acest forum si care vad in dumneavoastra si in ceilalti medici la care apeleaza, o speranta in tratarea problemei medicale pe care o au, pentru ca din punctul meu de vedere, medicul in sine reprezinta speranta, fara medici totul ar fi un haos total.Asa i-am vazut si eu pe toti medicii la care am apelat, inclusiv pe dumneavoastra.
In al doilea rand nu era nevoie sa apelati la asa zisa ironie pentru a-mi raspunde la intrebare.Daca rabdare nu exista ar trebui sa va intrebati daca mai este cazul sa mai continuati sa dati sfaturi pe acest forum.Ca mine sunt mii si mii si meseria va obliga sa aveti rabdare cat sa scrieti 2 randuri din vastele cunostinte ale dumneavoastra.
In al treilea rand, eu imi cer scuze daca v-am deranjat cu comentariile mele, dar nu regret fiindca asa poate o sa aveti rabdare cu altii si o sa le raspundeti in mod diplomat si poate dumneavoastra o sa ii indrumati spre sanatate. In ultimul rand va multumesc sincer pentru raspunsurile anterioare(cu rabdare si calm) si mult succes in cariera pe care ati decis sa o urmati!
0
11-09-2017, ora 12:00
Bogdan.
Nu este medic/terapeut
Bogdan.
Buna ziua! Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! Vreau sa spun ca am dureri in gat foarte dese daca mananc ceva cat de cat rece., practic nu pot manca nimic cat de cat rece ca imediat se inflameaza gatul. Am luat tratament cu dropsuri, paracetamol, chiar si cu antibiotic mi-a trecut dar daca mananc sau beau ceva rece o iau de la capat, iar asta se intampla de ani de zile. Ce imi puteti recomanda. Va multumesc!
0
11-09-2017, ora 16:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa faci investgatii la gastrologie
foarte frecvent refluxul gastro-esofagian, prin acidul gastric irita faringele si i.l face mai sensibil
2 sa faci diminata e nemancate un exudat faringian..posibil sa fii purtator de stafilococo
0
15-12-2017, ora 07:37
NasInfundat
Nu este medic/terapeut
NasInfundat
Domnul Denis93, cum va mai simtiti ? Ati reusit sa gasiti un tratament bun pt problema dvs? Va intreb pt ca sunt si eu aproape de situatia dvs...numai ca eu alaptez si nu prea pot lua orice medicamente, iar acum astept rezultatul pt ex.de exudat faringian si chiar nazal. Multa sanatate !
0
10-01-2018, ora 16:52
Bogdan.
Nu este medic/terapeut
Bogdan.
Buna ziua! Am fost la consult gastro si am fost diagnosticat cu gastrita si helycobacter pylori am luat tratament si analizele au iesit bune, am fost si la orl am facut si exudat faringian si analizele au iesit bune! Problema mea cu durerea in gat de fiecare data cand consum ceva cat de putin rece este in continuare, practic nu pot consuma nimic rece ca apar din nou durerile in gat? Ce imi puteti recomanda sa fac, care ar fi urmatorul pas? Va multumesc!
1
10-01-2018, ora 17:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa eviti 3 saptamani.. toate bauturile acidulate, mancarea cu otet, lamai, usturoi, citricele
2 in acest timp iei septilin 3 pe zi sa.ti cresti imunitatea
3 foloseste dezinflan gat sprey 2 puf la 6 ore
voseptol tab de supt 3-4 zi..sa hidratezi faringele
4 dupa aceste 3 spatamani de tratament treptat revii la regim alimentar normal, cate putin si urmaresti rezectiile
pot sa existe alimente care n-o sa le poti consuma niciodata...dupa ele o sa simti usturimi in gat
0
14-11-2019, ora 09:36
paull21
Nu este medic/terapeut
paull21
Denis93, am aceeasi problema ca si tine.durerea in gat persista de mai bine de 3 luni, fix aceleasi simptome.
Am facut toate analizele posibile, exudatul a fost repetat de 3-4 in acest interval de 3 luni, nu a iesit nimic la analize.Precizez ca am facut si RMN gat plus cap fara modificari sau altceva nenatural. am urmat tratament intravenos cu cefipima klacid C-forte in toata aceasta perioada la prescriptia medicilor.fiecare antibiotic a fost facut pt perioade de 14 si 12 zile la intervale de 2 sapt.Am luat omez si alte pansamente in toata aceasta perioada plus vitamine atat oral cat si intravenos.Am facut analiza de sange inclusiv pentru toate hepatitele si hiv.Nu stiu ce sa mai fac. daca ma poti ajuta cu un raspuns cum ai scapat.

multumesc
0
10-07-2022, ora 17:27
Lopat
Nu este medic/terapeut
Lopat
salut baietii...ati scapat de durerile in gat?..cum..ma confrunt si eu cu asta..muktumesc
0
10-07-2022, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebuie de știut..
1. Gatul face parte din tractul digestiv..
Are acelas nerv. N. Vag. Și acelas sistem limfatic.. De la limba la colon
2. Absolut toate durerile de gat.. Au ca și cauza
Directa sau indirecta.. Alimentația acida și inflamațiile tractului digestiv cu un reflyx silențios care usucă mucoasa o iruta. Care scade imunitatea locala
3. După.. Pe o mucoasa sensibila se lipesc viruși. Microbi.. Aici deibicei se cauta cauza prin exudate. Și antibiotice. Nurofen luate aiurea. Care strica și mai mukt digestia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: