durere in gat, fara febra

04-07-2011
deealexx
Nu este medic/terapeut
deealexx
Buna seara, de cateva saptamani tot am probleme cu gatul. Eu am probleme cu sanatatea rar, asa ca atunci cand simt o raceala ceva, iau amoxicilina ca doar cu ea imi trece. Am luat cam 2-3 zile la interval de 6 ore, mi-a trecut cat de cat, nu mai aveam pastile si am intrerupt. Apoi iar m-a luat peste cateva zile si mi-am luat alte pastile. Nu prea le-am luat la intervalul corect...si tot asa..am luat cateva zile, nush daca am facut o saptamana. MI-a trecut tot cat de cat, am zis ca nu mai iau atatea...sperand sa treaca cu strepsils.

Am umblat cu picioarele cam goale pe frigul din ultima perioada si cred ca de aceea..plus apa rece pe caldura dinaintea ei.

Asadar, nu stiu ce sa mai fac. De azi noapte ma doare tare, la inghitit. Febra nu am, durere de cap nu...nimic. Ragusita nu sunt, de tusit, mai rar, daca mi se usuca. Simt gatul inflamat... ceva mai putin medicamentos imi puteti recomanda?
1 comentarii
0
05-07-2011, ora 09:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu antibiotic.. luat aiurea, nu la ore fixe..si fara indicatii corecte duce la o dereglare toatala a sistemului imunitar prin distrugerea florei utile organismului...
ne medicamentos.. ceaiuri calde, inhalatii, gargara.. tab, de supt..
ca sa stii ce ai in gat si ce tratament trebuie safaci.. trebuie sa mergi la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.