Durere in gat, limba si maxilar

02-03-2017
IoanA0011
Nu este medic/terapeut
IoanA0011
Buna seara!Acum 3 saptamani am racit apoi a urmat un rosu in gat tratat cu multe lichide, paracetamol si ibuprofen plus pastile de supt.Acum o saptamana am fost la medic si mi-a spus ca sunt inflamata in zona nas, gat, urechi si ganglioni si ca o sa treaca in cateva zile/saptamani.Problema este ca ma doare limba la radacina cand o misc, durerea in gat este mai mica si mai este putin rosu iar aceste dureri se muta de pe o parte pe alta la cateva zile, de 2 zile ma doare si mandibula cand deschid gura sau vorbesc/mananc.Este normal sau poate fi altceva?Am citit pe net si m-am ingrozit asa ca va cer parerea pentru ca la medic ma duc degeaba, nu sunt in tara si aici nu ma baga in seama.In urma cu 3 luni am facut infectie in ureche din cauza ca nu am primit antibiotic pentru amigdalita pultacee motivul fiind ca este virala si trece de la sine "in cateva zile".Va multumesc anticipat!O seara buna!
2 comentarii
0
03-03-2017, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi
infectii dentare care se investigheaza la stomatolog
un reflux gastro-esofagian care afecteaza faringele..se merge la gastro
si Tot ce tine de nas, gat..se investiagheaza doar la ORL. nu la med.de familie

PS... apropo d e pastilele de supt.. daca au fost cu Vit C si Lamaie.. de la ele nu a trecut gatul..fiindca sunt acre la urma si ususa si inflameaza si mai mult mucoasele
0
01-07-2018, ora 01:19
Mihai2018
Nu este medic/terapeut
Mihai2018
Buna ziua ! Aceeasi problema o am si eu acum.. cum ati rezolvat ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •