Durere in gat si amigdala

07-09-2018
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Buna ziua !! De 2 ani de zile ma confrunt cu o durere de amiigdala ma inteapa acolo la amigdala si in gat !! Am fost la orl de atatea ori si imi spune ca nu am nimic, analizele de sange de cate ori le.am facut mi.au iesit bune, am facut si endoscopie si C.T si Rmn ca am avut si dureri de cap pe partea cu amigdala aceea care ma tot doare (partea dreapta ). Sincer nu stiu care este motivul pe mine ma doare si plus am si un mucus ciudat in gat dar si in nas (in nas este numai pe partea dreapta a narei ). Daca este cineva aici care ma poate ajuta il rog din suflet sa ma ajute !!
18 comentarii
0
07-09-2018, ora 20:18
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Am fost si la gastroenterolog ca am avut probleme cu stomacul si cu refluxul dar doamne ajuta ca mi.am revenit (mi s-a spus ca de la antibiotice a fost problema si fierea lenesa ) numai cu amigdala si cu gatul nu, tot ma inteapa :(
1
08-09-2018, ora 14:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tii regim alimentar cum scire pe forum..??? mai cu sema ala cina?
ai luat antacide la culcare?
ai facut tartament pentru faringe ai amigdale cu gargara si spreiuri uleioase ?
0
08-09-2018, ora 21:37
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Regim tin, ma feresc in special de prajeli, otet si tot ce provoaca acid. Acididate nu mai am si ma simt foarte bine la stomac dar tratament pentru faringe nu am primit nimic. La orl mi.a dat ceva pt acel mucus si la gastroenterolog mi.a dat pt aciditate si ceva sa iau inainte de mancare pentru bila asa mi.a zis. dar pentru faringe nimic :( ce asi putea sa iau ??? Ma inteapa acolo la amigdala dar si sub maxilar exact sub limba pe partea dreapta si in gat si senzatie de nod in gat si acel mucus :( si daca imi fortez vocea mai rau fac :(
0
08-09-2018, ora 21:58
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Dar stiti sub limba si dedesubt de maxilar simt acel ganglion si parca de la el vine durerea aceea. Si in partea stanga se simte la fel acel ganglion doar ca acolo nu ma doare si nu ma durut niciodata...Sa fie oare de la acel mucus ?? Vreo bacterie ??
0
09-09-2018, ora 18:34
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Daca imi spuneti dumneavoastra ce asi putea sa iau si pt faringe si amigdale si ce sprayuri sa folosesc... astazi si mai rau ma doare dupa orofaringe acolo simt deranjul si la amigdala, pe deasupra mai si tusesc
1
09-09-2018, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Gargara cu apa de gura stomatologica. După se da cu faringo sprey
Obligatoriu radiografii la rădăcină dinților și consult stomatolog
0
09-09-2018, ora 22:51
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Multumesc, si la stomatolog am fost mi-a facut radiografie panoramica si mi.a zis ca este in ordine. Acum un an(in august 2017) am avut operatie pe sinusul maxilar si de aceea am fost din nou sa fiu sigura ca nu este de acolo problema. O sa fac gargara si o sa folosesc si sprayul.
0
09-09-2018, ora 23:04
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Jos palaria in fata dumneavoastra !! Mai rar un medic cu atata rabdare si daruire !! Sincer pentru mine inseamna foarte mult ajutorul dumneavoastra !! La tv apar oameni care nici nu isi au locul acolo !! Dar un om ca dumneavoastra chiar isi are locul !! Si la noi la Timisoara sunt medici buni dar asa cum sunteti dumneavoastra inca nu am auzit !!
0
11-09-2018, ora 09:06
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Oricum aveti dreptate ca si din cauza acidului sunt durerile in gat... pentru ca mai patesc sa am aciditate in timpul noptii atunci cand nu respect strict regimul. cateodata manc fructe seara si asta simt ca nu imi face bine...
1
11-09-2018, ora 10:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa fie un antacid i dormitor.. când stii ca ai gresit..ei un maalox, rennie, sau gaviscon la culcare
0
11-09-2018, ora 13:15
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Multumesc, si multumesc si pentru faptul ca atata rabdare aveti si imi raspundeti. Acum cel mai deranjant imi este aceea tuse(uneori reusesc sa elimin ceva galbui dar nu mult caci nu reusesc sa elimin ) care o simt in gat si nu o pot da afara si jena imi vine din gat pana in spate... dar ma rog, am facut endoscopii analize de sange ce ma trimis medicul orl sa le fac si este tot in ordine asta ma linisteste. O intrebare mai am domnule doctor : cand eram micuta mama imi spune ca aveam fest probleme cu gatul si amigdalele si singuru medicament ce ma ajutat a fost ERITROMICINA si mama mi.a spus ca de atunci nu am mai avut probleme pana acum la 28 de ani. sa iau din nou eritromicina ?? Daca da cum (cat timp si cat pe zi )
1
11-09-2018, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu acum...
doar când racesti cu febra., atunci se poate 10 zile
tusea este de la un gat uscat de acid
folosesti faringo spray si voseptol de supt... si se rezolva
0
11-09-2018, ora 14:58
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Bine, nu stiu cum sa va mai multumesc !! Si imi cer scuze ca v-am tot deranjat. Faringo spray deja mi.am cumparat o sa imi cumpar si voseptol. O zi frumoasa va doresc ! Sunteti un om extraordinar !!
0
13-09-2018, ora 13:33
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Domnule doctor ma puteti lamuri cu inca ceva... ? tot am citit la alte persoane spunand de aceea CANDIDA , ma cam pune pe ganduri sa nu cumva sa fie si la mine... ce investigatii se fac pentru asa ceva ??
1
13-09-2018, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nimic. Candida este o micoza, ciuperca. prezenta Normal in organism, in cavitatea bucala, intestine si vagin
se acutizeaza doar când este un organism obosit, cu imunitatea scazuta, alimentat prost sau dezorientat de l a excesul de antibiotice..atunci se strica balansul intre microbi, virusi is micoze..si unii se activeaza
0
13-09-2018, ora 15:08
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Va multumesc pentru informatie.
0
14-09-2018, ora 20:41
innao
Nu este medic/terapeut
innao
De astazi incep sa am si febra 38 :( si mi se umfla amigdala :(( am si frisoane si la medic nu pot merge pana luni asa ca nu imi da la farmacie eritromicina fara reteta :( imi este frica sa nu fie un abces periamigdalian pentru ca ma doare si cervical si abea inghit mancarea chiar si apa
1
14-09-2018, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se merge al urgenta in acest caz
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •