Durere in partea dreapta

13-10-2008
Dafina
Nu este medic/terapeut
Dafina
Buna ziua. Am 38 de ani si am fost fumatoare timp de 20 de ani. In ultima vreme, ajunsesem la 2 pachete de tigari pe zi. Asta vara am renuntat la tigari. Imediat dupa aceasta, am inceput sa simt o jena in partea dreapta, sub coaste, in dreptul ficatului. Mentionez ca sunt operata de colecist, in 2003. Senzatia este de ficat marit, parca imi simt ficatul sub coaste. Daca ma asez in pat, lungita pe spate, jena dispare instantaneu. Daca raman in pozitie verticala, jena se transforma in durere usoara care migreaza spre spate si apoi sus pana la omoplat. Am facut ecografie. Ficatul e in limite normale, nu e marit. La eco n-a iesit nimic patologic. Am facut o gramada de analize. LDL-ul a iesit usor marit, 121, 41mg/dl, fata de 119, 6, cat e maxima, si betaglobulina 16, 2%, 1.09g/dl, fata de 13, 5%,. In rest, COLST, TRIG, GLUCZ, HDLCO, GOT, GPT, UREA, CREAT, URIC, GGT, ZnSO4, Timol, PT, AP, INR, APTT, radiografie la stomac cu substanta de contrast, ecografii, electroforeza, toate au iesit in limite normale. Medicul mi-a prescris Omez si No-spa, le-am luat, dar nu mi-au folosit la nimic. Jena din partea dreapta continua sa ma sacaie toata ziua, de cand ma trezesc, pana seara cand merg la culcare. Eu am asociat aceasta durere cu momentul cand am renuntat la tigari. Pe 14 august am incetat fumatul si din 15 august au inceput aceste simptome, care n-au incetat nici pana astazi. Medicul spune ca n-are nici o legatura renuntarea la fumat cu ceea ce simt. Daca cineva s-a confruntat cu vreo problema asemanatoare, si a depasit-o, l-as ruga sa-mi spuna si mie. Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici