Durere in piept / lipsa aer / stare generală proasta

09-02-2018
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Buna seara am 22 de ani 88 de kg, de mai bine de 5 luni am dureri in Zona pieptului, am făcut fel de fel de analize plămâni inima ( EKG, eko, test efort, holter, urmează sa fac coronarografie ) am aceste dureri in piept in special in partea stânga uneori îmi radiază in spate, alteori se lasă spre stânga mai înspre coaste “subraț “ in ultima perioada am observat ca, dacă pierd noaptea și nu ma odihnesc simt un disconfort in zona inimii și orice efort fac al palpitații simt inima cum sare din piept. in ultimii 3 ani am pierdut foarte multe nopți. Ma poate ajuta cineva cu ub sfat ceva poate sa fie de la oboseala ? Sau ?
9 comentarii
0
10-02-2018, ora 05:45
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Cel mai probabil suferiți de o problemă cardiacă, bănuiesc cardiopatie ischemică. Din păcate nu am ce sfat să vă dau doar faceți toate testele necesare, determinați afecțiunea și urmați sfaturile și tratamentul dat de medic. Foarte important este să nu vă speriați, sunteți tânăr iar corpul unui om tânăr este plin de resurse. Probabil va trebui să urmați o dietă, să respectați perioada de odihnă și un tratament de menținere. Sănătate!
0
10-02-2018, ora 15:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca testele la inima au iesit bine poate fi un inceput de anxietate. Durerea in piept, lipsa de aer si starea generala proasta pot fi somatizari de anxietate. E putin probabil sa aveti probleme cu inima la varsta aceasta.
Faceti un test de anxietate pe net si daca iese pozitiv, mergeti la un psiholog clinician sau psihiatru.
0
10-02-2018, ora 16:27
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Poate sa fie ce zice ion ? Cardiopatie ischemica ?
0
10-02-2018, ora 17:10
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
De vreme ce vei face și coronarografie înseamnă că ești suspectat de o boală de inimă, altfel medicul nu ar fi luat această decizie. Nu cred că celelalte teste ți-au ieșit așa bune. Oricum, îți doresc sănătate!
0
10-02-2018, ora 17:23
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Am făcut nenumărate teste, doctorul mia zis ca sunt șanse 1% sa iasa ceva la coronarografie dar pentru liniștea mea o pot face. dar doar pentru liniștea mea de accea trebuie sa fac coronarografie prin tomografie computerizata
1
11-02-2018, ora 11:51
Dr. Manu Mariana Daniela
Medicina generala, Iasi
Dr. Manu Mariana Daniela
Ati avut o dezvoltare rapida? La 22 ani ai 88 kg, dar ce inaltime? Inima ramine in urma dezvoltarii somatice, asa incit ar fi bine sa eviti sporturile cu efort fizic mare, sa consumi lapte (calciu, fosfor), salate (magneziu), peste, sa eviti grasimile (colesterolul), uleiurile, si sa verifici periodic colesterolul, trigliceridele, care trebuie mentinute in limite normale.
0
11-02-2018, ora 13:17
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Am 1, 77, dar m-am îngrășat cam 13-15 kg in 3 luni. Am făcut nenumărate Analize și de sânge toate ies in limite normale.ce crede ti ca as avea ?
0
12-02-2018, ora 14:08
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Regiunea anatomica examinată : CT - ANGIOCORONAROFRAFIE SDC


Rezultat

Achizitie multislice 64x0, 6 mm, ECG modulată, ECG sincronizată la o frecventă cardiacă medie de 55 bătăi/minut.
Emergentă normală a arterelor coronare.
Sistem coronarian cu dominantă dreaptă.
Artere coronare fără leziuni ateromatoase stenozante.
0
13-02-2018, ora 16:21
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Păi, am greșit. Până la urmă d-na doctor Manu Mariana are dreptate: fii mai ponderat. Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •