Durere in piept si senzatie de sufocare

14-06-2012
Ragamuffin1
Nu este medic/terapeut
Ragamuffin1
Nu stiu daca este bine unde postez, dar totusi incerc : acum 4-5 zile cand au fost caldurile acelea fenomenale, nu puteam sa mananc deloc, tigari bagam maxim, pana la urma am mancat pateu cu rosii si castraveti.Toate bune si frumoase pana a doua zii : cand m-am trezit ma simteam molesita, fara pic de vlaga in mine, fara pofta de mancare(iar)nimic nimic.Am stat de vorba cu cineva si am crezut ca ma deochiat cineva sau am mancat cu pofta...am fost la o anumita persoana si ma tras pe maini sa imi 'descurce venele'(leacuri babesti cica..)Dupa 5min am iesit afara sa ma duc pana la o vecina, si mii sa taiat filmul, adica : numai imi simteam mainile, aveam urechile infundate, nu puteam sa stau pe picioare, transpiram foarte mult(transpiratie rece)si nu puteam sa imi tin capul ridicat, imi venea sa vomit dar nu a iesit nimic.Dupa 5 kg de apa pe fata pe corp imi revenisem cat de cat si m-am dus in casa, mi-a dat mama nu stiu ce pastile si eram un pic mai bine.Stateam la aer pe balcon si a inceput sa ma doara in piept intre sani mai exact, am inceput sa respir greu si cred ca ma si panicasem... Orice bucatica de mancare inghiteam ma durea pieptul rau de tot si ma simteam din ce in ce mai molesita, oricat mancam simteam ca stomacul meu este gol si aveam si arsuri.Astazi m-am dus la munca m-am trezit la 5 dim toate bune si frumoase numai ma simteam rau, cand am ajuns la munca si am dat de caldura iar ma apucase durerea in piept transpiratia si stare de voma si simteam ca imi bate inima in gat.M-am dus la sf pantelimon la urgente, am stat 1 ora pe hol..ca deh asa este in Romania, si in final am intrat inauntru erau 2 doctorite, cand m-au luat la intrebari iar m-am panicat si am inceput sa plang(cred ca de frica ptr ca era prima oara cand mii sa intamplat chestia asta), trecuse 5 min m-am linistit, ma intrebat ce am, i-am explicat etc, mi-a luat sange mi-a bagat branula in vena(cred ca asa se numeste)mi-a facut o injectie cred ca era calciu scria ceva de genul 'Ncle'( nu am bagat de seama..)mi-a luat tensiunea, mi-a mai pus niste chestii pe mine ca un fel de ventuze, am asteptat vreo 30de minute pe un pat, imi revenisem si imi zice 'gata poti sa pleci'.Eu acum fiind speriata de bombe ptr ca vroiam sa ies afara nu am intrebat ce am si de ce se intampla asta. M-am simtit bine toata ziua, eh de pe la ora 10:00 iar am inceput sa transpir si am senzatie de sufocare, parca nu trag aer destul in piept, dar nu ma mai doare pieptul.Ma doare si capul si sunt si ametita.Acum vin intrebarile : Unde trebuie sa ma duc?sa imi fac analizele?sa fac ceva teste?
Sper ca nu va plictisiti daca cititi si chiar am nevoie de un raspuns!multumesc!
1 comentarii
0
18-10-2019, ora 22:36
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Durerea toracică trebuie investigată la cardiologie, pneumologie, și mai puțin probabil la gastroenterologie, În ordinea asta. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •