Durere in piept, stare generală proasta

16-12-2017
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Buna Seara, am 22 de ani 1, 77 înălțime 82 kg am din păcate unele probleme care de ceva timp ma macină teribil. totul a început in Vara când dintr-o data am avut probleme cu respirația, simteam ca nu îmi ajunge suficient aer in plămâni, am zis ca e o banala răceala și ca trece, a trecut dar După ceva timp mi-a reapărut din nou, am mers la spital unde mi sa făcut analize de sânge, raza la plămâni, nu mi sa găsit nimic și am mers acasă.nu am mai băgat de seama încercând sa trec peste, După câteva zile am sesizat ca am probleme cu erecția, numai era la fel am zis ca poate e stare de moment și ca trece ( ma gândeam ca sunt obosit ) a continuat perioada de 1 luna ( libidou foarte scăzut ) am mers la timisoara la un medic urolog unde mi sau făcut niște analize spunându-mi ca nu prea am nimic și mi sa recomdandat sa iau 30 de zile ENLARGE, am luat pe perioada tratamentului era ceva mai bine apoi ai nceput sa reapară problema, am zis ca e ceva psihic și ca va trece ( cu toate ca ma frământa foarte rau, căutam toată ziua pe internet ) au trecut lunile iar de vreo luna de zile aproape 2 am niște senzații ciudate totul a început cu înțepături in zona inimii și mâna stânga amorțită, am mers la spital mi sa făcut EKG și probe de sânge/urina mi sa spus sa merg sa îmi fac analize la glanda tiroida și hormoni și mi sa spus ca am făcut atac de panica inima îmi bătea foarte tare, am făcut analize La tiroida și hormoni totul Ok, am mers la București la o clinica de cardio pentru ca eram speriat unde mi sa făcut EKG, ecocardiograma și test de efort, toate au ieșit bune spunându mi sa ma las de fumat și nedandu-mi nicio pastila deoarece n-am nevoie și mi sa recomandat sa merg La psiholog deoarece s-ar putea sa fac atac de panica, mâna stânga continua sa îmi amorțească ma dor picioarele mai alea gambele și mi-am făcut programare la un neurolog. Am ajuns la neurolog i-am povestit simptomele, iar doctorul a decis sa îmi facă o radiografie la coloana găsindu mi o mica spondiloza cervicala cu indicația de a nu face prea mult efort și sa ma măsez din cand in cand, apoi am mers la un medic gastroenterolog deoarece aveam probleme ca balonarea și ma mai ardea din când in când in capu pieptului, făcându- mi endoscopie a văzut ca am o hernie hiatală de cca 2 cm cu mențiunea de a avea grija ce mănânc și fără sucuri acidulate. Am terminat cu toate analizele majoritatea doctorilor spunându mi ca e pe fond psihic și sa ma liniștesc. Durerile in piept nu ai încetat am aproape tot timpul un disconfort in zona inimii, ma dor gamele ma doare Dup cap stare generală tot timpul proasta stare de voma, urechi înfundate, intr-o noapte m-am trezit din somn cu mâna stânga amorțită și simteam ca am 1 milion de ace in palma, câteva nopți la rand m-am trezit ud leoarcă, o transpirație foarte rece, de 2 săptămâni aproximativ am probleme cu respirația, respir foarte greu, obosesc foarte repede, ma sperii tot timpul gandidu ma ca am ceva la inima, simt in permanenta un disconfort in piept ( in zona inimii spre stânga ) și radiază pana in spate, nu mai stiu ce sa fac am mers, in continuare am probleme cu erecția parca nu mai e Lafel ca înainte, am o stare de temur mai ales in zona pieptului, ma trezesc noaptea din somn si simt inima cum bate de tare fara sa fac nimic, dacă urc câteva scări începe sa bată nu stiu dacă neregulat, dar bate foarte tare, va rog ajutați ma, ar trebui sa merg din nou la cardiolog sa mi se facă alte investigații ? De fiecare data când fumez simt înțepături in zona inimii, Lafel și când beau cafea, palmele îmi transpira foarte rau in ultima perioada și încă ceva de aproximativ 1 luna îmi ies niște pete roșii doar pe burta in special pe piept si gât ma mănâncă după ceva timp 10-15 minute dispar. Ar putea fi o probela la inima, artere înfundate și sa nu mi fii ieșit la EKG/Ecocardiograma, ? Am făcut analize De Sange toate mi-au ieșit in limite normale, de fiecare data când mi sa luat tensiune a fost in limite normale, țin sa Menționez ca am lucrat 2 ani noapte de noapte.Stau tot timpul citesc in speranța ca voi găsi răspuns la probleme mele dar nu fac decât sa ma sperii și mai rau. Aștept răspuns, va mulțumesc frumos, o seara frumoasa !
7 comentarii
0
16-12-2017, ora 15:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati facut analize la inima si tiroida, inseamna ca este vorba despre Anxietate si atacuri de panica. Acestea se trateaza la psihiatru, psiholog. Cititi pe net despre aceasta afectiune si faceti un test de anxietate online.
0
16-12-2017, ora 17:43
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Am făcut eko și EKG, dar simt ca am ceva, nu stiu nu sunt sigur... se poate sa am ceva și sa nu iasa ? Sau sa am artere înfundate ceva ? Am niște stări care ma termina :| Îmi recomanzi ceva mai multe analize la inima ?
0
16-12-2017, ora 18:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Le-ati facut pe toate cele necesare din cate ati scris.
0
16-12-2017, ora 18:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cum ne afecteaza anxietatea organismul
Ce se intampla de fapt in organismul uman in cazul acestor boli

Traducerea pentru filmuletzul de pe Youtube How Anxiety Affect the Body

Tulburarile de anxietate sunt o afectiune foarte des intalnita a starii de sanatate mintala.
In Statele Unite anxietatea este chiar mai des intalnita decat depresia.
Ca si alte afectiuni psihice, anxietatea are o componenta emotionala si o componenta care afecteaza creierul ca organ (o componenta neurobiologica).
Cercetarile au aratat ca exista un numar de numar de factori ce tin de chimia creierului care contribuie la dezvoltarea unei tulburari de anxietate.

Asa cum este si cazul depresiei, cercetatorii cred ca un nivel scazut de serotonina poate contribui la dezvoltarea unei tulburari de anxietate.
Serotonina este un hormon care este creat in diferite parti ale corpului, incluzand creierul si intestinele.
Ea actioneaza ca un vasoconstrictor, adica face ca vasele de sange sa se subtieze. In acest fel ajutand la dirijarea fluxului de sange.
Celalalt rol important al serotoninei este acela al unui neurotransmitator. Neurotransmitatorii transporta mesajele de la creier intre celulele nervoase numite neuroni.
Cand neurotransmitatorii sunt eliberati, ei ajuta sa fie controlata o larga varietate de functii vitale. Incluzand miscarea, bataile inimii, somnul, gandirea, ratiunea sau chiar starea de dispozitie.

Iata cum actioneaza neurotransmitatorii:
Fiecare neuron este compus din axon, dendrite si corpul celular.
Un impuls electric se transmite in axon de-a lungul unui tub subtire care functioneaza ca o antena. Si este trasferat prin neurotransmitatori precum serotonina sau dopamina. Neurotransmitatorii calatoresc apoi prin intermediul unei sinapse sau deschizaturi catre dendritele unui alt neuron. Care receptioneaza neurotransmitatorii si ii absorb in corpul celular. In circumstante normale exista o doza normala de neurotransmitatori transmisi prin intermediul sinapsei sa comunice cu ceilalti neuroni.

Dar la persoanele care sufera de tulburari de anxietate cateva anomalii pot aparea.

Prima este ca neurotransmitatorul serotonina este produs in cantitate insuficienta in organism, pentru a regla starea de spirit sau dispozitia.

A doua anomalie are loc cand serotonina nu se transfera la fel de usor de la un neuron la altul, rezultand o doza mai mica de serotonina in deschizatura sinaptica.

O a treia posibilitate este aceea ca o mai mica cantitate de serotonina in creier afecteaza producerea unor alti neurotransmitatori ca neuroepinefrina. Neuroepinefrina este hormonul de baza care se elibereaza in timpul certurilor, al zborului sau al fugii.Ea controleaza raspunsul organismului la stres.

Expertii in medicina nu au siguranta exacta a modului in care serotonina afecteaza starea de spirit. Dar un numar de studii medicale au aratat ca prin cresterea nivelului de serotonina in creier la persoanele care sufera de depresie sau anxietate, simptomele lor pot fi inlaturate. Exista un numar de medicamente antidepresive si anxiolitice care pot ridica nivelul de serotonina.

Studiile au aratat ca exista doua segmente principale in creier care joaca un rol in tulburarile de anxietate: hipocampusul si amigdalele cerebrale.
Exista doua hipocampusuri, fiecare localizat in loburile temporale. Una dintre functiile lor este aceea de a controla emotiile si gandirea. De asemenea hipocampusul poate influenta modul de bine sau de rau cu care ne simtim vizavi de oameni, locuri sau evenimente.
Utilizand tehnica tomograficiei computerizate, cercetatorii au descoperit ca un numar mediu dintre cei care sufera de anxietate au hipocampusuri mai mici decat oamenii sanatosi.
Celelalte parti ale creierului la cei care sufera de tulburari de anxietate sunt amigdalele cerebrale. Ele sunt niste mici grupari de neuroni, localizate adanc in interiorul fiecaruia dintre cele doua loburi temporale. Amigdalele cerebrale sunt responsabile pentru procesarea semnalelor exterioare si comunica mesaje catre alte parti ale creierului care interpreteaza aceste semnale. Cand apare o amenintare exterioara, amigdalele cerebrale sunt adeseori primele care proceseaza informatia si comunica restului creierului ca o reactie imediata este necesara.
Cercetari recente au aratat ca amigdalele cerebrale la copiii cu tulburari de anxietate sunt mai mici decat ale celor care iau tratament. Expertii nu sunt siguri care este cauza. Ei considera ca atat marimea hipocampusului, cat si a amigdalelor cerebrale, au o oarecare legatura cu anxietatea, depresia si chiar cu ADHD.
Cercetatorii in medicina continua sa caute mai multe date despre posibilele cauze biologice ale anxietatii.
Noi tratamente medicamentoase sunt dezvoltate pentru a face fata acestei boli foarte des intalnite.
0
16-12-2017, ora 18:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din cauza efectului vasoconstrictor apar acele probleme la inima. Inima oricum inima e pe centru cu varful indreptat spre stanga. Sa verificati unde apar durerile. Pot fi la muschi intercostali.
0
16-12-2017, ora 19:09
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
In piept spre stânga, am dureri și simt înăuntru :(
0
16-12-2017, ora 21:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Varful inimii e jos indreptat spre stanga.
Parerea mea e ca aveti anxietate si trebuie tratata ca sa nu va chinuiti.
Cu un antidepresiv care vi se potriveste se poate rezolva problema in 2-4 saptamani si sa scapati astfel de simptome, inclusiv de faptul ca va vin idei despre tot felul de boli. Psihoterapia ar ajuta si ea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.