Durere in talpa la metatarsieni - recomandari

11-08-2012
ipohondrul
Nu este medic/terapeut
ipohondrul
Durerea este localizata la muschii metatarsienilor, si se prelungeste cu o amorteala asupra gleznei si calcaiului, probabil din cauza faptului ca nu pot calca normal pe picior fara sa nu ma doara. Durerea a aparut fara urme de traumatism, sunt inactiv, sunt operat de 3 luni la clavicula. Ce poate fi si ce doctor ar trebui sa ma vada?
7 comentarii
0
11-08-2012, ora 19:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele mentionate (de tip parestezii) sun tipice sindromului compresiv lombar (hernie de disc).
Evident, pot exista si cauze vasculare, reumatologice, metabolice, mecanice (tulburari de statica a antepiciorului) etc.
Ce intelegeti prin "'muschii metatarsienilor""??
Nu am inteles elementele esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-08-2012, ora 19:08
ipohondrul
Nu este medic/terapeut
ipohondrul
Multumesc pentru raspuns, durerea s-a mai ameliorat partial cu o mica amorteala a piciorului pana la glezna
0
24-09-2012, ora 14:13
paula_o
Nu este medic/terapeut
paula_o
Buna ziua !

Stimate dle dr. Marius Uscatu,

As vrea sa va cer parerea in urmatoarea situatie: sunt o femeie de 33 de ani, si cam de cateva luni am dureri in talpa in zona metatarsienilor, la inceput mai usoare si progresiv tot mai mari. Am consultat un ortoped, facut o radiografie, in urma careia medicul mi-a zis ca nu sunt modificari ale oaselor, dar mi-a pus un diagnostic de antepicior bilateral plat cu presiune pe metatarsiene (eu nu-l vad plat, dar in fine...).Bataturi in zona nu am, inca. Mi-a recomandat fastum gel, ceva calmante si sustinatoare plantare. Intr-adevar e mult mai bine cu aceste sustinatoare. Ceea ce nu stiu e care ar putea fi cauza: am greutate corporala excedentara (vreo15 kg in plus), acumulata ca de 1, 5-2 ani si mentionez ca merg destul de mult pe jos, plus ca fac sport (step aerobic, tae bo si sala de forta), deci ma gandesc ca o presiune excendetara in zona metatarsienilor ar fi cauza in tandem cu greutatea corporala, parerea mea. NU stiu ce alta cauza ar putea fi.

Ce mi-ati putea recomanda pentru a stopa evolutia sau a o ameliora?

Multumesc anticipat,

Paula
0
24-09-2012, ora 14:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti o metatarsalgie
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
cauzata de supraincarcarea piciorului prin greutate crescuta si efort excesiv (stat in picioare, mers pe jos, sporturi agresive pentru ante-picior).
Intr-adevar, nu aveti un picior plat, ci tocmai opusul lui, pes cavus (picior scobit).
Aveti cumva si monturi (hallux valgus)??
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
Ce greutate/inaltime aveti??

Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-09-2012, ora 12:24
paula_o
Nu este medic/terapeut
paula_o
Buna ziua si multumesc pentru raspuns.

Da, ma regasesc in descrierea metatarsalgiilor. Mi-am luat sustinatori plantari de tipul acesta
http://www.ortoprofil.ro/amprentare-plantara-computerizata/orteza-corectoare-de-statica-a-piciorului-sustinatori-plantari

E putin mai bine cu acestia.

Despre monturi, nu stiu ce sa zic...mi se pare ca ceva ceva incepe si acolo, daca apas zona respectiva simt o oarecare durere si parca se distinge si o usoara bombare...probabil ca sunt in formare.

Greutatea actuala e de 78 kg la 1, 60 m inaltime.

Ma intereseaza daca pierderea greutatii ar putea ajuta (ma gandesc ca da) si daca o sa mai pot face sport (chiar am nevoie).

Ce mi-ati putea recomanda?
0
25-09-2012, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca, in situatia D-voastra, atat cele 25 kg in plus cat si solicitarea piciorului (stat in picioare, mers pe jos, sporturi agresive cum ar fi jogging, aerobic, stepper, banda de mers etc) agraveaza metatarsalgia, asa dupa cum ati remarcat si din informatiile de pe site-ul meu.
Prin urmare, trebuie sa intelegeti ca nu veti putea "scapa"de cele 25 kg in plus prin sport, decat cu pretul distrugerii ante-piciorului, cu suferinta consecutiva pe care o descrieti. Scaderea ponderala se realizeaza exclusiv prin dieta, iar sportul il veti putea practica numai dupa ce ajungeti la greutatea normala (cu exceptia inotului si a ciclismului, pe care le puteti practica si acum).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-09-2012, ora 15:30
paula_o
Nu este medic/terapeut
paula_o
Va multumesc foarte mult, o sa va urmez sfaturile.

Va doresc mult succes in activitatea dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.