durere in talpa si calcai

13-11-2011
patricia1980
Nu este medic/terapeut
patricia1980
buna seara. am o intrebare: de cate ori ma ridic din pat sau de pe sacun simt o durere in talpa si in calcai la ambele picioare... cand stau in loc si nu fac efort nu ma doare nimica.. mentionez ca in ultimii 5 ani mam ingrasat cam 45 kg la o inaltime de 1.70 (inainte aveam 55 kg), nu stiu daca are vreo legatura cu kilogramele in exces... dar cert este ca de cate ori incep sa pasesc ma doare talpa si in special calcaiele.. daca s-ar putea sa imi dati un rasp[uns.. va multumesc!!!!!! ah am uitat sa mentionez ca in momentul in care incep sa pasesc durerea parca dispare. de cateva luni am aceste simptome..
5 comentarii
0
13-11-2011, ora 23:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Suferinta este legata 100% de obezitatea grava.
Singura solutie utila, logica si viabila este normalizarea greutatii si reducerea drastica a efortului fizic, fara de care nu veti scapa de aceasta suferinta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-12-2014, ora 11:30
Dumitraana
Nu este medic/terapeut
Dumitraana
Buna ziua.Alerg de ceva timp (2-3 ani, de 3-4 ori pe saptamana 30-40 de min), iar in urma cu o saptamana am alergat 1 ora.In timpul alergarii nu am simtit nici o durere.LA 2 zile, cand am alergat iar simteam o durere in partea laterala, exterioara a labei piciorului, durere care pe masura ce alergam disparea, iar la repaos revenea.Durerea intre timp s-a intensificat, extinzandu-se spre calcai si talpa, fiind mai accentuata dupa cateva minute in care nu merg, cand ma descalt, dimineata sau la rotire.Piciorul nu s-a umflat, insa durerea persista si este din ce in ce mai intensa.Nu stiu daca este necesara o consultatie sau daca o perioada de repaos si crema antiinflamatoare ar fi de ajuns.Va multumesc!
0
03-12-2014, ora 12:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti perfect un sindrom de supra-solicitare mecanica a membrului inferior, evident cauzat de efortul excesiv.
Raspunsul este extrem de simplu si logic: alergarea (jogging) reprezinta un sport fabulos de distructiv pentru genunchi, pentru glezna si mai ales pentru picior (articulatiile, tendoanele si ligamentele se distrug rapid).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-12-2014, ora 12:37
Dumitraana
Nu este medic/terapeut
Dumitraana
Va multumesc frumos pentru raspuns!Va urma atunci o perioada de repaos.
0
03-12-2014, ora 12:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este esential sa nu apelati la medicamente sau la cine-stie-ce proceduri, totul numai pentru a alerga in continuare (in acest caz riscati chiar ruptura tendonului calcaneean sau alte leziuni grave).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum îngrijim corect călcâiele?
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •