durere in timpul actului sexual

03-03-2007
and_kitty2002
Nu este medic/terapeut
and_kitty2002
buna ziua, am si eu o problema. atunci cand fac dragoste ma doare in partea dreapta. inainte nu ma durea dar acum ma doare si aceasta durere este foarte jenanta! ce ar putea fi???
37 comentarii 12 Înainte ›
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa te vada un medic chirurg deoarece pot fi mai multe optiuni de diagnostic : o apendicita, o hernie, o orhiepididimita, etc.
0
03-03-2007, ora 00:00
and_kitty2002
Nu este medic/terapeut
and_kitty2002
am fost la medic ptr o alta problema, faptul ca ma durea in partea dreapta, mia facut ecografie, ma consultat si mi-a spus ca am probleme cu intestinul gros si colonul, mia spus ca nu este nici un semn de apendicita! mia spus ca nu este nimic grav si ca nu trebuie sa iau un tratament pentru ca este ceva minor, mi-a psus cand ma simt constipata sau balonata sa iau colobutine si nospa, dar acestea nu am simtit ca ma ajuta. exmaneul a fost amanuntit si v-am spus mia spus ca nu am motive de ingrijorare dar pe mine continua sa ma doara...si cand fac dragoiste ma mai doare
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca trebuie sa te vada un alt medic. Atata vreme cat a spus ca este ceva minor dar pe tine tot te doare, cred ca nu a aflat cauza durerii!
Raman la primul sfat : mergi sa te vada un chirurg!
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi cer scuze, dar vazand alt mesaj postat de tine cu acelasi subiect mi-am dat seama ca esti de sex feminin (desi ai spus "student" in profilul tau)! Imi retrag suspiciunea de diagnostic "orhiepididimita", insa mai adaug "anexita". Ca urmare, ar trebui sa te vada si un ginecolog!
0
03-03-2007, ora 00:00
and_kitty2002
Nu este medic/terapeut
and_kitty2002
stiu ce inseamna anexita si vreau sa va spun ca mi-am inceput viata sexuala de 9-10 luni si eu si partenerul meu eram virgini si in plus nu am facut niciodata sex neprotejat!si inteleg ca anexita apare mai ales in cazul in care nu esti atent cu igiena si acest lucru nu sa intamplat niciodata!
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Gresit !!
Este adevarat ca o boala cu transmitere sexuala (de exemplu gonoreea) poate prinde si anexele daca nu este tratata, dar anexita poate avea drept cauza o simpla raceala, adica, mai exact, poti face anexita daca faci baie cu apa rece, te asezi pe ceva rece, mergi in picioarele goale pe o pardoseala rece, etc.
0
03-03-2007, ora 00:00
and_kitty2002
Nu este medic/terapeut
and_kitty2002
o sa radeti dar acum o luna am avut o pielocistita pe care am tratat-o foarte riguros!am luat urinex si nospa de 3 ori pe zi si am luat la interval de 12 ore norfloxacin acestea le-am luat timp de o saptamana si apoi nu am mai avut probleme dar kiar si in perioada aceasta mai simteam din cand in cand durerea in partea drepta! daca ma palpez nu simt nimic din contra simt ca ma doare imediat sub coaste daca ma palpez
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Abia acum ai spus ceva mai precis: "ma doare imediat sub coaste cand ma palpez".
Mai pote fi luata in discutie o afectiune a colecistului, insa la varsta ta nu cred ca ai putea avea probleme cu el!
Nu mi-ai spus daca esti operata de apendice!
0
03-03-2007, ora 00:00
and_kitty2002
Nu este medic/terapeut
and_kitty2002
nu sunt operata de apendice, am scris mai sus ca medicul mia spus ca nu am nimic cu apendicele! daca ma palpez simt uneori ca am gaze, adica este ca o galca care se plimba dar asta se intampla cand sunt constipata, sau simt matele cum bolborosesc, nu ma doare la palpare decat sub coaste, iar asta mi-a spuso si medicul, si mia mai spus ca durerea de picioare este de la coloana pentru ca stau foarte mult jos in fata calculatorului sau invatand.
am mai scris ca nu este o durere intrun punct fix, ba mai sus ba mai jos, ba mai spre buric, nu pot arata clar ca ma doare intrun anumit punct!
cred ca sunt si putin ipohondra, deoarece colega mea de apartamant sa operat de apendicita si de atunci parca si pe mine m-au apucat toate durerile :(
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Uneori apendicele are o pozitie anatomica "ciudata" adica nu se gaseste acolo unde il cauti : in fosa iliaca dreapta!
Deja am intrat in amanunte care nu tin de specialitatea mea si s-ar putea sa-ti dau sfaturi gresite, de aceea raman la parerea initiala: apeleaza si la alt medic, eventual chirurg!
0
03-03-2007, ora 00:00
and_kitty2002
Nu este medic/terapeut
and_kitty2002
da va multumesc mult, dar mai am totusi o intrebare daca ar fi apendicita nu ar trebui sa ma doara undeva clar? atata vreme cat la mine durerea se muta decolo colo?
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ma angajezi intr-o discutie care nu tine de specialitatea mea, insa am sa incerc sa-ti raspund ca medic.
O apendicita cronica sau subacuta se poate manifesta fara semne foarte clare : dureri difuze in flancul abdominal drept, dureri in fosa iliaca drepta dupa sau in timpul unui efort, balonare, constipatie, etc.
Aceste simptome se datoreaza faptului ca acolo este o inflamatie cronica sau subacuta, care afecteza si organele din vecinatate : intestin, anexe, ovare, etc.
Cand semnale devin foarte clare, atunci insemna ca apendicita s-a acutizat si trebuie intervenit cat mai repede!
0
14-03-2007, ora 00:00
ioana alina
Nu este medic/terapeut
ioana alina
am o problema.sunt casatorita si cand fac dragoste cu sotul ma doare tare.nu stiu ce poate fi ca am consultat mai multi medici si nu-mi gasesc mai nimic doar chist mic care spune ca mi l-am tratat.dar tot nu ma simt bine si asa, ma doare in continuare.mi frica sa mai fac dragoste din cauza durerii.ce sa fac ?multumesc
0
15-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De cand esti casatorita? Durerile au fost de la inceput sau au aparut pe parcurs?
0
22-06-2007, ora 00:00
dana_bond
Nu este medic/terapeut
dana_bond
buna ziua..am si eu o problema asemanatoare..atunci cand fac dragoste am usturimi si dureri..jos...am fost la doctor si mi s-a descoperit un chist dermoid si o infectie.cu toate ca ma tratez nu ma simt tocmai bine.va rog, ce imi recomandati?
0
23-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sa va tineti de doctorul care v-a consultat. Mergeti la control si spuneti-i cum va simtiti.
0
26-12-2007, ora 00:00
doina_pusha
Nu este medic/terapeut
doina_pusha
imi cer scz dar si eu cred k ar mai trebui sa mai mearga la un chirurg [pt k si eu am avut aceiasi problema mi sa zis k nu am apendicita k am anexita ma trimis la un ginecolog care mia dat un tratament si dupa o sapt durerile nu treceau mia zis k e colica apendiculara si stitii ce am patit dupa 5 zile am ajuns la urgente cu leucocitele de 12, 900 si apendicul meu era acut lam vz pe medicu respectiv si iam zis si mia zis k nu aveam apendicita atunci. si uite asa mi sa descoperit si un chist de toata frumusetea care cred k era de vro 2 ani daca nu si mai mult pt k eu nu am avut nici o durere nici la menstra asa k nu stiu ce zic dar nu prea mai am incredere in doctorii
0
03-04-2009, ora 18:48
adymar
Nu este medic/terapeut
adymar
BUNA ZIUA,
Am 29 de ani sunt casatorita si am un copil.Azi mi-am facut niste analize si mi-au iesit niste leucocite mari adica 13.080 pe maxima de 10.000, limfocite 18.6% PE MINIMA DE 25% si un VSH 25/h pe maxima de 15/h.in rest toate celelalte erau in limite.Vreau sa precizez ca am ceva dureri in abdomenul inferior si permanent senzatia ca trebuie sa merg la baie plus simnt ca lenjeria e umeda tot timpul.Am facut si un ex.de urina si mi-a iesit bine.In urma cu 2 luni am facut un papanicolau si mi-a iesit moderat inflamator tip 2.Precizez ca nu am facut nici un tratament deoarece la scurt timp am facut un soc anafilactic la un colir cu ciprofloxacin si mi-a fost teama sa mai iau medicamente.
Leucocitele astea asa mari de unde pot fi.Unde ar trebui sa merg la ginecolog sau.
MULTUMESC.
0
05-04-2009, ora 21:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa va examineze si un internist.
0
18-08-2009, ora 21:23
dashuriaime
Nu este medic/terapeut
dashuriaime
am si eu o intrebare.cand fac sex nu am placere uneori doar durere.sunt oare frigida?? va rog zice.ti ce ar trebui sa fac
0
23-08-2009, ora 20:19
mflory97
Nu este medic/terapeut
mflory97
am un sterilet de 5 luni si din prima zi am dureri de burta si spate in urma cu o luna dr meu ginecolog mia spus ca am ovarul stang inflamat am urmat un tratament dar durerea continua imi puteti spune ce am de fapt si daca este grav va rog daca se poate sa-mi da-ti un sfat. Va multumesc.
0
25-01-2010, ora 21:10
bibilicutsa
Nu este medic/terapeut
bibilicutsa
Salut!! am si eu o nelamurire...am un prieten de un an si 2 luni...ne am inceput viata sexuala...de aproximativ 4 luni...in timpul actului sexuala ma doare ingrozitor pe sub burta si dupa terminarea actului sexual vaginul...dar o durere insuportabila efectiv de nu ma pot ridica din pat...ce pot sa am?? imi puteti raspunde -*

Multumesc anticipat!!


(*modificat de admin)
0
29-01-2010, ora 17:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ca prietenul are penisul prea mare pentru vaginul dvs sau dvs aveti o vaginita.
0
19-06-2010, ora 01:01
deeadolce
Nu este medic/terapeut
deeadolce
buna seara! am si eu o problema! de doua zile cand fac dragoste cu prietenul meu simt o mica durere (in timpul actului sexual) in partea dreapta jos. Ce ar putea fi? mi-e cam frica de doctori sincera sa fiu..si de multe ori evit sa merg la doctor tocmai pentru a nu auzi vreun diagnostic urat! Mentionez ca inainte nu simteam durere, decat dupa o perioada in care nu mai facusem dragoste de mult cu el! in rest nu am avut probleme, boli sau altceva! Va multumesc anticipat!
0
06-07-2010, ora 20:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca durerea persista trebuie sa ajungeti la medic pentru ca poate fi vorba despre o anexita sau o apendicita.
0
16-11-2010, ora 22:13
symona22
Nu este medic/terapeut
symona22
Buna seara...am si eu o problema..in timpul actului sexual ma duare f tare burta.si ma mai doare in partea dreapta la abdomen si mi se duce durerea in jos pe picior...durerea nu e foarte intensa...dar am momente cand am dureri ca o intepatura...Va multumesc!
0
21-11-2010, ora 11:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa aveti fie o anexita, fie o apendicita.
Ar trebui sa va examineze un chirurg si un ginecolog.
0
08-05-2012, ora 11:46
maya_2012
Nu este medic/terapeut
maya_2012
buna ziua. am si eu o enlamurire. am fost la ginecoloc a spus ca am scurgeri abundente mi-a dat un tratament cu ovule acum am terminat tratamentul, iar aseara in timpul actului sexula am simtit o durere insuportabila de parca m-ar fi taiat cu niste cutite in interior asta a durat in jur de 30 de minute, plangeam de durere, nu mi sa mai intamplat asa ceva.puteti sa imi dati un sfat?
0
27-07-2012, ora 15:03
chirichesaurelia21
Nu este medic/terapeut
chirichesaurelia21
buna ziua.ma numesc aurelia am 40 de ani si as dori un raspuns daca se poate la o mica problema de sanatate;cand sunt prea obosita si cand mananc usturoi, ou, ma ambalonez si nu pot ragai, si transpir abundent-si ma simt fara niciuo putere timp de 2 zile.am ancercat dicarbocalm si nipazol dar fara niciun rezultat.ce pot faceVA MULTUMESC
0
24-09-2012, ora 21:44
alexandruana
Nu este medic/terapeut
alexandruana
buna ziua!in urma cu 4 ani mi-au iesit niste pete pe antebrat care in tot acest timp s-au extins in urma cu 3 luni am facut biopsia si m-au diagnosticat cu ATROFIERE CUTANAT.doctorul la care am fost nu-mi zice nimic concret.as dori niste sfaturi ce analize se mai fac sau ce sa fac in acest caz.va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Actul sexual propriu-zis
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •