Durere in zona calcaiului

06-04-2016
bodo53210
Nu este medic/terapeut
bodo53210
Buna ziua, acum cateva zile am observat ca la piciorul stang in zona osului calcaneu o umflatura tare la atingere, fara nici un fel de durere ( nu stiu de cat timp este acolo), a 2 a zi la servici dupa vreo 4 ore de stat in scaun, am simtit o durere destul de intensa la mers in acea zona, si in zona tendonului. De atunci durerea s-a redus acum ma deranjeaza mai mult la mers si dimineata cand ma trezsc sau stau ceva mai mult fara sa il misc piciorul, fara nici o durere in talpa. La atingere nu ma doare aproape deloc. Am 32 de ani, 1.82 m si 93 kg.Ce sa fac ?
10 comentarii
0
06-04-2016, ora 08:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Descrieti cu mare finete o tendinopatie calcaneeana (arhaic, "achileana") de supra-solicitare mecanica.
Va rog sa ma scuzat, dar nu am inteles tocmai esentialul: sunteti barbat sau femeie, ce eforturi fizice profesionale/domestice/sportive practicati regulat (stat in picioare, mers pe jos, sporturi etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-04-2016, ora 12:18
bodo53210
Nu este medic/terapeut
bodo53210
Sunt barbat, eforturi fizice nu fac decat mersul pe jos, la servici stau mai mult in scaun.
0
06-04-2016, ora 16:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Descrieti cu mare finete o tendinopatie calcaneeana (arhaic, "achileana") de supra-solicitare mecanica, cauzata de cele 15-20 kg in exces si de efortul excesiv pentru aceasta greutate (mers pe jos).
Logica elementara ne indeamna sa tratam cauza suferintei si nu efectul.
Prin urmare, trebuie sa renuntati la surplusul ponderal si sa reduceti drastic solicitarea mecanica a piciorului (mers pe jos).
Nu exista si nici nu poate fi imaginat altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-04-2016, ora 19:30
bodo53210
Nu este medic/terapeut
bodo53210
Si ce trebuie sa fac pentru tratament, m am dat cu o crema anti inflamatorie care m-a mai calmat de durere. Multumesc pentru raspuns.
0
06-04-2016, ora 19:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tratamentul este clar si vi l-am precizat deja: trebuie sa renuntati la surplusul ponderal si sa reduceti drastic solicitarea mecanica a piciorului (mers pe jos).
Nu exista si nici nu poate fi imaginat altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-04-2016, ora 19:34
bodo53210
Nu este medic/terapeut
bodo53210
Multumesc mult pentru ajutor.
0
08-06-2016, ora 22:21
bodo53210
Nu este medic/terapeut
bodo53210
Buna ziua, revin cu o intrebare, am fost la un dr ortoped si m-a diagnosticat cu boala hadlung si mi-a dat sa fac 10 sedinte de fizioterapie. Crede-ti ca ma ajuta cu ceva aceste sedinte. Pana in acest moment am facut 3 si nu vad nici o diferenta, durerea tot persista si calcaiul tot umflat este.
0
09-06-2016, ora 21:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba despre o "boala Haglund", ci mai ales despre un sindrom Haglund, adica un complex de simptome.
Finalmente, este vorba despre o tendinopatie insertionala de supra-solicitare mecanica (greutate excesiva, efort exagerat).
Prin urmare, logic, fizioterapia nu va poate ajuta.
Trebuie sa va concentrati doar pe cauzele suferintei: sa renuntati la surplusul ponderal si sa reduceti drastic solicitarea mecanica a piciorului (mers pe jos).
Nu exista si nici nu poate fi imaginat altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2016, ora 11:48
bodo53210
Nu este medic/terapeut
bodo53210
Si dupa ce mai dau jos cateva kilograme, ce trebuie sa fac pentru a reduce umflatura de pe calcaneu.
0
11-06-2016, ora 23:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
"Umflatura" se va reduce odata cu reducerea greutatii si a efortului.
Este posibil ca "umflatura" sa persiste, fiind vorba despre o leziune ireversibila a tendonului, supra-adaugata unei forma particulare a calcaneului.
De fapt, D-voastra trebuie sa evitati o consecinta grava, si anume dezinsertia tendonului calcaneean (arhaic, "achilean").
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •