durere in zona cefei si intepaturi in cap

21-02-2014
bogdan999
Nu este medic/terapeut
bogdan999
Buna ziua de 4 zile mă durea zona cefei si aveam înţepături într un singur loc ( o zona foarte mică cât pui degetul ) acum vreo 7 ani am avut cap spart în zona aceea. Se poate ca intepaturile sa fie de la acel incident. Durerile de ceafa au mai dispărut dar intepaturile nu... Nu ma prea pricep dar ştiu că de la lovituri poţi face tumoare... Ce mă sfătuiţi ? Mulţumesc...
1 comentarii
0
22-02-2014, ora 23:08
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca nu e bine sa ne bazam numai pe supozitii si mai ales nu va este de folos sa va ganditi imediat la tumori. Dar un lucru e absolut sigur si anume ca o zona supusa candva unui traumatism trebuie investigata, mai ales daca apar si simptome in zona respectiva. In acest caz al dumneavoastra consider ca cel mai bun lucru pe care puteti sa-l faceti este sa examinati zona cervicala printr-un RMN. Rezultatul acestei examinari va clarifica situatia si va va aduce linistea. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •