Durere in zona claviculei! Rog sa primesc un raspuns

19-06-2011
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Bună ziua! Am o cunoştinţă care de aproximativ o săptămână acuză dureri în zona claviculei când ridică mâna dreaptă. Ieri a observat că în zona în care o doare, a apărut şi o umflătură. Care ar putea fi cauza? Ţin să menţionez că nu a avut accident fizic dar mi-a spus că într-o zi a fost nevoită să poarte greutăţi în mâna respectivă. Vă mulţumesc!
5 comentarii
0
19-06-2011, ora 13:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles din descrierea D-voastra singurelele elemente utile: sex, varsta, greutate, status sportiv si ocupational, antecedente traumatice sau de alta natura etc.
Clavicula are vreo 20 cm lungime si exista zeci de puncte dureroase posibile, semnificand sute de afectiuni posibile?
Care este localizarea anatomica a durerii, tipul si intensitatea ei, legatura cu efortul etc etc?
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-06-2011, ora 14:06
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Este o doamna de 48 de ani, greutate 62 de kg, activitate fizica medie, fara antecedente traumatice sau de alta natura. Durerea este localizata aproape de stern, intensitatea ei creste in momentul cand ridica bratul sau daca sustine ceva in mana respectiva. Fiind mana dreapta, aceasta este folosita pentru ridicarea greutatilor si aproape in toate activitatile. Va multumesc mult pentru raspunsuri !
0
24-06-2011, ora 14:18
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Chiar nimeni nu stie despre ce poate fi vorba?
0
24-06-2011, ora 14:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil este vorba despre o afectare a aticulatiei sterno-claviculare, datorata supra-solicitarii in timp.
Un consult ortopedic specializat va decela cauza suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2011, ora 14:39
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Va multumesc anticipat pentru raspuns. O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: