Durere in zona soldului drept.

05-01-2013
Antonela17
Nu este medic/terapeut
Antonela17
Buna ziua, ma numesc Antonela si am 17 ani.
De ieri, ma confrunt cu o durere puternica deasupra soldului drept, si mai redusa in dreptul si in stanga sa. Mentionez ca durerea mi se lasa si in picior in partea de sus, fiindu-mi destul de greu sa folosesc piciorul drept. ( Apendicele il am scos. ).
3 comentarii
0
06-01-2013, ora 09:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Incepeti printr-un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-01-2013, ora 12:34
MayerN
Nu este medic/terapeut
MayerN
Buna.
Am 25 de ani, de 1 luna simt niste dureri intepatoare in zona soldului care in timp se raspandesc in picior si la spate (asta se intampla doar cand muncesc) pot sa zic ca fac efort fizic cam 5 ore pe zi continuu.Lucrez de aproximativ 1 an si nu am avut pana acum probleme de acest gen.Iar in timpul mersului simt ca pusca ceva articulatie in sold.Momentan locuiesc in Danemarca si sunt un pic cam constrans de situatia doctor-pacient deoarece am fost la medic care mi-a dat o injectie in spate si a zis ca pot sa merg la munca "tratat cu indiferenta". Va multumesc si astept niste raspunsuri care sa ma ajute.
0
30-01-2013, ora 12:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles tocmai elementele esentiale: sexul, greutate/inaltime, antecedente traumatice sau ortopedice (aveti displazie coxo-femurala), antecedente sportive etc.
Trebuie diferentiata o cauza intrinseca articulara coxo-femurala de o cauza vertebrala lombara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: