durere incheieturi maini si picioare

25-04-2017
_doareu_
Nu este medic/terapeut
_doareu_
Buna dimineata.Fata mea in varsta de 17 ani acuza dureri suportabile dar suficient de deranjante la incheieturile mainilor si a picioarelor. ( doar glezna ).Am crezut initial ca ar putea fi de la crestere si m-am bucurat doar ca.nu s-a inaltat deloc. Mentionez ca aceste dureri le acuza indiferent de vreme.Multumesc frumos pentru raspuns. O zi excelenta !
4 comentarii
0
26-04-2017, ora 00:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre o afectiune inflamatorie/reumatologica (de tip auto-imun).
Trebuie sa consultati, evident, un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-04-2017, ora 22:04
_doareu_
Nu este medic/terapeut
_doareu_
Va rog sa imi spuneti, daca sunteti amabil, vizavi de rapunsul pe care mi l-ati dat, si va multumesc din suflet, daca considerati ca aceste analize sunt complete/necesare sau daca imi mai trebuie si altceva; respectiv:

TSH (tireotropina)
Reuma Test ( factor reumatoid )
PROTEINA C REACTIVA (PCR)
Hemocrom
VSH
Glicemie
Fier
Creatininemie

Mentionez ca nu sunt in tara, iar binele dumneavoastra imi este de mare ajutor. Multumesc din suflet
0
26-04-2017, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Acestea sunt niste analize nespecifice.
Maladiile inflamatorii/reumatologice se diagnosticheaza preponderent clinic, analizele fiind cu totul secundare.
Dupa examinarea clinica, reumatologul va solicita analizele necesare (in functie de rezultatul examinarii clinice).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-04-2017, ora 07:48
_doareu_
Nu este medic/terapeut
_doareu_
Va multumesc din suflet pentru promptitudine. Voi incerca sa gasesc un medic reumatolog si va voi tine la curent.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.