Durere incredibila de cap

08-04-2012
Isabella Chiriac
Nu este medic/terapeut
Isabella Chiriac
Buna dimineata! Nici nu stiu cum sa incep, este vorba de mama mea. Acum 3 ore a simtit o durere incredibila de cap mai exact la frunte si in zona din spate si s-a inrosit la fata. Totul s-a intamplat intr-o fractiune de secunda. Si-a dat cu apa pe fata si incet, incet a inceput sa-si revina si sa-i dispara acel rosu de pe fata. Nu inteleg ce s-a intamplat, de fapt nici nu stiu cum sa va explic, am ramas surprinsa. Este posibil sa fie si din cauza efortului depus azi? ( Nu a stat nici-o clipa, a facut curatenie, a sters geamurile, a mutat niste florii etc). Ma puteti ajuta? Va multumesc!
3 comentarii
0
08-04-2012, ora 10:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Este posibil sa fie un puseu hipertensiv. Mergeti la un consult de Boli Interne pentru consult, ECG, tratament, eventual se poate face o monitorizare Holter a tensiuni arteriale si frecventei cardiace. Simptomatologia de mai sus se poate ameliora in situatii urgente si prin administrarea unor remedii homeopate: Aconitum15 CH -5 granule sublingual si Belladonna 15CH- 5 granule sublingual.Numai bine
0
08-04-2012, ora 19:08
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: recomand si consult neurologic; numai bine
0
10-04-2012, ora 00:33
Isabella Chiriac
Nu este medic/terapeut
Isabella Chiriac
Va multumesc! Am fost la medic si i-a prescris un medicament pe nume "tarka".
Credeti ca este bun? Deocamdata nu a mai avut probleme si sper ca va fi bine mereu:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •