Durere ingrozitoare la picioare, cateodata ii da lacrimile de durere

25-07-2012
WyppyOne
Nu este medic/terapeut
WyppyOne
Buna ziua, sunt Gaby si am 14 ani... dar nu asta conteaza, am creat acest topic deoarece pe mama de o buna perioada de timp o dor picioarele, prima data a durut-o stangu iar acum dreptu.
Simte o durere musculara ! Nu osoasa, si care apare si cand sta jos ( intinsa etc ) si cand merge sau sta in picioare... Simte dureri ingrozitoare ( cateodata ii da lacrimile de durere :( )
A facut un control la medic si a zis ca nu are nimic... :| adica defapt, nu ia gasit nimic o.O a fakt rmn-ul ( scz daca nu scriu corect, dar habar nu am ) pe data de 4 iulie ( adica luna asta ) cand inca o durea piciorul stang ( acuma o doare dreptu )
Lucreaza ca menajera la un hotel mare din Bucuresti, si de multe ori se forteaza cu piciorul la munca ( o apuca durerile si la munca )
Are 35 de ani, 60 de kg ( a slabit de la 78 de cand lucreaza )
O doare piciorul drept in zona pulpei, o doare mai mult deasupra la genunchi, si mai putin dedesuptul genunchiului, specific inca o data ! nu este vorba de dureri osoase ! singurele care raman sunt venele, arterele, capilarele ( daca sunt capilare pe acolo pentru ca nu prea am inteles lectia asta la sc :)) ) si muschii !
Cum am spus si in titlu, nu stiu daca este o boala... imi cer scuze daca am postat gresit, rog un moderator, cv, sa mute topicul daca e postat gresit...
Tin sa specific ca ii fac masaj din cand in cand, se da cu alifie, si cateodata ia pastile de durere ( nu stiu clar ce pastile )...

Astept raspuns, daca am uitat cv, va rog sa specificati, si o sa o intreb pe mama !

O zi buna, daca aveti idee despre ce e vorba va rog sa postati urgent, deoarece o doare de foarte mult timp ( minim 2 luni de zile )... dar de abia acum am postat... mai specific inca odata ca a facut control si nu i-a gasit nimic... !
6 comentarii
0
25-07-2012, ora 21:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sa o intrebi ce pastile ia, daca ia pilule contraceptive, daca piciorul se umfla, se inroseste, daca are varice mari, daca nu cumva durerea vine din mijlocul corpului, de la coloana si se accentueaza cand ridica greutati, cand se apleaca, si sa ne spui daca fumeaza.
0
25-07-2012, ora 21:23
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
care parte a corpului a fost examinata cu RMN-ul?
0
25-07-2012, ora 22:00
WyppyOne
Nu este medic/terapeut
WyppyOne
nu i se umfla, nu se inroseste, pastile nu mai ia de mult, a luat pe la inceput doar cand o durea, si cateodata zicea ceva de coloana... dar nu mereu, adica mai zicea ca o doare si coloana
0
25-07-2012, ora 22:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Raspunde si la ultima intrebare, RMN-ul s-a facut la coloana ? Daca aveti inca actele medicale si poti descifra, scrie rezultatul acestei investigatii...
0
25-07-2012, ora 23:32
WyppyOne
Nu este medic/terapeut
WyppyOne
Acestea sunt de pe fisa cu rezultate :

Citez : ' Examinarea IRM a coloanei vertebrale lombare evindetiaza :
-Curbura fiziologica usor accentuata
-Corpuri vertebrale lombare cu inaltime normala, fara modificari de semnal.
-Canal lombar cu dimensiuni relativ reduse constitutional prin pediculi vertebrali scurti in segmentul lombar inferior
-Deshidratare discala moderata L4-L5 si L5-S1 cu debord discal posterior si postero-lateral stang la ambele nivele mentionate, la care se asociaza hipertrofia ligamentelor posterioare, cu reducerea diametrului antero-posterior al canalului pana la 8 mm, cu amprenta pe sacul dural si contracte radiculare bilaterale, predominent stangi
-Conul medular si spatiile lchidiene perimedulare cu aspect normal.

Iar pe alta fisa cu semnul exprimarii este scris :
VSH 1h, rezultat 35, si trebuia sa fie intre 1 si 20
VSH 2h, rezultat 70, si trebuia sa fie intre 2 si 40

Rezultatele le am la indemana oricand, daca aveti vreo intrebare ma pot uita repede

EDIT : piciorul in special seara dupa o zi de munca de stat numai in picioare, dar se umfla pe suprafata dintre coapsa si genunchi, acolo unde este durerea, fumeaza, si exista vase de sange sparge ( vinisoare ), si ia Ibalgin pentru atenuarea durerii dar numai cand e nevoie, cand o doare rau, anticontraceptive nu ia si nu suporta cand o doare sa o atingi nici macar du degetu'
0
26-07-2012, ora 00:14
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cereti parerea unui neurochirurg daca problemele sunt cauzate de aceasta stenoza a canalului spinal sau nu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: