Durere insuportabila

11-03-2016
mirwwmirw
Nu este medic/terapeut
mirwwmirw
De doua zile m-a luat o durere insuportabila in gat. M am uitat si am observat la baza limbii băşici umflate care la atingere dor. Nu-mi pot mişca limba de durere, nu pot înghiţi, nu pot dormi. Tin sa Menţionez ca am amigdalele scoase de un an si nu am avut probleme pana acum. Am luat pastile de gat, spray, klacid si brufen, durerea e suportabila sub efectul pastilelor, dar cand acesta trece, ma trezesc din somn cu dureri de parca as avea o operaţie acolo. Medicul s-a uitat superficial zicând ca n am nimic, nu cred ca a observat bubitele la o singura privire, acestea fiind băgate in partea dreapta la baza limbii. Ce as putea sa am? Nu mai pot suporta durerea
6 comentarii
0
11-03-2016, ora 11:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti si la Stomatolog si explicati-i clar situatia.

Incercati dieta antiacida o perioada. O gasiti la dieta pt reflux gastro-esofagian. O aciditate a stomacului poate intretine aceste bube.
0
11-03-2016, ora 12:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la persoanele cu amigdalele scoase
dar care continua sa aiba reflux gastro-esofagian
si alimentatie cu acid, acru acidulat
se Inflameaza Amigdala Linguala
aveti amigdalita acuta la baza limbii
se trateaza la ORL
cu antibiotic, antiinflamator, spreiuri uleioase pentru gat
cu regim strict alimentar si multa gargara
dupa vinedcare Consult la gastrologie
0
11-03-2016, ora 16:11
mirwwmirw
Nu este medic/terapeut
mirwwmirw
Multumesc mult pentru ajutor!!
0
11-03-2016, ora 16:23
mirwwmirw
Nu este medic/terapeut
mirwwmirw
Am citit pe net depsre amigdalita acută si am inteles ca se poate face de la bacterii, virusuri sau fungi. In cazul in care ar fi cauzată de candida, am dureri atat de mari? Am fost din Nou la medic azi si mi a spus ca a observat acolo edem, mi-a dat trei zile de cefort, hemisuscinat si gentamicina.
0
11-03-2016, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care poate sa vada corect este doar medicul ORL, care are si specializarea de 6 ani si sculele cu lumina specifica
cauza care a dus la marirea amigdalei linguale in volum..este doar problema gastro-esofagiana si alimentatia incorecta
dupa.. pe un tesut limfatic inflamat si iritat..se lipesc si microbii
daca nu o sa intelegeti corect cauza.. Amigdalita limguala o sa se repete dupa fiecare gresala in alimenttie
0
11-03-2016, ora 20:02
mirwwmirw
Nu este medic/terapeut
mirwwmirw
O sa trec la un regim sanatos si am sa evit alimentele acre. Este ceva anume ce ar trebui sa exclud in afara de alimentele acre?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •