durere la cald molar de minte fara nerv

31-08-2014
luanapet
Nu este medic/terapeut
luanapet
Buna ziua. Mi-am făcut anul acesta câteva lucrări pe care le-am terminat prin luna mai. Nu aveam infecţii ci mai multe goluri că urmare a unor extractii. Menţionez că am proteza mecanică aortica, fapt pt care sunt f atentă la orice posibile infecţii. Una din lucrări, poziţionată în stânga jos are ca început molarul de minte apoi 2spatii goale după care încă doi dinţi. Atât molarul de minte cât şi cei doi incisivi au fost devitalizati pt a nu există nici o pb pe viitor., ei neavând nici o infecţie. Molarul de minte era plimbat de ani de zile, avea un început de căror sub plimbă dar fără infecţii. Molarul de minte, după devitalizare, a stat cu tratament cu antibiotic cred că 2-3 sapt, pt a nu apare pb. Pt că spatil nu permitea sa fie îmbrăcat în ceramică că restul lucrării, acesta a fost singurul lăsat doar cu metal. De câteva zile a început sa apară o durere la cald, în rest nereactionand la nimic: rece, bătaie în el, etc. Bineînţeles că am dat fugă la medicul stomatolog de frică sa nu apară vreo infecţie. La radiografie totul e perfect, gingia arată perfect, etc. Atunci cand s-a făcut opturatia ţin minte că d-na dr mi-a lărgit rădăcinile cu un aparat tocmai pt a putea lucra cât mai bine. Medicul cardiolog mi-a zis sa nu iau antibiotic dacă nu e infecţie şi sa stau liniştită. Cu toate acestea, de ce apare această reacţie dureroasă la cald? Mi-e teamă pt valva. Ce ziceţi? Mulţumesc anticipat pt răspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •