Durere la genunchi acuta

01-03-2010
clausoli
Nu este medic/terapeut
clausoli
Claudiu este numele meu, sunt din Bistrita si as dori sa adresez si eu o intrebare persoanelor abilitate sa-mi raspunda la aceasta:De ceva vreme incoace(aproape 1 an)am o durere foarte mare dupa ce fac efort(joc fotbal de 2 ori pe saptamana), la genunchiul drept.Durerea este localizata exact sub rotula pe centrul genunchiului.Daca fac pauza cateva zile durerea este una foarte mica...dar dupa o ora de fotbal, ma doare in asa hal incat nu pot sa stau cu genunchiul decat intis pt ca alfel durerea este insuportabila cateodata(precizez ca am si ceva kg in plus, adica am 105 kg la o inaltime de 1.86 m ).Nu stiu daca neaparata greutatea sa fie problema ce mai mare, insa stiu foarte clar ca daca nu fac miscare (adica daca nu merg la fotbal ), nu am dureri.Vreau sa mai spun ca am facut si vreo 11 ani de fotbal de performanta(daca conteaza si chestia asta intr-un fel, desi eu nu cred !)Ideea e ca stiu cu siguranta ca ar trebui sa vizitez un doctor, doar ca as vrea un sfat din partea cuiva anbilitat sa am macar habar despre ce este vorba.Multumesc tare mult anticipat!!!
3 comentarii
0
01-03-2010, ora 21:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate aveti o degradare artrozica a cartilajului genunchiului (gonartroza), ca urmare a traumatismelor repetate suferite datorita foot-ball-ului.
Este perfect adevarat ca si greutatea reprezinta un factor profund agravant.
daca singura problema o aveti la foot-ball, solutia este extrem de simpla: evitati cu desavarsire foot-ball-ul (este un sport teribil de agresiv asupra genunchiului). Este cea mai simpla solutie, avand in vedere constitutia D-voastra si stadiul degradarii articulatiei.
Orice alta solutie este complet iluzorie, v-o spun din experienta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2010, ora 23:25
tatonipal
Nu este medic/terapeut
tatonipal
Incercati sa consumati suplimente alimentare cu glucozamina si condroitina. Sunt o multime de sportivi care fac culturism si se confrunta cu astfel de probleme pe care le tin sub control si eventual le pot preveni prin utilizarea unor astfel de suplimente. Gasiti atat la magazinele care vand produse de sportivi (Joint Repair, Joint Fuel, Elastamine) sau la cele de suplimente alimentare (Joint care, artrostop, etc).
0
01-03-2010, ora 23:32
tatonipal
Nu este medic/terapeut
tatonipal
evident... se subintelege ca este recomandata incetarea activitatilor sportive pana la ameliorarea problemei si ulterior va recomand sa incercati un sport mai putin solicitant
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.