Durere la laba piciorului drept

22-05-2013
Loredana 007
Nu este medic/terapeut
Loredana 007
Buna seara,
Numele meu este Mosteanu Nina, 54 ani, 1.60 si 68 kg, pensionata, de 3 sapt resimt o durere si o usturime la laba piciorului la o distanta de 6 cm de degetul mare(nu in talpa).Piciorul este putin inflamat, nu si-a modificat culoarea, durerea se accentueaza mai rau dupa ce merg.Am facut o radiografie din care nu reiese mai nimic, mi s-au dat cateva analize si medicul ortoped spune ca singurul lucru care s-a observat vag este o decompensare a osului.
Am rugamintea, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc,
3 comentarii
0
22-05-2013, ora 23:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o metatarsalgie
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
cauzata de o tulburare de statica a antepiciorului si agravata de cele 15-20 kg in plus si de efortul excesiv.
Evident ca poate fi vorba si despre o fractura de stress a vreunui metatarsian, de sindromul razei a doua, de un picior diabetic, de o problema vasculara, reumatologica sau de alta natura.
Doar o examinare clinica atenta si competenta poate solutiona problema diagnosticului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-05-2013, ora 10:15
Loredana 007
Nu este medic/terapeut
Loredana 007
Multumesc frumos pentru raspunsul dat.
O zi frumoasa!
0
24-05-2013, ora 13:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am omis sa va precizez: trebuie sa refuzati cu strictete orice infiltratie cortizonica vi s-ar propune, deoarece duce la agravarea considerabila a situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: