durere la nivelul labei piciorului

01-07-2012
vivia
Nu este medic/terapeut
vivia
Buna ziua, am o fetita de 4ani si 7 luni care se plange de la varsta de 1 an si ceva de durere la nivelul labelor picioarelor ( in special metatarsiene si uneori falangele), durerea e mai frecventa noaptea, se trezeste din somn si plange ca o doare piciorul si foarte rar ziua daca s-a intamplat de 2sau 3 ori, insa noaptea, am observat ca o doare atunci cand se schimba vremea(ploua, ninge), cand merge desculta pe ceva rece. I-am mai dat Ca lactic 10 zile pe luna si vit D in perioada iernii s-au mai rarit puseele de durere,. interesant faptul e ca atunci cand o doare o masez cu 'crema magica'- crema de galbenele ii pun sosete si in cateva minute o lasa durerea, sa fie oare un 'carcel'?de vreo4 luni nu s-a mai plans de durere, dar acum a inceput sa o doara iar.(mentionez ca e mai inalta decat un copil de varsta ei, sa fie de la cartilajele de crestere)? Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
01-07-2012, ora 13:36
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Buna ziua,

Sper sa va raspunda un medic (ortoped, reumoatolog sau un neurochirurg), dar pana atunci va scriu eu.

Este posibil ca fetita sa aiba probleme cu coloana vertebrala sau cu o anumita articulatie.
Ceva compreseaza un nerv care ii provoaca dureri.
In general astfel de dureri apar noaptea cand coloana se relaxeaza.
Mergeti cu fetita la un ortoped bun.
0
02-07-2012, ora 16:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
O problema a coloanei lombare nu este exclusa, insa este rarissima la aceasta varsta.
Mai curand ar fi vorba despre o afectiune inflamatorie de tip reumatologic.
Consultati un reumatolog pediatru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-07-2012, ora 18:24
vivia
Nu este medic/terapeut
vivia
Va multumesc pt raspuns d-le Dr, insa as vrea sa va intreb daca o radiografie ar da informatii in acest caz?
0
02-07-2012, ora 21:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Radiografia ofera rarissim informatiii in acest tip de patologie.
In orice caz, este total contraindicat sa practicati radiografie inainte de examinarea clinica la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: