durere la pernita piciorului drept

03-04-2013
elybenko
Nu este medic/terapeut
elybenko
Buna ziua, am si eu o intrebare legata de durerile de la picioare: de foarte multa vreme am o durere acuta la piciorul drept mai precis la baza metatarsienelor unde este pernita care preia socurile din timpul mersului. Nu cred ca-i batatura doar piele ingrosata. Imi fac pedichiura si ma lasa cateva zile ca mai apoi sa ma doara din nou. Am fost sa-mi fac film la un cabinet privat si mi-au recomandat talonete pe care le si port. Dar cred ca, cu timpul, acestea si-au mai pierdut din fermitate si ma doare piciorul si cu ele in pantof. Nu port tocuri si nici incaltaminte stramta. La celalalt picior nu am nimic. Este si ereditar dar totusi trebuie sa existe o solutie. Poate ma puteti ajuta sau macar sa-mi dati un sfat. Va multumesc pentru timpul acordat.
7 comentarii
0
03-04-2013, ora 15:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti perfect o metatarsalgie de origine mecanica.
Va sfatuiesc sa consultati informatiile prezentate exhaustiv pe site-ul meu
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Nu este nimic ereditar.
Fireste ca exista solutia, si anume reducerea solicitarii mecanice a ante-piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-04-2013, ora 15:32
elybenko
Nu este medic/terapeut
elybenko
Multumesc pentru promtitudine si voi studia site-ul propus. As dori sa mai pot apela la cunostintele dvs medicale daca se poate. Multumesc.
0
03-04-2013, ora 15:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va stau la dispozitie, evident in limita priceperii si a propriilor cunostinte medicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-04-2013, ora 14:49
elybenko
Nu este medic/terapeut
elybenko
Buna ziua din nou, am citi site-ul propus dar as mai avea o intrebare: aceasta afectiune se poate remedia (vindeca) fara intervetie chirurgicala? Am uitat sa va aduc la cunostiinta ca piciorul amintit este afectat si de varice, care nu sunt dureroase doar extrem de inestetice. Mi-am facut dopler dar nu sunt infundate. Vreau sa va multumesc pentru sfaturile date si mai ales pentru faptul ca acestea sunt gratuite. La noi nu gasesti nici un cadru medical care sa-mi fi stiut spune cu ce sufar la picioare. Chiar si la un cabinet unde mi s-a facut 'amprenta computerizata', mi s-a spus ca nu poate fi tratata in nici un fel si asa mi-am comandat talonetele pe care le port ( dar si cu ele am dureri).
Mai am o problema si anume cu umarul drept care ma doare de vreo 2 ani si nu stiu de ce.Durerea este localizata la umarul drept mai precis articulatia unde se intalneste cu osul claviculei. Este o durere care persista la orice fel de miscare. Am pus tot felul de unguente si tot nu trece. Oare ce poate fi?
O zi buna va doresc.
Elena
0
09-04-2013, ora 19:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum ati citit si pe site-ul meu, exista doua solutii:
- fie solutia conservatoare, care consta din reducerea solicitarii piciorului: scadere ponderala, reducerea drastica a efortului fizic, incaltaminte amortizanta (talonetele trebuie corect efectuate, dar asigura doar 5% din rezultat);
- fie solutia chirurgicala, prin re-armonizarea presiunilor plantare anterioare.
Din pacate, nu am inteles doua aspecte fundamentale: daca aveti si monturi (hallux valgus) si ce greutate/inaltime aveti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-04-2013, ora 09:33
elybenko
Nu este medic/terapeut
elybenko
Buna ziua, da, am, doar la piciorul drept, despre care de fapt este si vorba, o inaltime de 175 cm si o greutate de 86 kg. Va multumesc pentru raspuns.
O zi senina va doresc,
Elena
0
10-04-2013, ora 10:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca veti reusi sa eliminati cele 20 kg in exces, probabil durerea se va micsora cu circa 50%.
reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos) are un efect similar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: