Durere la tendon si in jurul gleznei

11-08-2011
Fannebabanu
Nu este medic/terapeut
Fannebabanu
Totul a debutat cu o mica jena deasupra calcaiului la tendon, apoi zona s-a umflat si durerea s-a mutat spre glezna si spre degetul mare si in final mi s-a umflat toată laba piciorului...
Am mai avut ceva asemanator acum ceva vreme, când durerea a debutat la glezna si la degetul mare...
Am 41 de ani, 1.72, 77 kg...
In timpul acestor "crize" nu pot sa calc, piciorul se umfla si câteva zile bune sant nevoit sa stau in pat...ce ar putea sa fie si unde sa merg pentru un diagnostic...?
Multumesc...
14 comentarii
0
11-08-2011, ora 10:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles din relatarea D-voastra statusul ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, cardiace, hepatice, renale, inflamatorii-reumatologice etc etc.
Pot exista sute de posibilitati, de la probleme intrinsec locale (suprasolicitare fizica, antecedente traumatice), dar poate fi vorba despre diabet, probleme vasculare, reumatologice, artropatie gutoasa si multe, multe altele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-11-2012, ora 14:30
adryan02
Nu este medic/terapeut
adryan02
Buna ziua! In urma cu 6 luni am fost operat de ruptura de tendon ahilian, am inceput sa ma simpt bine sa merg aproape normal, de cateva zile insa ma doare piciorul si se umfla si asi dori si eu sa stiu ce sa fac in situati asta. Va multumesc.
0
16-11-2012, ora 14:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles localizarea suferintei: trebuie sa diferentiem piciorul de membrul pelvin, format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Raspunsul depinde si de datele D-voastra personale: sex, varsta, statusul ocupational si sportiv, antecedente traumatice (in afara leziunii tendonului calcaneean), vasculare, metabolice, cardiace, hepatice, renale, inflamatorii-reumatologice etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-11-2012, ora 18:05
adryan02
Nu este medic/terapeut
adryan02
Buna seara!Deci piciorul ma doare in zona gleznei, sexul masculin am varsta de 31 de ani iar ocupaie nu am in rest nu am mai avut nici un antecendent si inafara de gimnastica care conta in bicicleta, bazin in rest nu am facut nici un efort.Acuma o saptamana cand imi masam piciorul am simtit o usturime in zona tendonului si de atunci ma doare si se umfla iar dimineata se desumfla.Va multumesc mult.
0
16-11-2012, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce greutate/inaltime aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-11-2012, ora 22:06
adryan02
Nu este medic/terapeut
adryan02
Buna seara!Am inaltime 1, 74 greutate 78kg.Cu stima va multumesc
0
18-11-2012, ora 17:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil ca tendonul calcaneean (arhaic, ""achilean"") sufera prin supraincarcare mecanica, datorata atat celor 10 kg in plus, cat si exagerarii efortului fizic.
Cred ca ar fi util un consult la chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-06-2013, ora 10:42
adriancodita
Nu este medic/terapeut
adriancodita
buna ziua
acum aproape patru saptamani am suferit o entorsa am fost la medic am facut film si nu e nimic rupt dar inca ma doare si nu pot calca pe el foarte tare, durerea este la glezna dar nu la palpare daca se poate sa-mi dati un sfat, multumesc
0
11-06-2013, ora 13:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- doar o examinare radigrafica initiala (un """"film""") nu poate exclude diagnostice de gravitate mai mare: entorsa grava, leziuni ale sinus tarsi, leziuni tendinoase, cartilaginoase, fracturi ale talusului, navicularului sau calcaneului etc;
- durerea la mers este indicatorul unei leziuni ceva mai severe, care impune o re-valuare clinica si eventual imagistica suplimentara (computer-tomograf).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-06-2013, ora 20:55
adriancodita
Nu este medic/terapeut
adriancodita
multumesc mult pt raspuns
0
18-07-2018, ora 11:12
Andra Ion
Nu este medic/terapeut
Andra Ion
Buna ziua, intampin o situatie foarte neplacuta cu privire la durerea picioarelor in zona gleznei si a tendoanelor am mers la eco doppler venos in urma unui consult al medicului generalist insa nu a iesit nimic ne inregula. Mentionez ca picioarele se umfla foarte rau si mai nou am observat si niste mici umflaturi in zona de langa "oul gleznei ". Daca ma puteti ajuta cu un sfat ce Medic ar trebui sa consult. durerile sunt ingrozitoare ca si niste arsuri in interiorul tibiei piciorului pana la laba piciorului.
0
19-07-2018, ora 11:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles din relatarea D-voastra:
- sex, varsta, statusul ocupational si sportiv,
- eforturi practicate zilnic,
- antecedente traumatice, vasculare, metabolice, cardiace, hepatice, renale, inflamatorii-reumatologice etc etc.
Pot exista sute de posibilitati, de la probleme intrinsec locale (suprasolicitare fizica, antecedente traumatice), dar poate fi vorba despre diabet, probleme vasculare, reumatologice, artropatie gutoasa si multe, multe altele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-03-2019, ora 19:52
Nicuvag
Nu este medic/terapeut
Nicuvag
Buna seara acum cateva zile am calcat intr.un holsurub si pe seara a inceput sa ma.doare deasupra gleznei in momentul.in care vreau sa intind laba piciorului si sa o strang ma doare foarte tare mentionez ca nu am facut antitetanus
0
02-03-2019, ora 22:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Trebuie sa mergeti de urgenta la spital.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  •