durere laba picior stang

17-04-2017
chinezu1
Nu este medic/terapeut
chinezu1
Buna ziua,
Numele meu este Cristian, am 48 ani. am o durere in laba picior stg. a inceput cu o "senzatie" de umflare a pernitelor, fara durere, facut radio nimic. acum dup 4 ani a aparut si durerea la mers si chiar stand, durere localizata intru-un singur loc, acum, acolo unde am senzatia ca este umflat, sau poate chiar e si nu-mi dau eu seama. trebui specificat ca nu am diabet, am cateva kg in plus si o sciatica care ma tot supara din cand in cand. nu am un serviciu care sa necesite efort fizic.
7 comentarii
0
18-04-2017, ora 10:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: ce greutate/inaltime aveti.
Probabil este vorba despre o metatarsalgie de tip mecanic
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-04-2017, ora 21:06
chinezu1
Nu este medic/terapeut
chinezu1
185 inaltime, greutate undeva pe la 100kg, deci am peste cu mult. ma repet, stau si ma doare in talpa in acelas loc, merg si ma doare, sau invers, nu ma doare. daca iau analgezice uneori trece, alteori nu au efect
0
18-04-2017, ora 21:41
chinezu1
Nu este medic/terapeut
chinezu1
uitandu-ma la prezentarea dvs. pentru metatarslagii pot sa va spun ca durerea pe care o am este o durere plantara anterioara. eu nu am monturi si nici umflaturile din poze. nu am bataturi, am in schimb, asa cum am spus cateva kg bune in plus
0
18-04-2017, ora 22:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ati inteles perfect: eu am 1, 85 m, 73 kg si sunt supra-ponderal.
Fiecare kg in exces determina cresterea exponentiala a presiunii plantare anterioare, cu aparitia metatarsalgiilor.
Atitudinea este logica: scadere ponderala majora si reducerea drastica a solicitarii mecanice a piciorului (stat in picioare, mers pe jos si orice eforturi similare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-04-2017, ora 19:31
chinezu1
Nu este medic/terapeut
chinezu1
Multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat
0
20-04-2017, ora 21:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Domnu coleg Uscatu: cu un BMI de 21, 32 trebuie sa va linistesc: nu sunteti supraponderal ! :)
supraponderal ati fi de la 86 kg
0
20-04-2017, ora 22:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur, aveti perfecta dreptate: cu sortul de plumb (6-7 kg), in timpul operatiei, am dureri importante de genunchi, datorita supra-solicitarii mecanice enorme.
La 86 kg as fi avut genunchii de mult distrusi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.