Durere laba piciorului

18-04-2018
rominaduca
Nu este medic/terapeut
rominaduca
Buna ziua. Este vorba despre soacra mea. A avut acum cativa ani o fractura bimaleolara. Si-a revenit, dar in urma cu doi ani jumate a inceput sa simta o durere ca un junghi in partea de sus si laterala a labei piciorului drept. A inceput sa acuze dureri la mers care apareau uneori ca un junghi.Mersul a devenit schiopatat, durerile uneori iradiau pe glezna in sus. A facut o radiografie, iar dna radiolog a spus ca ar avea un inceput de artroza. A mers pe la diverse baze de fizioterapie( ocna sibiului, herculane, sovata, felix. Ceva s-a ameliorat si intr-o perioada chiar a putut sa faca plimbari fara sa o doara, dar iar schioapata si simte dureri la mers doar. Nimeni nu i-a spus concret ce are, in afara de doamna radiolog. A folosit f multe creme, masaj, proceduri, ceva injectii care nu stim exact ce au continut. A mers si la bai calde cam 40 grade si unii fizioterapeuti i-au recomandat, iar altii spun ca nu ii face bine apa calda. Eu am un film de acum un an. Daca pot sa vi-l trimit.ni s-a recomandat Rmn, dar nu stie sigur daca ar fi necesar sau nu. Nu mai stie ce anume sa faca. Sper sa nevajutati cu un raspuns. O zi buna
3 comentarii
0
18-04-2018, ora 13:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este foarte probabila o artroza post-traumatica a gleznei, posibil agravata de supra-solicitarea mecanica.
Ce varsta are, ce greutate/inaltime, ce eforturi practica, ce antecedente metabolice, reumaotologice, vasculare are?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-04-2018, ora 13:22
rominaduca
Nu este medic/terapeut
rominaduca
Multumesc. O sa va dau mai tarziu informatiile cerute, pentru ca nu le stiu. Ea este plecata la un nou centru de recuperare. Clar are o greutate mult prea mare si solicita picioarele. Are vene mai proeminente. Daca imi puteti da va rog o adresa sa atasez ultima radiografie care si-a efecuat-o.are 59 de ani.
0
18-04-2018, ora 13:25
rominaduca
Nu este medic/terapeut
rominaduca
Are 59 de ani. Va doresc o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.