durere laba piciorului

09-02-2010
idadia69
Nu este medic/terapeut
idadia69
Va scriu pentru mama mea in varsta de 63 ani.De 2, 3 ori pe an la, , oul" labei piciorului, se produce o inflamatie si piciorul isi schimba culoarea in zona respectiva, in rosu spre vanat, si acuza dureri acute.La consultul medical nu s-au pronuntat in privinta unui diagnostic.Spun, , s-au" deoarece am fost la dermatolog, reumatolog, in afara de medicul de familie, am efectuat analize medicale, sange, acid uric pentru a elimina diagnosticul de guta, cu rezultate putin alarmante.Toata criza dureaza cam o saptamana.Tratamentul urmat consta de cele mai multe ori in administrarea de antibiotice si calmante, banalul antinevralgic si algocalmin.Vreau sa ma indrumati la ce medic sa merg, si sa -mi spuneti un eventual diagnostic.
2 comentarii
0
09-02-2010, ora 17:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Un medic homeopat cu experienta va poate ajuta repede si eficient, fara efecte adverse si fara nevoia de a face diagnoze inutile. Un caz asemenator aici:
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=112id_cat=29id_prod=38638anc=137975
0
09-02-2010, ora 21:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Lista afectiunilor posibile este destul de lunga, de la o insuficienta circulatorie (venoasa sau arteriala), pana la sechele post-traumatice, de la maladii reumatologice si pana la cele metabolice (diabet). Nu ati precizat daca mama este supraponderala si diabetica.
Trebuie sa incetati sa luati antibiotice fara o justificare precisa, clinica si biologica.
Trebuie sa mai consultati un ortoped si un chirurg vascular. Situatia poate fi una importanta, mai ales in cazul prezentei unei afectiuni vasculare (de tip tromboza venoasa profunda sau arteriopatie periferica obstructiva).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.