durere locala de cap

16-03-2012
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
De cateva zile am o durere inesplicabila in partea stanga spate, cu corespondenta inspre ochiul stang.Durerea nu este de lunga durata si nici foarte ascutita;este ca niste junghiuri.Daca pote cineva sa-mi dea un sfat, il astept cu interes si -i multumesc.Sunt totusi ingrijorata pentru ca nu am mai avut astfel de dureri.
3 comentarii
0
17-03-2012, ora 00:45
xNutzu
Nu este medic/terapeut
xNutzu
Durerile astea pot fi cauzate de lipsa de magneziu din corp. Daca exista si o lipsa de calciu, totul e mai rau. In general lipsa de magneziu e destul de prost diagnosticata, pentru ca magneziul practic nu exista in sange, defapt exista dar intr-un procentaj scazut (1%).
Incearca sa incluzi in meniul tau zilnic si alimentele urmatoare: cerealele integrale, nucile, soia, avocado, cacaoa, fasolea, mazarea, legumele verzi, porumbul si lamaile

Citeste mai mult pe: http://sanatate.acasa.ro/boli-7/efectele-lipsei-de-magneziu-din-corp-139311.html#ixzz1pK48AgVM
0
17-03-2012, ora 01:07
xNutzu
Nu este medic/terapeut
xNutzu
Si eu am problema asta, poate aparea si daca petreci mult timp pe calculator.
0
17-03-2012, ora 09:07
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
Multumesc mult pentru sfat.In fata calculatorului nu stau mult, pentru ca sunt pensionara si am alte activitati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •