Durere lombara

23-01-2010
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Buna ziua,

Am 40 ani si la varsta de 18 ani am avut fost accidentata de un tramvai. In urma acelui accident mi s-a facut o radiografie care a fost vazuta la Spitalul de urgenta atat de un medic ortoped cat si de un medic chirurg.

Opiniile celor 2 medici nu coincideau :medicul ortoped spunea ca am o fractura de bazin in timp ce medicul chirurg era de parere ca este fisura de bazin. Intrucat eu am fost internata la sectia de chirurgie pentru a fi tinuta sub observatie pe biletul de externare am avut diagnosticul dat de care medicul chirurg si anume : traumatism forte de bazin, fisura de bazin, fisura ischio-pubiana.

Nu am avut ghips, imi amintesc ca am luat un tratament cu vit D3 buvabila.

De-a lungul timpului mi s-a mai intamplat sa am ceva probleme, de pilda daca maturam prin casa sau atunci cand spalam copilul si stateam aplecata mai mult timp, imi era greu sa ma indrept.

De apx o luna si jumatate am o durere in zona lombara si nu stiu din ce cauza. Initial ma durea mai ales atunci cand incercam sa ma ridic de pe scaun. Am observat de asemeni ca daca stau intinsa in pat dar oarecum ghemuita in momentul can incerc sa ma indrept apare durerea.

Stiu ca am mai gresit si adoptand tot timpul o pozitie incorecta a spatelui, nu prea am stat dreapta si mai tot timpul, chiar si la birou aveam tendinta de a sta mai mult pe mijloc decat in fund, nu tineam spatele drept.
Frecvent imi gaseam pozitii in care tineam si picioarele sub fund, mi se parea mai confortabil.

De asemeni am deseori piioarele reci motiv pentru care simt nevoia sa-mi fac baie fierbinte ca sa ma incalzesc.

Mi-am dat cu Fastum gel si durerea trecea pe moment dar nu definitiv.

Nu stiu daca e bine sa fac exercitii, am inceput sa fac cateva genoflexiuni si 5-8 minute la bicicleta.

Sunt speriata de faptul ca durerea persista, nu este puternica (dar este ) si nu imi dau seama daca mai are legatura cu acel accident sau nu.
9 comentarii
0
23-01-2010, ora 15:55
Simona Guresu
Nu este medic/terapeut
Simona Guresu
Buna ziua,

Va recomand cu mult drag terapia bowen care in cazul meu a facut minuni. Pe terapeuta mea o cheama Lucia Nita si are tel 0724737548.

Multa sanatate,

Simona Guresu
0
23-01-2010, ora 19:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
D-voastra descrieti o lombalgie, cauzata de o compresiune radiculara (hernie de disc), cel mai probabil degenerativa decat in urma traumatismului din urma cu 22 de ani.
Puteti incerca un traumatism conservator, bazat pe programe de kineto-terapie specifica (gimnastica medicala), cu conditia inexistentei unor tulburari de tip neurologic (parestezii, pareze, paralizii), ce impun cu necesitate o vizita la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-01-2010, ora 20:51
cata81
Nu este medic/terapeut
cata81
buna, eu am avut un mic accident in copilarie, la fel mi-i s-a spus ca am o mica fisura pe bazin, mi-i s-a dat aulin pt alinarea dureri, acum 4 ani am facut un rmn, si am fost diagnosticata cu discopatie lombara bilaterala, am facut niste sedinte de masaj, inclusiv laser, eu de atunci nu mai am probleme, v-as recomanda desi nu sunt medic, un rmn mai intai si cu rezultatele rmn-ului sa mergeti la clinica BOGMED, str virtutiei nr 10, bl R11B ap67 sau un nr de tel 0735034038, doctorul Furtuna este cat se poate de bun in domeniu si va poate ajuta f mult, iar la clinica se fac tot felul de masaje care va pot ajuta.sper din tot sufletul sa va ajute mesajul meu si sa va rezolvati problema asa cum am facut-o eu.si apropo daca sunteti salariata tratamentul se face in contul asigurarilor platite prin salariu
0
24-01-2010, ora 15:31
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Domnule Doctor,

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Am omis sa va spun inaltimea (1, 67cm ) si greutatea ( 62 kg ) si m-am gandit ca poate sunt detalii importante.

Durerea nu imi afecteaza mersul, este doar in zona lombara (de la mijloc in jos ), nu este o durere ascutita.

Se accentueaza de pilda atunci cand imi fac baie stand in cada si aplecand capul in fata ca sa-mi pot spala parul (acesta fiind lung dureaza destul de mult ).Atunci durerea devine mare, simt nevoia sa ma asez cand pe o parte a corpului, cand pe cealalta deoarece ma doare foarte tare.

Nu imi amintesc vreodata sa fi tinut asa de mult ca acum, aparea doar daca stateam aplecata dar dupa ce reuseam sa mas indrept durerea disparea definitiv.

Acum mi-a fost recomandat de catre farmacista Diclofenac gel 5 % cu care mi-am dat ieri si astazi.
De cate ori pe zi as putea sa-l folosesc ?

Poate trebuie sa mai iau ceva tablete insa as prefera ceva care sa nu afecteze stomacul (mai m-a durut uneori ).
0
24-01-2010, ora 16:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este extrem de greu, aproape imposibil sa se pronunte cineva, fara un minimum de istoric al afectiunii si fara un examen clinic local.
Poate fi o afectiune degenerativa a colanei vertebrale, o supraincarcare lombara sau alte mii de lucruri diferite.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-02-2010, ora 12:10
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Am fost astazi la medicul de famiie si mi-a recomandat o radiografie lombara fata+lateral (se vede si bazinul ? ).

Daca dorm pe un pat mai tare ma pot intoarce de pe o parte pe alta fara sa doara ( de pilda pe canapea )
Pe salteaua din dormitor in momentul in care vreau sa ma intorc de pe o parte (lateral dreapta) pe partea cealalta (lateral stanga ) ma doare in momentul in care pentru a face eceasta miscare stau mai intai pe burta.Ca sa nu ma doara trebuie sa ma intorc folosind spatele sa evit sa stau pe burta.

Dr mi-a pus diagnosticul de Lombago si mi-a dat un tratament cu Profenid gel si Midocalm.
0
01-02-2010, ora 18:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Esential este sa vitati eforturile mari o lunga perioada de timp.
Va puteti relua o activitate cvasinormala in functie de durerea resimtita.
Dupa catev saptamani puteti incepe adevaratul tratament, respectiv un program adecvat de kineto-terapie (gimnastica medicala) pentru coloana lombara (exista cateva programe bine definite). Hidro-kineto-terapia face de obicei miracole.
Tineti-ne la curent cu evolutia.

Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-02-2010, ora 10:16
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Nu am facut inca radiografia dar am inceput tratamentul cu Mydocalm. Cunoasteti undeva in Bucuresti un aparat care sa faca radiografii digitale ?(am inteles ca doza de radiatii este mult mai mica )

Dr mi-a recomandat sa iau 3 tb/zi timp de maxim 10 zile (dar daca nu mai ma doare dupa 3 zile aceasta inseamna ca as putea sa nu mai iau ? ).

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
0
02-02-2010, ora 19:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu radiografiile sunt importante, ci consultul clinic al neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • De ce am mâinile și picioarele reci tot timpul?
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  •