Durere lombara care persista

24-01-2010
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Buna ziua,

Am 40 ani , 1, 67cm inaltime si 62 Kg (nu sunt supraponderala ).
La varsta de 18 ani am avut fost accidentata de un tramvai. In urma acelui accident mi s-a facut o radiografie care a fost vazuta la Spitalul de urgenta atat de un medic ortoped cat si de un medic chirurg.

Opiniile celor 2 medici nu coincideau :medicul ortoped spunea ca am o fractura de bazin in timp ce medicul chirurg era de parere ca este fisura de bazin. Intrucat eu am fost internata la sectia de chirurgie pentru a fi tinuta sub observatie pe biletul de externare am avut diagnosticul dat de care medicul chirurg si anume : traumatism forte de bazin, fisura de bazin, fisura ischio-pubiana.

Nu am avut ghips, imi amintesc ca am luat un tratament cu vit D3 buvabila.

De-a lungul timpului mi s-a mai intamplat sa am ceva probleme, de pilda daca maturam prin casa sau atunci cand spalam copilul si stateam aplecata mai mult timp, imi era greu sa ma indrept, apoi insa nu mai aveam nimic.


De apx o luna si jumatate am o durere in zona lombara si nu stiu din ce cauza. Initial ma durea mai ales atunci cand incercam sa ma ridic de pe scaun. Am observat de asemeni ca daca stau intinsa in pat dar oarecum ghemuita in momentul cand incerc sa indrept corpul apare durerea.

Stiu ca am mai gresit si adoptand tot timpul o pozitie incorecta a spatelui, nu prea am stat dreapta si mai tot timpul, chiar si la birou aveam tendinta de a sta mai mult pe mijloc decat in fund, nu tineam spatele drept.
Frecvent imi gaseam pozitii in care tineam si picioarele sub fund, mi se parea mai confortabil.

De asemeni am deseori piioarele reci motiv pentru care simt nevoia sa-mi fac baie fierbinte ca sa ma incalzesc.

Mi-am dat cu Fastum gel si durerea trecea pe moment dar nu definitiv.

Nu stiu daca e bine sa fac exercitii, am inceput sa fac cateva genoflexiuni si 5-8 minute la bicicleta.

Sunt speriata de faptul ca durerea persista, nu este puternica (dar este ) si nu imi dau seama daca mai are legatura cu acel accident sau nu.

Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns ca am inceput sa-mi fac fel de fel de griji din informatiile care le-am gasit pe internet despre acest tip de durere.
8 comentarii
0
26-01-2010, ora 15:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
ARISA, scuza-ma ca-ti raspund cam tarziu.Distanta este prea mare, de la 18 ani cand a avut loc accidentul pana acum la 40 de ani ca sa mai cautam cauza durerilor tale in leziunile de atunci.Sa stii ca nici unul dintre cei doi medici nu a gresit ; fisura de bazin este tot o fractura, dar fara deplasare, incompleta. Diagnosticul chirurgului a fost mai complet, mai exact, punctat, deoarece precizeaza tipul de fractura, al ortopedului, mai general, mai in ansambu.Este important de revazut acum, printr-o radiografie, aspectul actual al reliefului osos acolo unde a fost fisura, cat si o radiografie de coloana dorsolombara.Ar trebui sa te vada un neurolog.Menstruatie ai ? O osteodensitometrie ar fi iar foarte utila pentru studierea masei osoase.
0
26-01-2010, ora 18:04
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Menstruatie am insa s-a mai redus cantitativ in ultimii ani si se intampla ca sa dureeze chiar 4-5 zile pana cand se deschida colul ( observ aceasta prin firisoare maronii care se gasesc in vagin atunci cand ma spal ). Ciclul propriu zis dureaza 3 zile si asa a durat intodeauna si a fost un ciclu regulat.
Acum parca a venit la un interval putin mai scurt, ultimele cicluri fiind :06/11/2009, 01/12/2009, 25/12/2009,
17/01/2010.

Am facut un test pt osteoporoza in luna octombrie, nu stiu daca este cel la care va referiti dvs. Mi s-a dat cu un gel pe glezna si am tinut talpa cateva secunde pe acel aparat. Rezultatul a fost :

BQ( Bone Quality Index ).93, 3
T-Score.-0, 6
Z-Score.-0, 3
SOS(m/s).1462.3
BUA (dB/MHz).92, 1

De asemeni am facut si o ecografie pe data de 18/11/2009 al carei rezultat il voi reda mai jos :

Ficat :lob stang -diametru cranio-caudal 8, 5cm, diametru antero-posterior 4, 9cm
lob caudat :1, 4 / 5, 3
lob drept: diametru cranio-caudal pe linia medio -claviculara 12, 1 cm; diametru pre-renal 13, 6 cm

Ecostructura : ecostructura omogena, normoecogena ; vase suprahepatice de calibru normal, fara procese localizate

Suprafata: regulata

Margine: rotunjita

Vena porta : 0, 9cm

CBP: 0, 3CM

Colecist : destins de volum, continut omogen, transsonic, pereti subtiri, nelocuit, manevra Murphy

ecografic negativa

Pancreas: dimensiuni normale, normoecogen, fara procese localizate vizibile

Splina :9, 6 cm, in ax lung, omogena, fara procese localizate

Vena splenica :0, 6 cm in hil, 0, 6 cm retropancreatic


Rinichi drept : normal situat, 10, 4 /4, 3 cm, indice parenchimatos de 1, 5 cm, contur regulat, sinus renal neomogen, cu imagini milimetrice hiperecogene, fara con de umbra posterioara, fara distensie de cai urinare

Rinichi stang: normal situat, 10, 1 /4, 5 cm, indice parenchimatos de 1, 5 cm, contur regulat, sinus renal neomogen, cu imagini milimetrice hiperecogene, fara con de umbra posterioara, fara destensie de cai urinare

Vezica urinara : destinsa de volum, continut omogen , transonic, pereti subtiri

Uter: anteroversat, 8, 6 /4, 1 cm, miometru omogen, endometru hiperecogen de 0, 8 cm grosime

Ovare :aspect normal

Vase abdominale de aspect normal ; cadru colic meteorizat, fara adenopatii abdomino-pelvine ; fara ascita


Ecografia a fost facuta pe data de 18/11/2009 iar data ultimului ciclu a fost 06/11/2009.

Am facut aceasta ecografie intrucat mai simteam uneori o durere in capul pieptului, alteori durerea era usor in partea dreapta.

S-a intamplat sa am mai des gaze, eructatii .

Ca si istori nu am avut alte probleme de sanatate decat o operatie de apendicita si atunci cand ma supar
(aceasta de la 20 ani ) simt o stare de rau la stomac si pana nu vars nu-mi revin ( inainte varsam foarte amar, acum am simtit si un gust acid acru ).

Sunt o fire mai sensibila, emotiva.
0
28-01-2010, ora 12:28
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Durerea este char mai jos de zona lombara, zona bazinului. Se simte mai ales cand stau in picioare sau atunci cand merg, nu este o durere puternica.
De pilda noaptea cand dorm atuni cand vreau sa ma intorc de pe o parte pe cealalta ma doare (salteaua este cam moale si devine concava atunci cand incerc sa imi schimb pozitia )
0
28-01-2010, ora 20:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Testul pentru osteoporoza este negativ, iar celelalte analize sunt normale. Nu te-ai lovit in ultimile 6 luni in zona bazinului ? Poate ca ai cazut, ai alunecat si te-ai lovit la bazin.oricum, eu te sfatuiesc sa mergi cu un bilet e trimitere la un ortoped / neurolog.O radiografie a zonei va da iar informatii utile.
0
28-01-2010, ora 21:23
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Va multumesc foarte mult.Am asteptat cu multa nerabdare raspunsul dvs.
Mi-e frica sa merg la medic.
Cautand pe net despre acest tip de durere am gasit foarte multe cauze posibile, unele dintre ele mi-au creat o frica de nedescris.

Sunt speriata.

Acum cateva zile am fost constipata si mi-au curs cateva picaturi de sange. Mi s-a mai intamplat in urma cu cateva luni. Dar s-a oprit. M-am gandit ca este doar o fisura.
0
01-02-2010, ora 11:54
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Astazi am fost la medicul de familie si mi-a dat sa fac o radiografie lombara fata+lateral.
As vrea sa va intreb daca la aceasta se vede si bazinul ?
0
03-02-2010, ora 18:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
O parte din el.
0
12-04-2011, ora 16:20
antonia92
Nu este medic/terapeut
antonia92
buna ziua.am o problema.prietenul meu are un lichid care i curge din penis.miroase putin.mancarimi nu are...nu are nici un simptom..din ce cauza are lichidul acela?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •