durere lombara si abdominala dreapta

08-11-2007
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
De vreo 2 ani am o durere abdominala dreapta si in acelasi timp si lombara. Mi-am facut toate analizele posibile, au iesit nune. Mi-am facut RMN, CT si nu s-a vazut iarasi nimic. Durerea este permanenta, cateodata am intepaturi in dreapta in regiunea flancului drept si mai sus si mai jos cateodata. Durerea abdominala devine mai puternica daca stau pe scaun, iar alterori ma doare mai rau spatele. Am facut si echo de toate tipurile nu s-a vazut nimic. La rinichi din analize totul a iesit bine.
Ca intrebare mai are cineva asa ceva? Sau daca a avut ce anume a facut sa vada exact ce este?
32 comentarii 12 Înainte ›
0
09-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
si eu m am confruntat cu aceleasi dureri insuportabile, si deasemena am facut toate analizele posibile, dar sincera sa fiu nu mi a trecut cu nici un tratament, totusi cu ajutorul reflexoterapiei mi s a ameliorat starea, ba chiar nu am mai avut probleme.poate ar trebui sa incerci.
0
09-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
Cat timp ai avut durerile astea? Parca se agraveaza mai mult cand stau pe scaun...Culmea este ca fac sport, in continuarenu se agraveaza si nici nu scade durerea, dar cateodata ma innebuneste...
Ce este reflexoterapia?
0
09-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
culmea e ca si eu am facut sport de performanta si uite k nu intotdeauna sportivii sunt cei mai sanatosi cum se zice...in fine, vreau sa zic ca si eu am avut durerile astea aporx 1 an jumate dak nu chiar mai mult si la inceput din cauza durerilor abdominale in special in dreapta sub coasta chiar, am crezut k poate fi din cauza ficatului, ba chiar mi s a spus ca as putea avea hepatita cronik stabilizata, adik o hepatita cu o intensitate mai redusa pe care am dus o pe picioare, dar apoi am aflat k toate durerile mele erau cauzate de coloana vertebrala, iar acum ma confrunt cu o mare problema, pt mine, hernie de disc lombara, deci durerile pe care le aveam eu erau din cauza coloanei, dureri care mergeau pe nervi si ajung sa ma deranjeze nu numai la ficat dar si la inima simt cate un reflex si mai ales la picioare. te sfatuiesc sa iti faci niste investigatii si la coloana caci nu se stie niciodata de unde poate fi cauza durerilor, cel putin in cazul meu asa a fost.apropo, reflexoterapia este acel masaj in talpa picioarelor, care nu numai k m a ajutat o perioada buna de timp si mi a curatat tot organismul de toxine, dar mi a si ridicat moralul caci datorita durerilor eram la pamant dpdv psihic, ba chiar nu le mai suportam si intram in atac de panica.e adevarat k am avut o doctorita namaipomenita care m am ajutat cu multa dragoste si putere de convingere caci aceste lucruri sunt f importante in reflexo. informeaza te de pe net de reflexo si inceark sa gasesti un medic bun in acest domeniu. sanatate iti doresc si putere sa nu te lasi doborat.
0
09-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
Mi-am facut un MRI inainte sa plec din tara acum vreo 6 luni, si mi-au gasit ca as avea un disc herniat intre L5-s1, dar nu credeam ca de la coloana pot fi si dureri abdominale. Iti dai seama imi este frica de altceva. La mine dimineata sunt mai slabe sau deloc si pe parcursul zilei cresc si apoi se mentin constante. Acum stau mult pe scaun la birou...se poate si din cauza asta. Si eu m-am gandit la hepatita, la colangita, mi-am facut si colonoscopie, CT, nu mai stiu ce altceva as mai putea face...
Urata treaba, nu stiu cu cat trece timpul parca ma demoralizez mai tare, mai ales ca-s departe de casa.
Tu inca mai ai durerile alea abdominale in partea dreapta? Apropo am fost la Techirghiol la sanatoriu si am stat acolo 2 sapt. nu am simtit vreo diferenta doar ca m-a durut mai tare in primele zile.
Merci mult pentru disponibilitate...-
0
10-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
exact despre ce vorbeam eu...hernie de disc, in ceea ce ma priveste pe mine pot sa ti spun sigur k durerile mele se trag de la coloana, ca de altfel si in cazul tau cel mai probabil. deci iti poti da seama k de la durerile abdominale au ajuns sa fie chiar la inima? si ti spun sincer k ma ia cu niste dureri pe picior in jos pana in talpa de parca m ar curenta si de cateva zile pana la genunchi de parca mi ar reteza cineva picioarele de la genunchi, si de asemena imi amortesc picioarele si de aceea este nevoie sa fac o mielografie pt a vedea exact discul herniat, gravitatea lui si dak este necesara intervenita chirurgicala. faza e ca nu trebuie sa te demoralizezi deoarece acest lucru o sa aibe efecte negative in recuperarea ta si o sa ti fie mult mai greu pt ca iti spun sigur k puterea gandului are o forta imensa si pe mine m a ajutat enorm lucrul asta. ce sa zis...mai vorbim, poate te pot ajuta cu cateva informatii dupa rezultatul mielografiei, ai grija de tine.
0
10-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
am uitat sa ti spun...durerile sunt de la coloana deoarece merg pe nervi pana la zona unde te doare si asa se ajunge sa nu ti dai seama de unde pot surveni durerile respective si ajungi sa crezi k sunt cu totul altfel de cauze.
0
10-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
multumesc mult pentru lamurir, sper sa fie ce zici tu ca m-am saturat de analize si bani dati aiurea.
Tu ti-ai facut un MRI sa vezi exact ce ai? Trebuie neaparat mielografie? Tu la ce vertebre ai pb?
Inca o data multumesc mult, tinem legatura. Poti folosi si emailul meu, nu-i nici o pb.
0
11-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
mi am facut RMN dar acolo nu mi a zis k as avea hernie de disc numai discopatie lombara si spina bifida. Acum..la control sa zica, ca defapt nu am spina bifida ci doar o malformatie de oase la ultimul inel(sau cam asa cv) si hernie de disc lombara.
eu zic sa nu te multumesti cu faptul k sa fie cum zic eu, pt k depinde ce varsta ai se poate ajunge la interventie chirurgicala si cred k ii f neplacut. in cazul meu, deorece sunt prea tanara nu e prea bine sa ma opereze fiindca exista riscul sa hernieze in alt loc(asa am auzit, nu stiu dak e chiar asa dar mi e cam frica).
0
11-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
tu acum tot asa ai dureri, abdominale si pe picior in jos? Ce pot sa-ti faca tie ca sa fii OK?
Cati ani ai?
0
11-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
am 19 ani. tot asa ma tin durerile dar deja ma cam obisnuiesc cu ele si nu le mai bag in seama decat atunci cand chiar nu mai pot, dar in general nu le mai bag in seama, le simt si sunt puternice dar nu pot ca tot timpul sa ma plang si sa i necajesc si pe parinti si atunci tac si rabd, numai asa poti sa mergi inainte...sa nu te vaieti si sa fii tot cu gandul la dureri si vai de mine ca nu mai pot. POTI! trebuie sa fi hotarat si nu le lasi sa te conduca, fiindk exact asa faceam si eu anul trecut si ti am zis k am ajuns sa fiu la pamant, dar acum nu mai las sa ma doboare, trebuie sa te impui cumva, gandeste te k sunt "o persoana" in fata carora trebie sa te impui si sa zici gata. chiar dak durerile persista fa in asa fel inkt sa nu le mai dai atentie, ocupa ti timpul cu cat mai multe activitati sau cel putin stai linistit.
acum sa vad..in fct de rezultatul mielografiei o sa stabileasca medicul dak chiar este necesara operatia, iti dai seama k nu mi doresc acest lucru, mai ales k in acest an am bacul si nu pot sa tot lipsesc de la sc.
dak chiar e necesara operatia nu m as incumeta sa o faca vreun medic din Romania, mai ales din Alba de unde sunt eu, ci m as indrepta spre o clinik din Ungaria unde am auzit k sunt si tehnici mai performante k aici. nu stiu...inca sper la altceva in afara de operatie, dar avand in vedere faptul k toate chestiile astea tin de mai bine de un an si am luat toate tratamentele posibile pt asa cv...ma cam indoiesc.
0
11-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
19 ani? Asa de tanara? Eu macar am 34. Ai dreptate cu durerile pe care le avem ca si eu am inceput sa nu mai zic nimanui, ca deja consider ca i-am stresat destul. mai ales ca am si doi copii mici. Este greu, dar sunt cateodata asa de puternice ca-mi vine sa urlu...parca se rupe ceva in mine...cateodata este ceva o jena...
Tu ai toata viata inainte. daca tu crezi ca operatia ajuta mai degraba fa operatia...ca dupa macar esti cum trebuie.
Ce este mielografia ?
Mult succes la bak, pune mana si invata.ai luat gabagamma sau neurontin? poate ajuta...
0
12-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
merci mult, sa ti traiasca copilasii si sa nu aibe problemele noastre.
nu stiu in ce masura ajuta operatia, am auzit pareri diverse, poate chiar prea opuse incat nu mai stiu ce sa cred, unii spun k face bine, altii k nu...ba chiar k e posibil sa hernieze in alt loc dupa operatie, chiar nu stiu.
tratament am luat milgama si celebrex, f puternice mai ales celebrexul si nu si mai au efectul.
mielografia este din cate am auzit si am citit pe net (k medicul meu n a vrut sa mi zica ce si cum..) un fel de RMN sau chiar radiografie in care se vede clar maduva spinarii, dak in cazul herniei de disc discul rupt comprima nervii si de aceea sunt durerie acestea, chestii de genul. sincer mi e cam frica, maine trebuie sa ma internez si inca nu stiu cum o sa decurga toate chestiile astea fiindk medicul nu a vrut sa mi zica mai nimic, poate sa nu ma sperie. pe net am citit k se face cu substanta de contrast si anstezie iar medicul mi a zis k mielografia o sa o fac stand in picioare, deci...nu stiu ce sa zic. azi chiar am fost la scoala k macar asa nu ma mai gandesc k ma tot doare si reusesc sa ma detasez de toate problemele astea, deasta ti am zis...ocupa ti mintea cu cat mai multe chestii k sa nu te mai gandesti k te doare si rabda k doar suntem tineri!!! :))
0
12-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
mult succes. ma bucur ca esti asa de increzatoare...
succes inca o data astept sa-mi spui ce ai facut. Ai grija de tine.
0
13-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
uite ca tot azi am si venit acasa. mi au facut mielografia, recunosc ca m a cam durut mai ales k a trebuit sa stau 6 ore nemiscata dupa, mi s a spus k nu am nici hernie de disc lombara pana la urma si mi a prescris un nou tratament la care dak nu raspund afirmativ este posibil sa am o asa numita boala borelia sau borelioza(nu stiu care e termenul corect k nu am inteles de la medic).deci sunt in disperare de cauza! :( am niste dureri de iti spun sincer...nu mi vine sa urlu...imi vine sa mor k acum chiar m au lasat puterile si mai ales optimismul. am scris si aici pe forum in legatura cu aceasta boala, poate ma lamureste si pe mine cineva ce este asta, sper k am scris termenul corect, dar eu asa am inteles de la doctor. nush...sa vedem.
0
13-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
M-am uitat pe net sa gasesc ceva despre borelia. este ceva infectios, dar nu cred ca ai avea asa ceva. Mi se pare ciudat sa se gandeasca la ceva infectios stil borelia. Ce tratament ti-au prescris cum? Despre borelia dai cautare si gasesti o gramada de chestii dar care nu corespund simptomelor, cel putin din cate imi dau eu seama.
Sper sa te ajute tratamentul asta nou, macar sa te mai linistesti.
0
13-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
http://heartspring.net/symptoms_of_lyme_disease.html
ai aici o adresa unde poti citi despre boala, trebuie sa stii engleza. Dar parca totusi nu pare a fi. trebuie sa-ti faci niste teste pentru detectarea bolii. Iti dai seama ca la tine erau simptome aproape clare de boala neurologica, pe picior, spate, si abdominal... acum cum se poate asocia alta boala cu durerea de-a lungul nervilor,.Sa nu uiti sa-mi spui si mie ce tratament ti-au dat si ce cred ca ai acum.
0
14-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
acum mi a prescris celebrex cu lyrica. sper sa ma ajute sau macar sa mi mai calmeze durerile caci sunt insuportabile. aseara, probabil si de la injectie am avut niste dureri de efectiv mi a venit sa plang caci nu le mai suportam. am gasit si eu ceva pe net, pe un forum scria o tipa de borelia si sincer erau multe simptome asemanatoare, dar cum iti poti da seama deageaba zic eu k ar putea fi borelia, caci exact asa am zis si de hernie si erau simptome asemanatoare si a rezultat k nu e...m a trimis medicul si in cluj sa incerc prima data la sectia de reumatologie caci ar fi posibil sa fie si pe baza asta, si apoi sa incerc si la neurologie, dar eu am fost la neurologie si anul trecut si de acolo mi au zis k am discopatie lombara si nimic altceva. dar am mai citit ca f multi medici habar nu au despre aceasta boala si pana sa se detecteze boala k sa prescrie si tratamentul pacientul este deja in stadiul 3 si nici un medicament nu si mai are efectul si chestia asta cu medicii nu e valabila numai la noi in tara ci si peste hotare...asa ca nu stiu...dar dak ma gandesc bine in ultima vreme nu stiu sa fi avut vreo muscatura de ceva, mai ales capusa caci nu am animale in preajma...doar dak chestia asta cu o intepatura s a intamplat cu mult timp in urma si doar acum s a declansat virusul, doar asa mi pot explica dak e sa fie borelia...totusi sper sa nu fie. mai astept acum sa vad cum raspund la tratament si sa incerc si la cluj, apoi mai vedem ce se intampla.
0
14-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
lyrica este o gabagamma de noua generatie. Este catalogat ca drog de generatia 5 in USA. Amandoua sunt puternice. Trebuie sa vezi clar exact ce ai ca nu e bine cu atatea medicamente...
Si eu astept sa vin in tara sa mai fac niste analize(nici nu mai stiu ce sa fac), sa stiu clar ce am.
Nu este normal sa am dureri pe o perioada asa de lunga si sa nu apara nimic pe nicaieri..nu?
Mai vorbim. Imi spui ce mai faci din cand in cand.
0
14-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
nu e normal sa avem asa dureri pe perioade indelungate, dar uite ca nimeni nu stie ce si cum...am citit niste chesti despre borelioza si sincer m am ingrozit...cica cei mai multi medici nu accepta aceasta boala si multi pacienti au ajuns la "balamuc" dak pot sa i zic asa deoarece numeni nu i crede. nu stiu...
stiu k medicamentele sunt destul de tari, dar sincer nu cred k si mai fac efectul, deoarece durerile continua si cand stau "linistita" in pat.
0
21-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
Ce mai faci cum te mai simti? Au efect medicamentele pe care le iei acum?
0
22-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
sincer...la inceput isi mai faceau efectul, dar acum prea putin. ce e drept...simt o mica ameliorarea. ieri am venit de la cluj, am fost la reumatologie si mi au dau iarasi sa mi fac un teanc de analize si luni m au chemat din nou acolo pt alte analize.pana descopera ce am ma baga in pamant :-) tu cum te mai simti? mai ai asa dureri? ai mai efectuat ceva analize?
0
23-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
tot asa ma simt, ma doare spatele si in dreapta abdominal. Nu prea am ce analize sa fac ca nu sunt in tara. Ce medicamente ti-au dat au fost ca sa nu mai simti durerea nu sa-ti treaca ce ai. Pe tine, cand stai pe scaun te doare mai tare abdominal decat stai in picioare?
0
23-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
tu ai ID de mess sau email? as vrea sa vb mai mult sa vad daca avem cam aceeasi chestie...Cred ca ne putem ajuta in timp, poate.
0
23-11-2007, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
Va rog fff mult sa ma contactati -. Am un baietel de 4luni jumate care a fost diagnosticat cu aceasta boala teribila. Va rog ffffff mult sa ma ajutati. Mi s-a spus ca il pot opera la 12-15 kg, dar nu stiu nici un chirurg cardiolog. Am fost cu el la Bucuresti la Fundeni, dar doar mi-au confirmat diagnosticul de la Constanta. As vrea sa stiu cine l-a operat pe baietelul dumneavoastra, dc operatia este subventionata - daca nu, cat costa, unde l-ati operat, cum a decurs operatia si convalescenta, etc. Va multumesc anticipat si multa sanatate dumneavoastra si baietelului.
0
28-11-2007, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
Ai fost la Cluj? Ce ti-au zis acolo?
0
13-01-2008, ora 00:00
mihai73
Nu este medic/terapeut
mihai73
La multi ani, nu ai mai zis nimic.
Ce ai mai facut esti mai bine?
0
29-08-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal
si eu am simptome asemanatoare de aproximati un an ( durere abomnala dreapta -permanenta, durere lombara si de pcior drept).
voi cum mai sunteti?...sa aflat pana la urma ce aveti?.poate asa aflu si eu ce am, intrucat mi-am facut o tona de anlize si nimik concret, mi-au tot prescris retete , ma simt ca un cobai cu atatea schimbari de retete.

astept comentariile oastre..:d
0
01-09-2008, ora 00:00
catadede
Nu este medic/terapeut
catadede
mie la Cluj mi au zis pana la urma k ii un fel de artrita reumatoidala si mi au dat o groaza de medicamente, insa am incetat sa le mai iau deoarece pe masura ce am crescut doza (sulfasalazin N se numesc) mi era tot mai rau...in sensul k eram tot ametita, ma durea ficatul si alea alea...acum ce sa zic...ma mai doare si s au si extins durerile la maini si picioare dar asta mai mult cand se schimba vremea si mi e rece.

deci nush ce sa zic de alte cazuri...sper sa gasiti pana la urma cauza si s o tratati corespunzator
0
12-10-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
x
0
12-10-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal

cum sunteti?

eu mi-am facut o tona de analize si nimik, durerea dreapta jos, persista
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Este paracetamolul un remediu pentru durere eficient și sigur?
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Durerea de burtă
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  •