Durere maleola dupa ghips

08-09-2016
Sarai
Nu este medic/terapeut
Sarai
In 28 iunie am facut o fractura bimaleolara fara deplasare am stat in ghips 6 sapt pe 8 aug mi a fost scos fara a mi se face radiografie a zis ca nu are de ce sa mi faca ca e prea devreme sa revin peste 1-2 luni si sa incep sa calc.bun mi a luat 3 sapt sa invat sa merg din nou am avut dureri la calcat destul de mari dar am indurat...acum de 1 sapt merg fara carje cam topait dar merg...insa doare rau maleola este f umflata si calda cand stau in pat ma mai lasa durerea dar tot este..nu am facut kineto a zis ca doar dc nu si da drumul piciorul sa apelez la un kinetoterapeut asa ca intrebarea este :E normal sa doara la mers, sa fie umflat si fierbinte locul fracturii? Mentionez ca nu folisesc fasa elastica desi asa mi a recomandat ci o glezniera dar nu mereu ca se umfla si mai rau in ea!
Ca trat nu folosesc decat crema de arnica, bai caldute cu sare, artrostop, lioton, diclofenac nu am luat antiinfamatoare deloc sau antialgice desii durerile la mers sustinut de 20-30 min max sunt crunte!Multumesc
1 comentarii
0
08-09-2016, ora 01:17
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Nu, nu este normal ca locul sa fie fierbinte si umflat. Daca excludem o posibila infectie locala (improbabila pe o fractura inchisa) atunci exista posibilitatea ca sa se dezvolte un sindrom algo-neuro-distrofic, posibil generat de imperfectiunea pozitionarii oaselor in urma fracturii sau prin deplasare secundara.
Trebuie sa aveti o a doua opinie asupra primei radiografii si mai ales este obligatorie o radiografie de control. Persistenta unui diastazis inter-tibio-peronier (adica a unei distante peste normal intre cele 2 oase) poate provica astfel de probleme.
Solutia tine de ceea ce se diagnosticheaza: daca situatia e buna si este doar o reactie de tesuturi moi, atunci tratamentul anti-inflamator si balneofizical, asociat cu terapia osteoporozei localizate reziduale va rezolva problema; daca pozitia oaselor a ramas modificata, se poate lua in calcul interventia chirurgicala de corectie.
Cu stima
SL Univ Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.