Durere mandibula de aprox 2-3 saptamani

29-05-2010
RaduDC
Nu este medic/terapeut
RaduDC
Buna ziua, am o durere de mandibula doar atunci cand deschid gura larg undeva in partea stanga, oarecum apropiata de lobul urechii stangi. Daca misc mandibula stanga-dreapta la fel ma doare ca si cum as deschide gura, este asemenatoare unui junghi. Mentionez ca durerea se extinde un pic si catre ureche in interior, masesele de minte sau gingiile nu par a fi inflamate. Totusi cam din aceeasi perioada de cand a aparut durerea am si o sensibilitate la dintele 27 care a fost plombat acum aprox 3 luni (acolo mi-a zis stomatologul sa fac radiografie) la rece, cald sau cand musc pe el. Stomatologul mi-a spus ca plomba a fost pusa bine, pe radiografie e ok, pur si simplu o hipersensibilitate la acea masea si daca persista sensbilitatea si nu isi revine singura sa ma duc sa imi scoata nervul.
Nu stiu daca maseaua are legatura cu durerea de mandibula dar cea din urma chiar imi provoaca disconfort.
Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
29-05-2010, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA, are legatura.
posibil plomba sa fi fost putin mai nanta.. si a dereglat lucru articulatiei temporomandibulare.
ce descrii tu este.. Artroza la acea articulatie.
mergi la maxilo_facial
0
28-12-2010, ora 20:37
denyya02
Nu este medic/terapeut
denyya02
Buna ziua.am si eu o problema cu maxilarul.in urma unei lucrari somatologice(adica imi sunt inbracati dinti de sus) sa deplasat mandibula de vreo 5 ori, am schimbat stomatologul si lucrarea bneinteles si a fost bine cu cea de a doua lucrare dar de vreo 2 saptamani nu mai pot deschide gura, o deschid dar nu maxim, ceva in partea dreapta ma tine acolo am facut radiografie nu e sarita mandibula, nustiu ce sa mai fac, poate primesc vreun sfat, mor de frica medicilor numai cand ma gandesc ca daca trebuie sa ajung la maxilo facial...multumesc
0
29-12-2010, ora 06:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil este o inflamatie a articulatiei temporomandibulare
TRebuie sa ajungi dupa sarbatori la Maxilo-facial.
pana atunci poti aplica pe articualtie Ung, Diclofenac de 3-4 ori pe zi
seara la Culcare.. 1 Supozitoare cu Diclofenac
NU fortezi maxilarul ( totul sa fie tocat, marunt..s.a)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.