Durere mare dupa scoatere dop de ceara

28-01-2013
johnny_johnny
Nu este medic/terapeut
johnny_johnny
Inainte de toate doresc sa sallut pe toata lumea de pe forum si sa va felicit penru sfaturile extraordinare pe care le dati
Deci, problema mea a inceput in felul urmator:
Acum aproximativ 2 satptamani, m-am trezit intr-o dimineata din somn cu urechea stanga infundata, am crezut ca e o nimica toata si am incercat tot felul de remedii pe care le cunosteam in cazul unei urechi infundate pe care am sa le si enumar:
1. am incercat sa ma curat bine cu betisoare cu vata,
2. am incercat sa mestec guma ca atunci cand esti la munte si megri cu telecabina, ca sa 'previi' infundarea urechiilor mesteci guma,
3. am incercat chiar sa sar intr-un picior, procedeu care il folosesc la mare sau la piscina,

Dar toate astea au fost in zadar, au mai fost si alte sugestii pe care le-am auzit precum folosirea tigarii aprinse in ureche s.a., dar mi-a fost teama sa incerc astfel de lucruri, asa ca in cele din urma m-am hotarat sa merg la orl, zis si facut, dupa vizita la medic am aflat ca as avea ciuperca, cruste si chiar semne ale unei otite externe, au incercat cateva spalaturi chiar si aspirare, dar fara sorti de izbanda, asa ca medicul mi-a spus sa fac spalaturi cu apa oxigenata, o data la doua ore timp de 2-3 zile zis si facut, dupa 3 zile am facut o vizita la orl, mia facut o spalatura cu o seringa mare si a iesit afara, medicul mia aratat cojile de ciperca care au iesit din ureche, trebuie sa recunosc ca am ramas uluit de ce am vazut, urechea nu mai era infundata, apoi plec de la medic si ma duc intr-o cursa, pentru ca profesia mea este de sofer de camion, masina pe care am avut-o in acea zi nu i se inchidea geamul pana la cap, din pacate nici eu nu aveam o caciula sa ceva de genu', pentru a imi proteja urechiile, inafara de gluga hanoracului care cred eu ca nu a facut o treaba prea buna, in cca 20de minute de la plecare de la medic mi sa infundat iarasi urechea dar nu la fel de puternic, avea momente cand era infundata si momente cand se desfunda, nu am luat in seama foarte mult, am banuit ca e ceva normal dupa spalatura ne mai facand spalaturi pana in acel moment, a doua zi la fel acealeasi infundari si desfundari ale urecheii, iar spre sfarsitul celei dea 2 zile a inceput sa ma doara putin urechea la atingere, pe parcursul celei dea 3 zi durerea a continuat sa se amplifice apoi a devenit o durere foate puternica, ma doare atat urece la extern cat si inauntru afara ma junghie rau de tot si inauntru ma intepa apoi am hotarat sa merg din nou la orl dar nu a fost nimeni pe parcursul week end-ului iar astazi nu am putut ajunge din pricina serviciului, nu pot deloc sa dorm noapte, daca pun urechea stanga pe perna ma doare de inebunesc, de doua zile am inceput un tratament ccu augumentin, singurul mod in care reusesc sa mai reduc umpic durerea este numai daca folosesc dop de vata cu alcool medicinal si ketonal duo, acesta fiind singurul care imi recuce umpic durerea.
Si acum va intreb oare ce ar putea fii?, sa fie cumva de la curent?, si daca procedez corect cu tratamentul cu augumentin?.
Multumesc !!!
3 comentarii
0
28-01-2013, ora 18:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
augmentinul la 12 ore
ketonal la 12 ore
in ureche...initial apa oxigenata...sa elimini secretiile peurma alcool boricat 10 min. dupa..uscat urechea in interior cu uscatorul de par
urgent cauti un cab..orl..sa.ti aspirere urechea si sa vada starea timpanului..
0
28-01-2013, ora 18:30
johnny_johnny
Nu este medic/terapeut
johnny_johnny
Va Multumesc foarte mult pentru ajutorul dvs !!!
Am administrat augumentun-ul si ketonal-ul exact asa cum ati spus dvs, un lucru pe care am uitat sa il mentionez este faptul ca atunci cand mestec sau deschid gura foarte larg am o durere foarte mare in interiorul canalului ca si cum as fi intepat de un ac.
Inca o data va multumesc, maine dimineata am sa ma duc la orl.




P.S.
Tin sa precizez ca dupa citirea postarii mele anterioare am descoperit multe greseli gramaticale si as dorii sa imi cer scuze.
Multumesc !!!
0
28-01-2013, ora 18:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in momentul cand se scrie repede..de pe o tastatura mica/tel,.tab.s.a/ e ijnevitabil sa nu gresesti
am si eu multe greseli...dar important ca se intelege mesajul...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are ceara din urechi?
  •