Durere masea cu nerv scos

03-03-2013
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Salutare! Am si eu o masea cu nervul scos, plombata etc. De 5 zile cand mananc pe ea ma doare sau cand tin gura stransa (dinte pe dinte) ma doare 2 secunde si daca apas mai tare tot 2-3 secunde dupaia trece. Daca nu mananc nu ma deranjeaza deloc. Am facut vreo infectie ceva? Am inceput sa iau oxacilina de 500mg cateva zile, poate poate. Ce ar putea sa fie si cum se rezolva? Multumesc.
3 comentarii
0
05-03-2013, ora 23:00
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca obturatia de canal e recent realizata (citeva zile), atunci durerea este normala.
Daca insa nervul a fost scos cu mai mult timp in urma, durerea aceea indica ceva ce nu e in regula, probabil un granulom. Daca e asa, atunci trebuie refacut tratamentul de canal. Problema NU se rezolva cu antibiotice.

Oxacilina NU e pt dinti!!!!!!!!!!!!!!!!
0
10-03-2013, ora 21:52
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Scuzati raspunsul intarziat, dar niciodata nu este prea tarziu.

In primul rand, multumesc pentru raspuns.
In al doilea rand, mi-a trecut fix dupa ce am terminat de luat oxacilina (eu luasem dimineata ultima pastila, iar dupa-masa totul a revenit la normal). Nu ma durea daca apasam pe gingie sau pe lateralul dintelui, doar intr-un colt ma durea mai tare.

Daca spuneti ca oxacilina nu este pentru dinti, atunci ce medicamente sunt 100% dedicate dintilor? Multumesc anticipat.

Stiu ca nu ar trebui sa iau antibiotice, ci sa merg direct la dentist, dar am zis sa incerc inainte, deoarece am programul mai incarcat saptamanile astea. Bine ca a trecut.

edit: dintele e plombat de aproximativ 2 ani, si nu mi-a facut deloc probleme pana acum.
0
11-03-2013, ora 22:52
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Stiu ca nu ar trebui sa iau antibiotice, ci sa merg direct la dentist"
Exact! Asta este intotdeauna cea mai buna solutie. Cu atit mai mult cu cit cele mai multe probleme dentare se pot rezolva fara antibiotice.

Daca e plombat de 2 ani si doare acum, inseamna ca exista o problema la el. Va trebui tratat din nou.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •