Durere maxilar-ureche interna-tample, pierdere echilibru la mers/vertij.

13-06-2018
Danutz12345
Nu este medic/terapeut
Danutz12345
Buna ziua, in urma cu doua saptamani am prins o gripa ce m`a tinut 3-4 zile, agravata de o rinita acuta si inca o gripa de 2-4 zile suprapusa cu prima.In tot acel timp am stat destul de mult si in curent cu partea stanga a capului.De 7 zile am dureri de intensitate 1-3 in ATM stanga, dureri ce se intensifica (nivel 8-9) atunci cand stau intins in pat pe o parte (orice parte) si dispar complet cand sunt intins pe spate sau la anumite miscari.Punctele in care durerea este mai intensa ar fi molarii maxilari pe stanga si premolarii mandibulari de pe aceiasi parte (durerea este in diagonala: ureche>maxilar> mandibula> partea stanga a gatului pana la baza gatului)De asemenea am tensiuni enorme in toata osatura capului, in special in partea stanga, desupra ochilor si in spatele sinusurilor pentru intervale de 3-5 minute de intensitati diferite, tensiuni ce uneori dispar la simpla miscare a capului, apoi revin, la fel ca si durerile.Si cireasa de pe tort.. pierderile de echilibru ce apar la mers si miscari ale capului, dispar complet atunci cand ma asez pe scaun/stau in pat (orice pozitie). Toate aceste simptome au aparut in acelasi timp cu gripa+sport de intensitate crescuta pe o greutate maricica(am pierdut in greutate cam 10-14 kg in ultimele 3 saptamani si simt ca si cum centrul de greutate s`ar fi schimbat).Pe langa cele de sus am fost diagnosticat si cu o anxietate ce nu si`a gasit rezolvare si tinde sa se manifeste prin incordari musculare de lunga durata.Un simptom pe care l`am observat ar fi pulsatiile intense, de scurta durata din partea maxilara atunci cand executam sarituri in timpul sesiunilor de antrenament.Un alt simptom ar fi intepaturi in umarul stang si tensiunile mai intense in gat-maxilar-mandibula atunci cand il las in suspensie.


Pana in acest moment am fost sa fac raze la sinusuri.. nu au fost descoperite infectii, doar o ingrosare a mucoasei in in cel drept.
Am fost la ORL, mi s`a spus ca urechea stanga nu se aeriseste cum trebuie.. mi s`a dat Flonase si Roticox.Nu au dat rezultate.
Am fost la neurologie unde mi s`a spus ca nu am nici o problema ce ar putea justifica pierderile de echilibru sau durerile respective.
Ma gandesc sa fie de natura dentara, deoarece molarul de minte din partea stanga sus inca nu a aparut, insa nici nu prezinta toata problema vreo urma de infectie, febra sau umflaturi si nici zona respectiva nu prezinta bombari ca si cum ar iesi ceva prea curand.

Mentionez ca durerile, tensiunile si starile de dezechilibru devin din ce in ce mai puternice pe zi ce trece, si de la temporare au trecut la aproape semi-permanente pe parcursul acestor 7 zile. Un sfat ar fi binevenit, multumesc.
2 comentarii
0
13-06-2018, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai facut cateva greseli esentiele care pot sa te coste scump... ca si sanatae si bani pe medici si medicamente
1. Orice gripa si racela serioasa se trateaza la pat..cu bauturi calde si mancare putina, usor digerabile
acestea sunt necesare pentru ca organismul sa aiba putere sa se vindece, sa elimine toxinele din corp
ce ai facut TU a solicitat peste normal organsmul .
2 piederea in greutate, alimentatia incorecta..duc la O proasta calitate a sangelui
organismul nu se mai alimenteaza corec, nu se oxigeneaza corect...NOrmal.. ca ametesti..., normla ca NU gandesti corec si dai vina pe asa zisa anxietate.. care de fapt e proasta circulatie cerebrala
asa ca. pasii corecti
consult Stomatolog... durere de acolo este
consult la gastrologie... normalizezi digestia... te hidratezi corect cu apa plata si ceaiuri
alimentatie corecta..
0
13-06-2018, ora 22:19
Danutz12345
Nu este medic/terapeut
Danutz12345
Multumesc frumos domnul doctor pentru raspunsul prompt si sfaturi pe care le voi urma. Despre anxietate nu stiu cat de ireala ar fi pentru ca am avut un episod foarte asemanator in urma cu doi ani atunci cand a fost depistata prima data, si starile de vertij chiar treceau cu Calmogen si Venlafaxina.Am renuntat insa la cel de`al doilea pentru ca imi dadea somnolenta crescuta. Si in problema actuala, tensiunile maxilare si asupra oaselor capului sunt diminuate foarte mult cu Calmogen timp de 7-8 ore, ceea ce ma trimite cu gandul ca ar fi si problema anxietatii pe langa restul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: