durere musculara sau de oase.. | Forumul Medical ROmedic

durere musculara sau de oase..

10-09-2016
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
Buna, revin cu problema mea pt care nu am gasit solutie nici pana azi..
in urma cu aproximativ 2 luni si jumatate au inceput niste dureri in piept ( precizez ca am stat foarte mult pe scaun deoarece avusesm bacul si aveam f mult de invatat) am fost la cardiologie unde mi a facut ecg si nu a iesit nimic, am fost la pneumolog unde mi a facut radiografie toracala si nu a iesit nimic.. in cele din urma durerile din piept s-au mutat in spate in zona cervicala..am fost la un neurolog, am facut radiografie cervicala in 3 plan atat coloana dorsala cat si toracala. nu a iesit nimic, am facut si un rmn la coloana cervicala si tot nimic, medicii la care am fost mi-au spus ca e de la muschi. ( precizez ca aceasta durere nu este constanta SI APARE DOAR IN MOMENTUL IN CARE INCORD MUSCHII, altfel nu o simt! ) acum a inceput din nou sa ma doara pieptul si umerii si parca coastele.. ( din pacate stau din nou cate 5 ore pe zi pe scaun, pt ca lucrez la calculator) oare din aceasta cauza sa nu fii trecut durerea? intr-adevar nu am facut nimic pt a-'mi trece. nu am facut sport, nici fizio sau kineto.. imi este foarte frica sa nu fie vorba de cancer.. eu sunt si o persoana ipohondra si ma gandesc ca s-ar putea ca aceste simtpome sa fie accentuate si din cauza psihicului.. va rog sa imi dati un sfat.. ar putea fii vorba de vreun fel de cancer? la coaste, la torace, 'muscular? in conditiile in care nu am alte simptome.. iar aceste dureri apar doar cand incord muschii dupa cum am mai spus.. si parca cu cat ma gandesc mai mult la asta si cu cat nu am alta ocupatie, cu atat durerea se intensifica cand ma incord.. va rog sa imi dati o parere.. sunt terminata psihic..
6 comentarii
0
10-09-2016, ora 20:33
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
am uitat sa mai precizez, dorm si intr-o pozitie foarte vicioasa. dorm pe burta cu mana dreapta sub cap, iar aceste dureri sunt intocmai pe partea dreapta.. mai mult, si inca un lucru am 19 ani, nu am avut niciodata probleme de sanatate, am pofta de mancare, nu am slabit, nu am niciun alt simptom inafara de acele dureri cand ma incord !
0
10-09-2016, ora 21:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Estimativ, Test Anxietate pe net. Vedeti ce scor va iese. Pot fi somatizari de Anxietate, o boala a unor hormoni numiti neurotransmitatori.
0
11-09-2016, ora 00:08
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
E greu de precizat ce intelegeti prin "ma incord". Probabil ca atunci cand va incordati muschii (ca pentru tuse sau stranut de exemplu) pot aperea aceste dureri - posibil cantonate in musculatura vertebrala.
Nu exista motive sa credeti ca aveti vreo boala incurabila; cu siguranta, este o reactie la stress-ul prin care treceti in mod curent in aceasta perioada.
Cred insa ca trebuie sa fiti vazuta de un medic ortoped si sa mai faceti o radiografie de coloana cervico-dorso-lombara. Exista posibilitatea sa aveti o forma mai mult sau mai putin usoara de scolioza (deformare congenitala a coloanei vertebrale) care sa fi trecut neobservata. Aceasta si / sau o pozitie nepotrivita in timpul studiului ar putea genera acele dureri. Luati un anti-inflamator usor cateva zile, cateva sedinte de masaj si cred ca problema se va remedia. Posibil sa aveti una sau mai multe probleme importante de rezolvat, care va apasa si rezultatul acestei presiuni sa apara in domeniul sensibilitatii organice. Incercati tablete de Sedocalm (se dau fara reteta la farmacie); luati 2 tb la pranz si 2 seara pe la ora 8. Alternativ exista ceai calmant (se numeste Somn linistit); ambele pot atenua anxietatea generata de stress si probabil vor imbunatati calitatea odihnei.
Cu stima
SL Univ. DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
13-09-2016, ora 10:37
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
da, la asta ma refer cand spun " incord" de exemplu daca fac anumite miscari spre dreapta nu ma doare, decat rar. eu am fost deja la neuro, credeti ca ar trebui sa merg si la un ortoped? cum va spuneam, durerea asta nu e mereu in acelasi loc, este cand o simt in piept deasupra sanului, sub brat, umerii, este cand o simt in toate aceste zone, iar cel mai rau simt dimineata cand ma trezesc, daca fac umpic de miscare trece cateva secunde.. ma gandesc ca nu e posibil sa fie de la san sau..? multumesc mult pt raspuns, m-ati linistit in ceea ce priveste cancerul, imi era tare teama sa nu fie ceva de genul acesta..
0
17-09-2016, ora 12:01
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
Revin cu o intrebare, este posibil sa fie vorba de osteosarcom? am citit ca acest tip ce cancer apare mai frecvent la umar, iar in ultima perioada durerea de care va spuneam apare mai mult la umarul drept si merge putin in jos spre coaste si uneori in piept.
0
18-09-2016, ora 02:30
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Nu cred ca este vorba de osteosacom sau alta formatiune neoplazica;
Cel mai probabil discutam despre dureri generate de nervii intercostali, iar acestea sunt cauzate de deranjamentele coloanei vertenbrale, posturi vicioase, etc.
Durerea in piept in stanga a mai fost asociata cu distoniile neurovegetative (insotite de anxietate sau atacuri de panica).
Alte motive pentru aceste dureri tin de aparatul respirator (sechele pneumonice sau pleurezii meta-pneumonice), dar si iradieri ale durerii in cazul unor afectiuni digestive (ulcer, dispepsie, colecistita, colita).
Desigur, un raspuns clar il gasiti in consultul medical de specialitate si investigatiile, pe care, in mare parte, le-ati si facut. Daca ele nu arata nimic rau, atunci durerile au un caracter functional; trebuie schimbat regimul de viata, miscare si dieta, ca si atitudinea posturala, adica sa lucrati in pozitii corecte. Diagnosticele se pun de obicei clar, fara ambiguitati, iar in majoritatea cazurilor simptomele banale au cauze banale, de care nu trebuie sa va speriati si pe care nu trebuie sa le hiperbolizati.
Cu stima
SL Univ Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.