durere ochii rog raspuns cat mai rapid

14-09-2011
cristian15
Nu este medic/terapeut
cristian15
buna ziua.. am o problema la ochiul stang, problema este ca e umpic vanat sub ochi si am niste pete ca niste pistrui si toti imi spun ca mi-am luat bataie.. cand ma spal pe fata ochiul se inroseste.. de cand am inceput scoala ma trezesc la ora 6 si din cauza oboselii ma doare in partea unde e vanat.. sub ochii.. nu stiu ce sa fac rog raspuns imediat.. nu vreau sa i zic mamei deoarece va spune ca stau prea mult la pc.. am aceasta problema de cativa ani.
5 comentarii
0
14-09-2011, ora 21:28
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Si nu stai prea mult, mult prea mult la calculator?
0
14-09-2011, ora 21:54
cristian15
Nu este medic/terapeut
cristian15
nu inteleg ce legatura are daca doar acest ochii e vanat si ma doare.. cred ca e un hematon (semn din nastere)
0
15-09-2011, ora 10:43
tema
Nu este medic/terapeut
tema
cristian15, daca se inroseste albul ochiului cand te speli pe fata inseamna ca esti alergic la sapunul folosit.
Nu poti sa stii care nu iti face alergie decat incercand. Incearca unul cu mai putin parfum sau un gel de fata fara sapun.
Eu cred ca trebuie sa discuti cu mama ta, chiar daca iti va reprosa ca stai la calculator.
Mama stie cel mai bine cum sa te ajute.
Poate ai o tensiune mare de se inroseste ochiul, poate ai o sinuzita care afecteza ochiul - nasul comunica cu ochiul prin canalul nazo lacrimal - nu e asa simplu.
Trebuie sa mergi la doctor asa ca trebuie sa ii spui mamei.
Lasa frica... ce-o sa-ti faca? O sa tipe putin la tine si in fond, cred ca are dreptate.
Dar stand mult la calculator, nu participi la viata familiei si nu este corect. Acasa nu inseamna doar calculator si mancare.
Daca vroia neaparat, nu mai aveai tu internet, ca doar cine a facut contractul, intelegi ?
Vezi ca acum, cand ai nevoie de un sfat iti este jena sa-i spui mamei?...In sinea ta eu cred ca stii ca gresesti.
Si schimba sapunul ala ca poate si mama are alergie la el si nu stie si vorbeste cu ea ca poate ai tensiune mare - asta nu e de la calculator...sau sinuzita.
0
15-09-2011, ora 17:09
cristian15
Nu este medic/terapeut
cristian15
nu e chiar asa simplu deoarece eu nu vad foarte clar de la distanta si poate ma pune la un test de vedere si ochelarii sunt ultimul lucru care mi doresc.. cred ca am tras curent deoarece ma doare de cand am inceput scoala si fac naveta 2 ore pe zi.. cu maxi taxi si e curent..
0
15-09-2011, ora 21:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Pentru un diagnostic corect este necesar un examen oftalmologic complet ( examen pol anterior, pol posterior, controlul TA, cicloplegie si refractie )pentru a gasi cauza inrosirii si durerii oculare stangi. Pata" vanata " ar putea fi un hemangiom? Ramane de stabilit in urma examenului clinic. Eventual, poate fi facut un angioRMN pentru un diagnostic de certitudine al hemangiomului.Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •