Durere palpare ficat, alimente nedigerate scaun, nod in gat

10-08-2016
cristiMR
Nu este medic/terapeut
cristiMR
Buna ziua,

Numele meu este Cristi, 30 de ani. As dori opinia dvs. inainte de a ma indrepta catre medicul de familie.
Incepand martie, anul acesta - perioada pe care o asociez cu lasatul de fumat pentru 4 luni - am inceput sa prezint diferite simptome digestive:

- primele au fost prin modificarea proprietatii scaunului: de cele mai multe ori moale, dar nu lichid
- mai tarziu, am inceput sa observ bucatele de alimente nedigerate in componenta scaunului
- a urmat o sangerare, insa medicul proctolog mi-a spus ca e din cauza hemoroizilor, in urma unei investigatii; de atunci nu am mai avut; intr-adevar, problema cu hemoroizii o am de o viata, la fel si parintii
- de cele mai multe ori, problema alimentelor nedigerate din scaun a continuat sa apara
- astazi am inceput sa palpez/apas zona ficatului, sub coaste, centru si lob drept, iar de fiecare data la apasare simteam ca o durere/o intepatura

* mentionez faptul ca nu ma doare burta/stomacul si nicio alta durere;
** asociat sau nu simptomelor, din perioada in care am renuntat la fumat am inceput sa iau in greutate; circa 7-10 kg, insa de la 65-67 la 75 si intr-adevar, mancand mai mult decat inainte.

Simptome direct sau indirect in conexiune cu cele de mai sus:
- m-am reapucat de fumat in luna iunie, iar o perioada am avut senzatia ca raman fara aer si simteam nevoia sa inspir mereu; a trecut dupa circa 2 saptamani si o radiografie la plamani, care a indicat ca totul e in regula
- senzatia unui nod in gat, aparut dupa raceala respectiva si pe care il resimt si in prezent
- oboseala dimineata - reaparuta in ultimele 2 luni de cand am reinceput sa fumez si am renuntat la sport

Va multumesc!
2 comentarii
0
30-08-2016, ora 00:53
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Apariția alimentelor nedigerate si dureri epigastrice sugerează diagnosticul de pancreatita. Ati efectuat niste analize ? Consumați alcool in fiecare zi?

Eu as recomanda HLG cu frotiu, VSH, proteina C reactiva, colesterol total, trigliceride, TGO, TGP, GGT, Fosfataza alcalină, amilază si lipaza serica, bilirubina totala si directa, uree, creatinina, calciu seric, ex sumar de urina, test de digestie, CA 19-9, si calprotectina din scaun. Ecografie abdominala.
0
30-08-2016, ora 12:29
cristiMR
Nu este medic/terapeut
cristiMR
Va multumesc pentru raspuns, domnule doctor Stancu.

Da, intr-adevar consum alcool zilnic, insa la nivelul unei beri sau doua. Nimic altceva.

Tin sa mentionez faptul ca nu am scazut in greutate, dimpotriva, am urcat intre 6-8 kg (probabil lasatul de fumat?).
De asemenea nu am dureri acute sau cronice, ci mai degraba o senzatie, un disconfort in acea zona, care apare de 1-2 ori pe zi.

Va multumesc pentru recomandari!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •