durere partea dreapta sub coasta

05-07-2012
nikolaco
Nu este medic/terapeut
nikolaco
Buna,
Am o problema care ma supara de vreo 2 saptamani. Daca merg, nu conteaza cat de repede, am o durere destul de mare in partea dreapta, cam sub coasta. La inceput o aveam si cand respiram. Am facut un algocamin injectabil si durerea a disparut la respiratie, dar persista la efort care presupune rezistenta. Am fost la medic pentru un ecograf, gandindu-ma sa nu fie cauzata de vreun un organ. In afara de o pietricica de 4 mm la rinichiul drept, despre care medicul a spus ca nu imi poate cauza probleme, nu am absolut nimic. Totul este mai mult decat bine. Dar durerea mea este acolo. Si este foarte frustrant deoarece eu sunt o persoana foarte activa si merg mult pe jos. Am observat ca daca, in timp ce merg ma apas la locul respectiv, sau ma strang cu ceva nu ma doare. Astept cu nerabdare un raspuns. Va multumesc
P.s. Am 23 de ani
2 comentarii
0
05-07-2012, ora 19:31
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
Este posibil sa fie o durere iradiata de la coloana vertebrala. In principiu ar fi utile cateva zile de antiinflamator pe gura sau intrarectal (supozitoare)+ protectie gastrica (daca nu sunteti alergica la Aspirina sau nu aveti vreun ulcer sau gastrita active) si, daca nu se amelioreaza, este util un consult de interne si/sau radiografie
Atentie! Medicamentele, cat de uzuale ar fi ele, au si contraindicatii! E bine sa discutati cu un medic atunci cand aveti nevoie de tratament.
Totusi, nu este exclus ca si acea pietricica mititica sa va creeze ceva dureri +/- disconfort la urinare.
Concluzie: ar fi bine sa mergeti la un internist.
0
05-07-2012, ora 20:10
nikolaco
Nu este medic/terapeut
nikolaco
Va multumesc pentru raspuns. Am fost la un internist si mi-a spus ca nu am nimic. Mi-a dat sa iau tador. Am luat vreo doua zile, dar, desi l-am luat cu pansament gastric am avut dureri de stomac dupa el si nu am mai luat. Acum o incerc sa elimin si pietricica aceia de la rinichi sa vedem daca imi trece si o incerc sa mai iau antiinflamator. mentionez ca pana acum nu am avut niciun fel de alergie la medicamente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.